Ovečkina ve Washingtonu milují, ale také se diví: Proč tolik tlačí Putina? | iSport.cz
30. listopadu 2017 • 12:33

Ovečkina ve Washingtonu milují, ale také se diví: Proč tolik tlačí Putina?

TOP VIDEA
Jágr o postupu do baráže: Splnili jsme jeden krok, ten nejdůležitější je před námi Jágr o postupu do baráže: Splnili jsme jeden krok, ten nejdůležitější je před námi
Růžička o otravě hráčů z jídla: Vidíte, co člověk v kariéře může zažít Růžička o otravě hráčů z jídla: Vidíte, co člověk v kariéře může zažít
VŠECHNA VIDEA ZDE

Dělá si, co chce. Už zase. Na ledě. A vlastně i mimo něj. Ruský střelec Alexandr Ovečkin se vrátil do herní fazony, dává góly a rozdává monstrózní hity. Jako zamlada. Taky se ovšem nebojí říkat své názory na svět, podpořit svého prezidenta Vladimira Putina. Což budí emoce.Blízko si jsou Vladimir Putin a Alexandr Ovečkin. Tuze blízko. Vládce ruského impéria a dokonalý, muskulaturní, úspěšný sportovec. Ano, tohle spojení se hlavě Kremlu líbí a buduje ho už dlouho.

Vztah s vrcholnými státníky by asi nikoho moc nevzrušoval u švédských, finských, českých, švýcarských… hokejistů v NHL. Ale pokud jste kapitán Washingtonu, je to téma k diskusi. Obzvlášť v této době. Vztahy dvou velmocí se blíží teplotě ledové plochy.

Takže když si na začátku listopadu Ovečkin vystavil na sociální sítě fotku s podporou další Putinovy prezidentské kandidatury, ne každý to kousal lehce. Vždyť tahle hvězda žije v hlavním městě USA přes dvanáct let, vydělala tu miliony dolarů.

Deník Washington Post si tedy položil otázku. Proč? V obsáhlém textu vysvětloval, že číslo 8 se těší mimořádné náklonnosti lídra své vlasti. I na poměry ostatních sportovců. „Ne, s Putinem si opravdu nevolám. Nejsem Ovečkin,“ říkal v létě například útočník Pittsburghu Jevgenij Malkin.

Inu, Ovečkin si sem tam s Putinem zavolá, má v telefonu jeho soukromé číslo. „Bavíme se o hokeji a takových věcech. Nic zvláštního,“ prozrazoval druhý nejlepší aktivní střelec ligové historie (za Jaromírem Jágrem).

Úzkost přátelství naznačí známé záběry z roku 2014, kdy dává svému státníkovi napít šampaňského z poháru pro mistry světa. Nebo to, že mu Putin poslal na svatbu jako osobní dar drahý porcelán se vzkazem, který byl poté plénu předčítán.

Politickým tématům se dvaatřicetiletý křídelník ovšem snaží vyhýbat. „Nestarám se o ně. Starám se o hokej a chci to nejlepší pro svou zemi. To je vše,“ snažil se uklidnit atmosféru po svém příspěvku na Instagramu.

NHL ani Capitals jeho aktivity nekomentují. Ale je poměrně zřejmé, že by se bez nich majitel klubu Ted Leonsis klidně obešel. Stejně jako liga, která se na rozdíl od Putina snaží podpořit například zapojení homosexuálů do sportovního dění.

Sedm z deseti Američanů sice má podle nedávných průzkumů k Rusku vztah negativní a podezření na zmanipulování prezidentských voleb to jen zhoršilo. Nicméně fanoušci kvůli tomu dresy se jmenovkou svého miláčka nesundají.

Ne teď, kdy se zase vrátil do formy. S osmnácti zásahy je nejlepším střelcem soutěže, pořád sní sen o získání Stanley Cupu. A ten s ním obyvatelé Washingtonu sdílejí.

Střet s Alexandrem Ovečkinem odnesl Johnny Gaudreau z Calgary
Střet s Alexandrem Ovečkinem odnesl Johnny Gaudreau z Calgary

 

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Rozpis Vstupenky Tabulka Maskot

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019.

Sportovní speciály: FORTUNA:LIGA * MS v biatlonu * MS v lyžování * Tipsport extraliga

Články odjinud


Články odjinud