Po třech letech se čeští fanoušci dočkají svého vítěze Stanley Cupu. Naposledy jej v našich končinách ukázal obránce Michal Rozsíval, který v play off NHL triumfoval v roce 2015 s Chicagem. V posledních deseti letech evidujeme sedm českých vítězů nejslavnějšího poháru na světě, letos přibude minimálně jeden další, jelikož Češi figurují na soupiskách obou finalistů, tedy jak Vegas, tak Washingtonu. Kdo doplní poslední mistry Rozsívala, Michaela Frolíka, Davida Krejčího či Dominika Haška? Projděte si příběhy posledních českých vítězů.
Michal Rozsíval
2015 a 2013
Chicago Blackhawks
Poslední český vítěz slavného Poháru. U triumfu Chicaga byl Michal Rozsíval dvakrát. Zatímco v roce 2013 byl jedním z klíčových zadáků při honu za prsteny, o dva roky později sledoval juchání svých spoluhráčů jen z tribuny. Ve druhém kole play off si zlomil kotník a už si nezahrál. Radost na ledě si užít nemohl, chyběl na vítězné fotce. Na Stanley Cup ale jeho jméno vyryto stejně bylo.
V zámoří platil za velkou defenzivní jistotu. Kariéru mu přitom dávno před tím málem ukončilo zranění kolene. Aktuální sezonu vynechal, brusle do kouta ale ještě oficiálně nezahodil.
Michael Frolík
2013
Chicago Blackhawks
Pohár si potěžkal před pěti lety v bláznivé sezoně 2012/13. Začala výlukou, která trvala téměř polovinu ročníku. Pak se Michael Frolík vrátil do Chicaga a došel s ním až pro Stanley Cup. U Blackhawks si ho cenili jako skvělého two-way forvarda, který bránil top lajny soupeře. Ve finále zvládl udržet na uzdě i Jaromíra Jágra, který toužil po třetím zisku legendární trofeje. Navíc zapsal deset kanadských bodů, střílel důležité góly. O to větší šok pak zažil během oslav. Přesně týden po posledním utkání byl vyměněn do Winnipegu.
David Krejčí
2011
Boston Bruins
Bylo mu 25 let. V prvním týmu Bostonu měl David Krejčí stabilní flek třetím rokem. Místo si musel vydřít stabilně kvalitními výkony. A trenérovi v play off vloženou důvěru splatil. Stal se nejproduktivnějším hráčem Stanley Cupu, taky jeho nejlepším střelcem. Jako vůbec první Čech v historii NHL.
Přijal otěže lídra, jehož výkony rostou úměrně s důležitostí zápasu. Ve finále rozesmutnil švédské bratry Sediny. Při přebírání Poháru ukázal svou velikost. Nikam se necpal, poslušně čekal, až se k němu dostane. Pak ho vyšvihl nad hlavu a zvolal: „Jóóóó, je to doma!“
Tomáš Kaberle
2011
Boston Bruins
Třináct let válel v nejhokejovějším městě planety, v Torontu. Na vrchol se s ním však Tomáš Kaberle nikdy nedostal. Maple Leafs strádaly čím dál víc a před uzávěrkou přestupů v roce 2011 se rozhodly pustit svého elitního beka jinam. Po Kaberlem sáhl Boston. A byl to skvělý kauf pro obě strany.
Český obránce nedostal u Bruins roli největšího lídra, v play off hrál okolo 16 minut za zápas, geniálně ale řídil přesilovky. Při cestě za Stanley Cupem posbíral jedenáct asistencí. Trenér Claude Julien si ho nemohl vynachválit, v létě ale z klubu Kaberle přesto odešel, upsal se Carolině.
Petr Sýkora
2009
Pittsburgh Penguins
Pan Finále. Jinak ho ani nazvat nejde. Petr Sýkora si za svou kariéru zahrál závěrečnou sérii play off celkem šestkrát. V roce 2009 to bylo popáté a vykutal pro sebe druhý Stanley Cup. I když ne tak doslova. Moc toho totiž za nabitý tým Pittsburghu neodehrál. Celkem ve vyřazovacích bojích jen sedm utkání. Proti Detroitu rozhodoval o majiteli Poháru až sedmý zápas.
Sýkora ho sledoval s ofačovanou nohou jen v obleku. Před závěrečnou sirénou se ale nasoukal do výstroje a oslavy si s týmem užil přímo na ledě. Trofej pak pozvedl jako jeden z prvních.
Jiří Hudler
2008
Detroit Red Wings
Ve hvězdami nacpané kabině Detroitu dlouho bojoval o skřínku se svým jménem. Nakonec pro sebe Jiří Hudler uzmul alespoň místo ve čtvrté řadě. A odváděl v ní parádní výkony. S průměrným ice timem okolo pouhých 11 minut zvládl v play off posbírat čtrnáct bodů! Po zlatém triumfu děkoval kouči Miku Babcockovi, že mu dal šanci. „Lidé mi říkali, ať už z Detroitu vypadnu, že jinde bych hrál první dvě lajny a tady jsem na hraně sestavy. Tenhle moment za tu výdrž a odhodlání ale stál,“ dojímal se tehdy Hudler se Stanley Cupem v rukách.
Dominik Hašek
2008
Detroit Red Wings
Když poprvé v roce 2002 zvedal Dominik Hašek slavný Pohár nad hlavu, byl hlavním hrdinou a strůjcem zlaté jízdy Red Wings. O šest let později už coby 43letý veterán sledoval vítězné tažení jen z lavičky jako dvojka. Kryl záda Chrisi Osgoodovi. „Bylo to jiné. Slavit, nebýt ani zpocený a nemít na tom takovou zásluhu,“ pravil tehdy. V play off naskočil do pouhých čtyř utkání. Na prstenec ale jeho jméno stejně vyryli. Po finále si vzal den na rozmyšlenou a ohlásil konec kariéry. Nakonec to ale byla jen roční pauza. Po ní naskočil do brankoviště Pardubic, které dovedl k titulu.