Jágr milníkem šokoval Boston, Hudler i Pavelec slaví postup

0
Penalty ve šlágrech? Křapka měl proti Krejčímu namále, Chorý pádu přidal
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?

SOUHRN | Jaromír Jágr opět míchal pořadím v historických tabulkách NHL, když se ve čtvrtečním utkání podílel dvěma asistencemi na výhře Floridy 4:2 nad Bostonem a stal se největší hvězdou zápasu. První přihrávkou se osamostatnil na čtvrté pozici v produktivitě hráčů všech dob od Rona Francise. Druhou asistencí zaznamenal 1800. bod v soutěži a zároveň se mezi nahrávači vyrovnal šestému Adamu Oatesovi. Oba jich mají 1079. Bruins kvůli prohře vypadli z postupové osmičky.

Historické kanadské bodování:
1. Gretzky: 2857 bodů (894+1963)
2. Messier: 1887 bodů (694+1193)
3. Howe: 1850 bodů (801+1049)
4. Jágr: 1800 bodů (721+1079)
5. Francis: 1798 bodů (549+1249)

Po akcích Jágra otočila Florida na přelomu druhé a třetí třetiny skóre z 0:1 na 2:1 a vedení už nepustila. Boston, za které si jednu přihrávku připsal David Krejčí, porážkou vypadl ve Východní konferenci z postupové osmičky, protože Ottawa zvítězila na ledě New Yorku Rangers 3:0. Bruins musí v posledním utkání základní části zvítězit a pak potřebuje, aby Ottawa nebo Pittsburgh nebodovali.

"Pomohli jsme výhrou hodně týmům. Pravděpodobně mě po patnácti letech možná bude mít dneska někdo v Pittsburghu rád," prohlásil Jágr. "Není to sladké vítězství, protože nejsme v play off. Ale oni nám to samé udělali minulý týden (Florida prohrou 2:3 v Bostonu ztratila šanci na play off). Bylo to srdcervoucí, takže nás těší, že jsme jim mohli jejich 'laskavost' oplatit," doplnil brankář Floridy Roberto Luongo, jenž byl před čtvrtečním utkáním oceněn za 400 vychytaných výher v NHL.

Hudlera vynáší do nebes

V Západní konferenci je tajenka všech postupujících do play off vyřešena. Calgary dovedl po šesti letech do play off Hudler dvěma góly do sítě Los Angeles i asistencí, naopak kalifornský klub přišel o možnost obhajoby Stanley Cupu a je prvním týmem od roku 2007, který následující sezonu po triumfu skončí už po základní části.

Pavelec si poprvé zachytá v play off

V oslňujících výkonech pokračuje Ondřej Pavelec, který vychytal třetí nulu za sebou. Přesto si kladenský odchovanec nepřipsal výhru, protože s Winnipegem prohrál v Coloradu 0:1 po samostatných nájezdech. Český brankář kryl během 65 minut hry 21 střel, ale v penaltovém rozstřelu nechytil ani jeden ze dvou pokusů domácích. I bod stačil Jets k postupu do play off.

"Konečně se nám to povedlo. Je to dobrý pocit, opravdu dobrý," řekl Pavelec, jenž si zachytá v play off NHL poprvé v kariéře. A pochvaloval si pomoc spoluhráčů. "Zaslouží si uznání, Coloradu toho moc nepovolili. Měli pár střel ve třetí třetině a v prodloužení, ale jinak si myslím, že jsme kontrolovali hru a hráli skvěle v obraně. Jejich gólman chytal velmi dobře. Ale pomohla nám výhra Calgary, takže jsme šťastni," dodal.

Ondřej Palát se ve čtvrtečním programu NHL zaskvěl třemi přihrávkami, kterými se podílel na výhře Tampy Bay 4:3 v prodloužení nad New Jersey. Za poražené jednou skóroval Patrik Eliáš. Z českého pohledu úspěšný večer završil Tomáš Plekanec, jenž přispěl jednou trefou k výhře Montrealu 4:3 v prodloužení nad Detroitem.

Kanadské bodování:
1. Tavares (NY Islanders) - 83 bodů (36+47)
2. Benn (Dallas) - 83 bodů (32+51)
3. Crosby (Pittsburgh) - 83 bodů (28+55)
4. Voráček (Philadelphia) - 81 bodů (22+59)
5. Ovečkin (Washington) - 80 bodů (52+28)
6. Seguin (Dallas) - 77 bodů (37+40)
7. Bäckström (Washington) 77 bodů (18+59)
8. Hudler (Calgary) - 76 bodů (31+45)
9. D. Sedin (Vancouver) - 74 bodů (19+55)
10. Giroux (Philadelphia) - 73 bodů (25+48)

Výsledky:

NY Rangers - Ottawa 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 38. MacArthur, 39. Turris, 59. Pageau. Střely na branku: 26:27. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Hammond, 2. MacArthur, 3. Turris (všichni Ottawa).

Philadelphia - Carolina 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky: 57. Couturier - 13. Bellemore, 53. Murphy, 60. J. Staal. Střely na branku: 28:27. Diváci: 17.348. Hvězdy zápasu: 1. Bellemore, 2. E. Staal, 3. Ward (všichni Carolina).

Montreal - Detroit 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 18. Markov, 27. Petry, 52. Plekanec, 62. Eller - 11. Tatar, 29. Dacjuk, 44. Helm. Střely na branku: 26:27. Diváci: 21.287. Hvězdy zápasu: 1. Price (Montreal), 2. Dacjuk (Detroit), 3. Eller (Montreal).

Tampa Bay - New Jersey 4:3 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 7. a 62. Johnson (na obě Palát), 10. Nesterov, 38. Stamkos (Palát) - 6. a 38. Bernier, 31. Eliáš. Střely na branku: 31:24. Diváci: 19.204. Hvězdy zápasu: 1. Johnson (Tampa Bay), 2. Bernier (New Jersey), 3. Palát (Tampa Bay).

Florida - Boston 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky: 39. Barkov (Jágr), 45. Huberdeau (Jágr), 49. Boyes, 56. Hayes - 36. Bergeron, 54. Marchand (Krejčí). Střely na branku: 30:36. Diváci: 11.778. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. Hayes, 3. Luongo (všichni Florida).

St. Louis - Chicago 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 38. Jaškin, 55. Stastny - 58. Shaw (Rozsíval). Střely na branku: 25:22. Diváci: 19.751. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Jaškin, 3. Ott (všichni St. Louis).

Nashville - Minnesota 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)
Branky: 3. Forsberg, 11. Jones - 38. a 59. Zucker, 38. Scandella, 58. Pominville. Střely na branku: 34:27. Diváci: 17.236. Hvězdy zápasu: 1. Pominville (Minnesota), 2. Forsberg (Nashville), 3. Scandella (Minnesota).

Colorado - Winnipeg 1:0 po sam. nájezdech
Rozhodující sam. nájezd: O'Reilly. Střely na branku: 21:41. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas a z 21 střel neinkasoval. Diváci: 14.802. Hvězdy zápasu: 1. Berra, 2. O´Reilly (oba Colorado), 3. Pavelec (Winnipeg).

Calgary - Los Angeles 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 15. a 60. Hudler, 13. Gaudreau (Hudler) - 45. Nolan. Střely na branku: 25:34. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Hiller, 2. Hudler, 3. Wideman (všichni Calgary).

Edmonton - San Jose 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
Branky: 33. Jakupov - 51. Marleau, 58. Lerg, 60. Nieto. Střely na branku: 27:52. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Brossoit (Edmonton), 2. Lerg (San Jose), 3. Jakupov (Edmonton).

Vancouver - Arizona 5:0 (1:0, 3:0, 1:0)
Branky: 36. a 38. Weber, 17. D. Sedin, 27. Kenins, 57. Hamhuis. Střely na branku: 32:28. Diváci: 18.796. Hvězdy zápasu: 1. Läck, 2. Weber, 3. Edler (všichni Vancouver).