Jiří Vítek
1. ledna 2018 • 12:55

Kuriózní Winter Classic: Buffalo bude v New Yorku doma, kvůli daním

Reklama
TOP VIDEA
Pivo, šampaňské a pohár! Takhle slavila Kometa titul v šatně Pivo, šampaňské a pohár! Takhle slavila Kometa titul v šatně
Liberec - Slavia: Červená pro Pulkraba! Zbytečně zajel do Bořila a oslabil svůj tým Liberec - Slavia: Červená pro Pulkraba! Zbytečně zajel do Bořila a oslabil svůj tým
VŠECHNA VIDEA ZDE

Sedmistupňový mráz a baseballový stadion? Rukavice a pálky nechte ve skříni, newyorský Citi Field, domácí stánek baseballistů Mets, otevírá své brány hokeji. Černé šmouhy pod očima, kulich pod helmou a promrzlí diváci na tribunách. Show, která z původně jednorázové akce přerostla v tradici, je zpět. V pondělí, na Nový rok, se od 19.00 SEČ v rámci Winter Classic utkají Buffalo Sabres a New York Rangers.Madison Square Garden je od Citi Field vzdálená zhruba patnáct kilometrů. Z Buffala je to na stejnou adresu zhruba hodinu a čtvrt cesty letadlem. Přesto budou v pondělním utkání pod širým nebem jako domácí právě hráči Sabres.

Nehledejte v tom žádný výstřelek, který se zrodil v hlavách nejvyšších představitelů NHL. Důvod je čistě pragmatický – peníze. Majitelé Madison Square Garden, domovské haly Rangers, jsou díky vyhlášce města New York od roku 1982 osvobozeni od placení daně z nemovitosti, která by pro rok 2018 činila 42,4 milionu dolarů.

Celá záležitost má jedinou podmínku – hokejisté Rangers i basketbalisté Knicks zde musí odehrát všechny své domácí zápasy, jinak se výjimka ruší a majitelé haly musí vysázet na stůl v přepočtu 900 milionů českých korun. A to už je suma, kvůli níž ustoupí i slavná NHL.

Baseballový stadion Citi Field byl vystavěn v roce 2006, je domovem New Yorku Mets
Baseballový stadion Citi Field byl vystavěn v roce 2006, je domovem New Yorku Mets

Jednorázové stěhování z Buffala však bylo jediným drobným zádrhelem v přípravách na jubilejní desátý Winter Classic, jak se tradiční novoroční duel nazývá. Citi Field postupně mění svůj háv, organizátoři usilují o to, aby si diváci odnesli z utkání nezapomenutelný zážitek.

„Snažíme se změnit podobu stadionu, aby lidé – i ti, kteří ročně navštíví padesát utkání Mets – viděli něco naprosto odlišného oproti tomu, na co jsou při návštěvě Citi Field zvyklí,“ vysvětluje výkonný viceprezident NHL Steve Mayer, který má celou akci na starost.

Krom vizuálních úprav stadionu pro 42 000 diváků vrcholí také přípravy na samotnou akci. Již před několika týdny byla představena vizuální podoba dresů, speciálně připravených pro pondělní duel, zveřejněn byl také přestávkový program, během něhož vystoupí The Goo Goo Dolls, rocková skupina původem z Buffala. I to ukazuje, že hokejisté Sabres budou v New Yorku – alespoň symbolicky – jako doma.

Organizátorům hraje do karet také počasí. Zatímco v Buffalu hrozilo odložení venkovního utkání světového šampionátu juniorů mezi Kanadou a USA, které se nakonec uskutečnilo a i přes velkou vánici od druhé třetiny dohrálo, v New Yorku je teplota o něco příznivější, meteorologové předpovídají na novoroční akci jasnou oblohu a teplotu okolo sedmi stupňů pod nulou.

„Počasí v New Yorku bylo excelentní. Byla sice zima, ale na takové věci jsme při přípravě venkovních utkání zvyklí,“ uklidňoval fanoušky na oficiálním webu soutěže Mayer. „V pondělí bude vše nachystáno, v přípravách jsem napřed oproti původnímu plánu.“

V přípravách na jubilejní desátý Winter Classic už tak zbývá provést poslední úpravy ledové plochy, připevnit plexiskla na mantinely a otevřít brány stadionu. I v několikastupňových mrazech slibují organizátoři divákům nezapomenutelný zážitek. A jak známo, NHL tyhle akce zkrátka umí.

1. 1. • 19:25
Buffalo Sabres
Buffalo Sabres
2:3
ONLINE
1. ledna
19:25
New York Rangers
New York Rangers
Góly

Domácí: 20:56. S. Reinhart, 40:27. Ristolainen

Hosté: 04:09. Carey, 08:20. Grabner, 62:43. J. T. Miller

Sestavy

Domácí: Lehner (Ch. Johnson) – Ristolainen, Scandella, Bogosian (A), McCabe, Beaulieu, Gorges – S. Reinhart, Eichel (A), Girgensons – Okposo, R. O'Reilly (A), E. Kane – Pominville, Rodrigues, B. Pouliot – Nolan, Josefson, Jo. Larsson.

Hosté: H. Lundqvist (Pavelec) – Holden, McDonagh (C), Shattenkirk, Br. Smith, Skjei, M. Staal (A) – Zuccarello, Zibanejad, Rick Nash (A) – J. T. Miller, K. Hayes, Grabner – Vesey, Desharnais, Bučněvič – Fast, Nieves, Carey.

Rozhodčí

Dwyer, Lee – Heyer, Sericolo

Stadion

Citi Field, New York

Návštěva

41 821 diváků

 

Mistrovství světa v hokeji 2018 v Dánsku

Program a výsledky Český tým Systém turnaje Kde se hraje Maskot Vstupenky Fantasy k MS

Mistrovství světa v hokeji se hraje od 4. do 20. května v Dánsku (Kodaň a Herning), čeští hokejisté čekají na medaili už pět let. Ze dvou osmičlenných skupin postupují první čtyři týmy do čtvrtfinále. Finále se odehraje 20. 5. od 20.15 v Kodani.

České zápasy ve skupině A: sobota 5. 5. (20:15) Česko - Slovensko; neděle 6. 5. (16:15) Švédsko - Česko; úterý 8. 5. (20:15) Česko  - Švýcarsko; čtvrtek 10. 5. (20:15) Česko - Rusko; pátek 11. 5. (20:15) Bělorusko  - Česko; neděle 13. 5. (16.15) Francie - Česko; pondělí 14. 5. (20:15) Česko - Rakousko
Klasická verze
Mobilní verze