Jordán vykouzlil první gól sezony, Vrbata ukončil trápení

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

SOUHRN | Obránce Michal Jordán z Caroliny útočným sólem s objetím brány vygumoval nulu na svém střeleckém kontě v této sezoně. I tak jeho Hurricanes podlehli Tampě v poměru 2:4. Za Lightning si připsali nahrávku Ondřej Palát i Andrej Šustr. Útočník Radim Vrbata ukončil v NHL po 14 zápasech své střelecké trápení a svým 12. gólem v sezoně přispěl k výhře Vancouveru nad Coloradem 5:1.

Český bek tak vyrovnal na 2:2, jenže na body to nestačilo - šest minut před koncem rozhodl o výhře hostů v přesilové hře Steven Stamkos, triumf pak pečetil trefou do prázdné branky při power play Ryan Callahan.

Jordán se na začátku sezony nevešel do sestavy a 23 zápasů proseděl jen jako divák, nyní je ale platným členem mužstva. "Podává dobré výkony, zaslouží si pochvalu," prohlásil trenér Bill Peters. "Využil příležitosti a vybojoval si stabilní místo."

Vrbata pomohl přerušit sérii proher

Vancouver měl před utkáním s Coloradem na kontě čtyři porážky v řadě, všechny se shodným skóre 2:5. V neděli však Canucks dokázali udržet útočníky soupeře na uzdě. Výrazně se o to zasloužil brankář Ryan Miller, který pochytal 37 z 38 střel a o čisté konto přišel až 42 sekund před koncem třetí třetiny.

Základ k úspěchu položili v první třetině Adam Craknell a Jannik Hansen, Vrbata se prosadil pět sekund před vypršením druhé třetiny, když v přesilovce zvyšoval na 3:0. V polovině poslední dvacetiminutovky pak navýšili skóre znovu Hansen a Chris Tanev. Dalším z hlavních strůjců vítězství byl Henrik Sedin, který si připsal čtyři asistence.

Rozsíval pod širým nebem nedohrál

Český obránce Michal Rozsíval nedohrál další ze série utkání pod širým nebem, v němž jeho Chicago utrpělo debakl 1:6 v Minnesotě. Ve 36. minutě v útočném pásmu trefil loktem útočníka Jasona Zuckera, a přestože nešlo o žádný zákeřný nebo agresivní zákrok, byl vyloučen do konce utkání.

Před návštěvou 50.426 diváků na stadionu v Minneapolis, kde hraje univerzitní celek amerického fotbalu, měli domácí zápas od začátku pod kontrolou. Po sedmi minutách vedli 2:0, v polovině utkání už 4:0.

Minnesota tak vybojovala premiérové vítězství na domácím ledě v novém roce - po sérii osmi porážek. Naposledy se hráči Wild radovali z výhry před vlastními fanoušky den před Štědrým dnem.

Mužstvu očividně prospěla výměna trenéra Mika Yea, jehož v polovině února nahradil John Torchetti. Od té doby Minnesota vyhrála všechny čtyři zápasy. "Je to zásluha hráčů, ne moje," uvedl Torchetti, který jako první koučem v historii NHL prožil debut v domácím utkání při venkovním zápase. "Nejdůležitější v hokeji je, co děláte, když nemáte puk. A to se snažím hráčům vštípit do hlavy. Musíte pořád tlačit na soupeře, aby vám kotouč odevzdal a pak se snažit využít šance," prohlásil.

Calgary smůlu neprotrhlo

Aktuálně nejlepší formou v lize se může chlubit Anaheim, který porazil Calgary 5:2 a prodloužil vítěznou sérii na pět zápasů. Ducks potvrdili, že se jim proti Flames dlouhodobě daří, když na domácím ledě vyhráli 22. vzájemný souboj v základní části v řadě. Naposledy Calgary uspělo v Anaheimu v roce 2004.

Detroit bez Mrázka prohrál

Jediný gól viděli fanoušci v newyorské Madison Square Garden, kde domácí Rangers udolali Detroit 1:0 v prodloužení. Zápas rozhodl v 62. minutě obránce Kevin Klein. V brance Red Wings tentokrát dostal příležitost Jimmy Howard místo Petra Mrázka a na zisku bodu měl lví podíl, když pochytal 29 střel. V 55. minutě zneškodnil i trestné střílení.

Jimmy Howard odehrál výtečné utkání, v New Yorku ho překonal pouze obránce Kevin KleinFoto ČTK/AP

Výsledky:

Buffalo - Pittsburgh 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)
Branky: 14. a 60. Bogosian, 49. Gionta - 10. Hörnqvist, 26. Wilson, 38. Kessel, 48. Cullen. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Letang (Pittsburgh), 2. Bogosian (Buffalo), 3. Kessel (Pittsburgh).

Minnesota - Chicago 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
Branky: 4. Dumba, 8. Vanek, 23. Niederreiter, 31. Pominville, 43. Carter, 54. Haula - 53. Kane. Střely na branku: 32:32. Diváci: 50.426 (hráno pod širým nebem). Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Carter, 3. Pominville (všichni Minnesota).

Vancouver - Colorado 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 19. a 50. Hansen, 9. Cracknell, 40. Vrbata, 52. Tanev - 60. Duchene. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18.431. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Hansen, 3. H. Sedin (všichni Vancouver).

Carolina - Tampa Bay 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 12. Nordström, 33. Jordán - 29. a 60. Callahan (na druhou Palát), 25. Brown (Šustr), 55. Stamkos. Střely na branku: 31:18. Diváci: 10.422. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos (Tampa), 2. Nordström, 3. Jordán (oba Carolina).

Anaheim - Calgary 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 27. a 45. Kesler, 16. Maroon, 41. Getzlaf, 55. Bieksa - 29. Giordano (Hudler), 60. Backlund. Střely na branku: 33:24. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Getzlaf, 3. Silfverberg (všichni Anaheim).

NY Rangers - Detroit 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka: 62. Klein. Střely na branku: 30:22. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. Howard (Detroit), 3. Klein (Rangers).

8. Nashville 59 27 21 11 65
9. Minnesota 59 27 22 10 64