Souboj nejlepších pro Dallas, Hemský a Fleischmann zazářili

0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

SOUHRN | Aleš Hemský se v pátečním zápase NHL podílel gólem a asistencí na výhře hokejistů Dallasu nad Chicagem 5:2. Stejnou bilanci si připsal v dresu poražených Blackhawks také jeho krajan Tomáš Fleischmann.

V souboji dvou nejlepších celků Západní konference rozhodli domácí o triumfu čtyřmi góly už v první polovině zápasu. Skóre otevřel ve 12. minutě v přesilové hře Jason Spezza, po přestávce přidali v rychlém sledu další góly Antoine Roussel s Tylerem Seguinem a ve 31. minutě zvýšil na 4:0 Jamie Benn.

Hosté, z jejichž branky se po čtvrtém gólu poroučel Corey Crawford, zkorigovali skóre ve 34. minutě, kdy po rychlé kombinaci a Fleischmannově přihrávce uklidil kotouč do odkryté branky Teuvo Teräväinen. Ve třetí třetině zkusilo Chicago brzkou power play, kterou však v 56. minutě ukončil Hemský střelou do prázdné branky z vlastního obranného pásma a zaznamenal jedenáctý gól v sezoně. Padesát devět sekund před sirénou pak zmírnil porážku dvanáctou trefou v ročníku Fleischmann.

Oba celky měly před zápasem shodný počet 88 bodů, Dallas tak o dva odskočil a vyhoupl se na první místo Západní konference. O bod méně má St. Louis, jež porazilo 5:2 Anaheim a které Chicago ve středu porazilo 3:2 na nájezdy. "To jsme odehráli dobrý zápas, ale dneska se nám utkání nepovedlo. Hlavně naše speciální formace měly špatný den," konstatoval trenér Joel Quenneville.

Dva Češi bodovali také ve vzájemném duelu dvou týmů ze spodních pater tabulky mezi Calgary a Arizonou. Michael Frolík přihrál ve 21. minutě ve vlastním oslabení na úvodní gól večera, ze strany Flames byl však jediný. Hosté ještě před druhou přestávkou odpověděli rovněž gólem v oslabení a ve třetí třetině třemi brankami otočili zápas na 1:4. Na vítězný druhý gól krásně přihrál ve 44. minutě v přesilové hře Martin Hanzal.

Kojoti vybojovali teprve druhou výhru z posledních jedenácti zápasů a na příčky zaručující účast v play off ztrácejí devět bodů. "Víme, co to pro nás asi znamená. Ale ještě se snažíme bojovat a dělat z nás lepší tým," poznamenal Brad Richardson, který vstřelil třetí a čtvrtý gól.

Gudas třetí hvězdou zápasu

Brankář Marek Langhamer, který byl začátkem března povolán z farmy do prvního mužstva Arizony, proseděl i čtvrtý zápas pouze na střídačce. Na svůj debut v NHL tak stále čeká.

Šanci na postup do play off znovu posílili hokejisté Philadelphie, kteří vyhráli 3:1 v Tampě. Letci si připsali třetí vítězství v řadě, šesté z posledních sedmi zápasů a v tabulce Východní konference už ztrácejí pouze dva body na druhou divokou kartu, kterou drží Detroit.

Flyers, kterým znovu chyběl Jakub Voráček, položili základ k výhře dvěma góly v přesilových hrách v 9. a 24. minutě. Brankář Steve Mason, který dostal přednost před Michalem Neuvirthem, pochytal 18 střel, o čisté konto přišel až v 58. minutě, kdy Ondřej Palát tečoval střelu od modré čáry a Brian Boyle odražený puk dorazil do sítě.

Philadelphia přerušila sérii osmi porážek na ledě Lightning, naposledy zde předtím Letci vyhráli v únoru roku 2011. "Myslím, že začínáme soupeře přehrávat. A to je úžasné. Hrajeme s obrovským nasazením a odměnou jsou nám výhry. Dnes jsme vedli o dva góly a byli jsme schopni přidat i ten důležitý třetí," radoval se brankář Mason.

U třetího gólu, který ve 28. minutě vstřelil Brayden Schenn, byl na ledě i obránce Radko Gudas, jenž byl přítomnými novináři vyhlášen třetí hvězdou utkání.

Výsledky NHL:

Columbus - Pittsburgh 2:3 (1:1, 1:2, 0:0)
Branky: 6. Campbell, 23. Atkinson - 15. Letang, 21. Kunitz, 25. Hagelin. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18.205. Hvězdy zápasu: 1. Hagelin (Pittsburgh), 2. Campbell (Columbus), 3. Letang (Pittsburgh).

Tampa Bay - Philadelphia 1:3 (0:1, 0:2, 1:0)
Branky: 58. Boyle (Palát) - 9. Gagner, 24. Read, 28. Schenn. Střely na branku: 19:22. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Schenn, 2. Mason 3. Gudas (všichni Philadelphia).

Calgary - Arizona 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)
Branky: 21. Backlund (Frolík) - 55. a 59. Richardson, 36. Gordon, 44. Vermette (Hanzal). Střely na branku: 25:26. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Domingue, 2. Doan (oba Arizona), 3. Frolík (Calgary).

Dallas - Chicago 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
Branky: 12. Spezza, 22. Roussel (Hemský), 26. Seguin, 31. Jamie Benn, 56. Hemský - 34. Teräväinen (Fleischmann), 60. Fleischmann. Střely na branku: 31:23. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Spezza, 2. Roussel, 3. Russell (všichni Dallas).

St. Louis - Anaheim 5:2 (0:0, 1:1, 4:1)
Branky: 58. a 59. Tarasenko, 37. Stastny, 42. Lehterä, 43. Berglund - 26. Getzlaf, 56. Rakell. Střely na branku: 23:28. Diváci: 19.412. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Allen, 3. Gunnarsson (všichni St. Louis).