Nehoda, která změnila NHL. Heatley před 15 lety zavinil smrt spoluhráče | iSport.cz
Jiří Vítek
7. října 2018 • 17:17

Nehoda, která změnila NHL. Heatley před 15 lety zavinil smrt spoluhráče

TOP VIDEA
Dukla - Sparta: Miloševič výstavní ranou nádherně posílá domácí do vedení - 1:0! Dukla - Sparta: Miloševič výstavní ranou nádherně posílá domácí do vedení - 1:0!
TOP momenty extraligy: Jubilant Růžička, noční dril Sparty i navrátilec Čiliak TOP momenty extraligy: Jubilant Růžička, noční dril Sparty i navrátilec Čiliak
VŠECHNA VIDEA ZDE

Černé Ferrari Modena 360 překročilo rychlostní limit více než dvojnásobně, takový byl závěr vyšetřovatelů nehody. Nehody, která ukončila jeden lidský život, ovlivnila nespočet dalších a poznamenala i následný chod NHL. Zatímco Dany Heatley vyvázl z havárie na konci září roku 2003 s několika poraněními, jeho spoluhráč Dan Snyder upadl do kómatu a o šest dní později zemřel. V pátek uběhlo od jeho smrti patnáct let.Dvě odlišné hokejové cesty se protnuly v Atlantě. Dany Heatley měl pověst talentu, vycházející hvězdy. Ne nadarmo na něj Thrashers ukázali v roce 2000 při výběru talentů tak vysoko. Nálepku dvojky draftu ustál, hned ve své první sezoně získal Calder Memorial Trophy pro nejlepšího nováčka, o rok později nasázel 41 branek.

Příběh Dana Snydera byl o poznání komplikovanější. S vůlí bojovníka proklouzl do NHL zadními vrátky, mimo pozornost skautů. Původně byl blízko angažmá v Torontu, osud ho ale v roce 2000 zavedl do Atlanty, kde v průběhu tří sezon odehrál celkem 49 utkání.

Padesátý start již nepřidal. Když Heatleyho černé Ferrari dostalo 29. září 2003 smyk a narazilo do cihlové zdi, seděl 25letý Snyder na sedadle spolujezdce. Auto, které se vlivem nárazu rozpůlilo, oba pasažéry vymrštilo.

Zatímco o tři roky mladší Heatley vyvázl se zlomenou čelistí, pohmožděnou plící a poraněným kolenem, Snyder upadl po nárazu do kómatu, z něhož se již neprobudil, a tři dny před startem nového ročníku NHL zemřel. Jeho smrt ovlivnila její přímé i nepřímé aktéry, ale i současnou podobu zámořské ligy.

Bezprostřední následky

Naděje zhasla přesně šest dnů od nehody. Krátce poté, co Snyder prodělal septický šok a zemřel na následky nehody, byl Heatley obviněn ze zabití a hrozilo mu až patnáct let vězení. Nakonec vyvázl s tříletou podmínkou, příkazem zaplatit 25 000 dolarů a zúčastnit se 150 akcí o nebezpečnosti rychlého řízení v roli aktivního řečníka.

K mírnému trestu přispěl i fakt, že se Heatley dočkal odpuštění ze strany Snyderových rodičů.

Pokračování článku patří k placenému obsahu Staňte se předplatitelem a získejte přístup k exkluzivnímu obsahu

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga nabízí celkem 52 kol základní části, po které následuje play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >>

MS v hokeji 2019 (Slovensko)Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

Speciály 2019: MS v biatlonu * MS v alpském lyžování

Články odjinud


Články odjinud