Ondřej Kuchař
3. července 2023 • 19:25

Češi, kteří se perou o NHL: děti legend, Novák po rakovině i brankáři

Vstoupit do diskuse
0
 • Development kempy v NHL začínají, kteří Češi mají šanci porvat se o šanci v prvním týmu?Development kempy v NHL začínají, kteří Češi mají šanci porvat se o šanci v prvním týmu?FOTO: koláž iSport.cz

  Právě v těchto dnech se rozbíhají první soustředění klubů NHL. Do zámoří se na tzv. development kempy sjíždí talentovaní hokejisté. Na jednotlivých soupiskách najdeme taky spoustu českých nadějí. Aktuální počet? Sedmadvacet. Je navíc pravděpodobné, že číslo ještě poroste, některé organizace totiž stále své seznamy hráčů nezveřejnily. Už nyní ale najdeme známá jména. V kempech jsou potomci českých mistrů světa, někteří však u jména mají pouze americkou vlaječku. O koho jde?

  Čeští mladíci získali pod vedením Radima Rulíka Stříbrné medaile na MSFoto www.iihf.com

 • Atlantická divize

  Buffalo            Jakub Konečný (ú)

  Detroit             Jan Bednář (b)

  Montreal         Jakub Dobeš (b)

  Ottawa            Tomáš Hamara (o)

  Tampa Bay     Gabriel Szturc (ú)

  Přehled začneme na východě. Bez platné smlouvy se bude kempu Detroitu účastnit před třemi lety draftovaný gólman Jan Bednář. Kontrakt by však podepsat měl, sezonu by pak nejspíš začal na farmě. S velkými ambicemi a smlouvou v kapse se soustředění v Montrealu účastní brankář Jakub Dobeš. Buffalo zkusí zaujmout sparťanský rychlík Jakub Konečný. Ottawě svůj progres předvede obránce Tomáš Hamara. Kontrakt se Senators syn kouče Mountfieldu má, nový ročník však nejspíš stráví v juniorské OHL. O dohodu s Tampou si zkusí říct útočník Gabriel Szturc, kterého i napodruhé minul draft NHL. Szturc byl jedním z lídrů na juniorském MS v cestě za senzačním stříbrem.

  Útočník Gabriel Szturc na úspěšném MSJFoto IIHF

 • Metropolitní divize

  Columbus       Pavel Čajan (b), Stanislav Svozil (o), Martin Ryšavý (ú)

  NY Rangers    Jaroslav Chmelař (ú)

  Philadelphia   Oliver Bonk (o)

  Nejméně Čechů je zatím v kempech klubů z Metropolitní divize. Hned trojice hráčů se ukáže v Columbusu. Spolu se zlatým medailistou z posledního dospělého MS Adamem Fantillim na led vyjedou brankář Pavel Čajan, obránce Stanislav Svozil a útočník Martin Ryšavý. Smlouvu NHL má z tohoto tria podepsanou jen Svozil. Čajan před rokem marně doufal v draft, brzy po něm si však plácl s farmou Blue Jackets v Clevelandu. Kontrakt má ještě na jednu sezonu. Ryšavý by měl pokračovat v juniorské WHL. Forvard Chmelař zkusí zaujmout Rangers, kteří ho v roce 2021 draftovali v pátém kole. Jako celkově 22. hráč letošního draftu pak na kemp Flyers přijel Oliver Bonk. Syn někdejšího útočníka Radka Bonka však vlastní pouze kanadský pas.

  Stanislav Svozil byl na posledním MSJ kapitánem, na obrázku brání talentovaného Kanaďana Connora BedardaFoto ČTK / AP / Darren Calabrese

 • Centrální divize

  Arizona           Michael Hrabal (b), Lukáš Heš (ú)

  Colorado         Dominik Pavlát (b), Ondřej Pavel (ú)

  Chicago          Jiří Felcman (ú), Marcel Marcel (ú)

  Minnesota      Adam Židlický (ú), Pavel Novák (ú), David Špaček (o)

  St. Louis         Jakub Štancl (ú)

  Velmi zajímavá česká jména nabízí kempy klubů Centrální divize. Nejpřekvapivějším je plzeňský gólman Dominik Pavlát v Coloradu. V listopadu mu bude už 24 let, přesto si ho Avalanche vyhlédli a dají mu v kempu šanci. V Arizoně se ukáže letos draftovaný brankář Hrabal a taky nedraftovaný odchovanec Zlína Lukáš Heš. Dva slavní synové se představí v Minnesotě: potomek Marka Židlického Adam a syn Jaroslava Špačka David. S nimi pak útočník Pavel Novák, který porazil rakovinu a po roce se vrací k hokeji. Gratulujeme a držíme palce! V St. Louis se pak představí 106. borec posledního draftu Jakub Štancl, který poslední dvě sezony strávil ve švédském Växjö. Spolu s jedničkou Connorem Bedardem už tréninkové dávky v Chicagu polykají Felcman s Marcelem.

  Brankář Michael Hrabal byl ve druhém kole vybrán ArizonouFoto IIHF.com

 • Pacifická divize

  Anaheim          Tomáše Suchánek (b), Vojtěch Port (ú)

  Los Angeles   Jakub Dvořák (o), Jacob Modry (o)

  Seattle             Aleš Stezka (b), Eduard Šalé (ú)

  Vegas              Martin Máša (o), Jakub Brabenec (ú), Marek Hejduk (ú),                                           Matyáš Šapovaliv (ú)

  Nejvíc českých mladíků pozval na svůj kemp šampion Stanley Cupu z Vegas. I když i tady je u jednoho jména česká vlajka jen napůl. Syn Milana Hejduka Marek reprezentuje USA. Spolu s ním se do tréninkového rytířského brnění Golden Knights navléknou Šapovaliv a Brabenec. Překvapivým jménem je pak bek Martin Máša. Sedmnáctiletý odchovanec Komety opustil Brno před rokem, aby sezonu strávil na Bishop's College School v Kanadě. Od září 2025 by měl nastoupit ke studiu na Providence College a hrát univerzitní NCAA. Nedraftovaný gólman Suchánek zkusí zaujmout Anaheim. Třetí nejlepší Čech letošního draftu Dvořák se ukáže Kings, s ním taky syn trenéra Jaroslava Modrého Jacob, který ale drží pouze americký pas. V Seattlu nazuje brusle první draftová volba Krakenů Eduard Šalé a brankář Aleš Stezka, který s klubem po uplynulé sezoně podepsal roční dvoucestnou smlouvu.

  Seattle si zvolil v draftu Eduarda Šalého a, prosadí se mladý křídelník?Foto Profimedia

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud