Gudas v premiéře zářil proti vítězům Stanley Cupu. Rozhodl bizarní gól

Autor: jab, ČTK
0
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Radko Gudas se zdá být na start nové sezony NHL připraven dobře. K noční přípravné porážce St. Louis přispěl při svém prvním startu za Washington gólem a asistencí, Capitals zvítězili 3:2 díky neskutečné otočce v poslední minutě. Brankář Vítek Vaněček odchytal 30:38 minuty, ze 14 střel inkasoval jednu branku a úspěšnost zákroků měl 92,9 procenta. Dařilo se i Petru Mrázkovi, který za polovinu utkání proti Tampě neinkasoval.

Devětadvacetiletý Gudas zamířil do Washingtonu v polovině června z Philadelphie výměnou za amerického zadáka Matta Niskakena. Capitals jsou jeho třetím působištěm v NHL po Tampě Bay a Flyers.

Rodák z Kladna se gólově prosadil ve 29. minutě, když si sjel z modré čáry a doklepl puk do sítě po střele Bretta Leasona. Zásluhou trefy Zacha Sanforda ze 43. minuty vedli úřadující šampioni Stanley Cupu v Capital One Areně 2:1, v závěru ale přišel velký obrat domácích.

60 vteřin před sirénou při přesilové hře umocněné hrou bez brankáře vyrovnal dorážkou na brankovišti Richard Pánik a šest vteřin před koncem po neuvěřitelné žabičce ze středního pásma vstřelil vítěznou branku Nicklas Bäckström.

21letý brankář Blues Evan Fitzpatrick, který v půlce střetnutí vystřídal hvězdu poslendího play off Jordana Binningtona, se dost možná červená ještě teď, ale na jeho obranu: kotouč se odrazil opravdu nepředvídatelně. Asistenci na šťastný gól si připsal opět Gudas.

V dalším utkání vynuloval Petr Mrázek při své polovině zápasu střelce Tampy Bay, a jelikož jeho náhradník Alex Nedejkovic si vedl stejně úspěšně, vyhrála Carolina 2:0.

Devatenáctiletý útočník Filip Zadina, šestka loňského draftu, asistoval u jediné branky Detroitu, který prohrál v Chicagu 1:2. Po Zadinově střele v přesilové hře otevřel v 19. minutě skóre Taro Hirose.

Domácí premiéru za Chicago si odbyl útočník Dominik Kubalík, který v úterý při prohře 3:5 v Detroitu dvakrát skóroval. Tentokrát vyšel čtyřiadvacetiletý plzeňský odchovanec naprázdno, ale mohl se radovat z výhry.

Asistenci si připsal také útočník Lukáš Radil ze San Jose, které prohrálo v Calgary 4:6. V 27. minutě se podílel na vyrovnání na 2:2, když připravil střeleckou pozici pro ruského útočníka Ivana Čechoviče.

Přípravné zápasy před NHL:

Montreal - Florida 4:3 (1:1, 1:1, 2:1), hráno v Bathurstu
Branky: 6. Peca, 25. Petry, 52. Barber, 54. Belzile - 16. Dadonov, 31. Hoffman, 47. Huberdeau.

Carolina - Tampa Bay 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 25. Lorentz, 46. C. Bishop. Brankář Petr Mrázek (Carolina) odchytal 30:22 minuty, ze šesti střel neinkasoval a měl úspěšnost zákroků 100 procent.

New York Rangers - New Jersey 3:4 (0:2, 2:1, 1:1)
Branky: 28. Panarin, 33. Haley, 51. L. Andresson - 1. Hischier, 20. Malcev, 31. Gusev, 44. Seney.

Washington - St. Louis 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky: 28. Gudas, 59. Pánik, 60. Bäckström (Gudas) - 14. Poganski, 43. Sanford. Brankář Vítek Vaněček (Washington) odchytal 30:38 minuty, ze 14 střel inkasoval jednu branku a úspěšnost zákroků měl 92,9 procenta.

Ottawa - Toronto 4:3 (2:0, 1:1, 1:2)
Branky: 9. Veronneau, 18. C. Brown, 27. Ennis, 58. B. Tkachuk - 25. a 48. Matthews, 60. N. Shore.

Winnipeg - Minnesota 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)
Branky: 1. Copp, 2. Wheeler, 55. Morrissey, 59. Suess - 49. N. Sturm.

Chicago - Detroit 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Branky: 24. Hagel, 31. Keith - 19. Hirose (Zadina)

Calgary - San Jose 6:4 (2:1, 3:3, 1:0)
Branky: 8. Monahan, 9. Quine, 29. A. Ružička, 30. D. Ryan, 34. Dubé, 60. J. Gaudreau - 32. a 38. Wiederer, 5. Bergmann, 27. Čechovič (Radil).

Radko Gudas při své premiéře v dresu Washingtonu pomohl gólem a asistencí k vítězství Capitals ve středečním přípravném duelu nad obhájcem Stanleyova poháru St. Louis 3:2.