4. ledna 2024 • 06:50

Dostál deptal Toronto: 55 zákroků i rekord! Anaheim ale bere jen bod

0
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Kapitán Vrána o pátých mistrovských oslavách v Třinci v řadě: To se nikdy neomrzí

Téměř jako terč na střelnici. Český hokejový brankář Lukáš Dostál v domácím utkání Anaheimu proti Torontu pochytal 55 střel z celkem 57 pokusů Maple Leafs a byl zvolen první hvězdou zápasu. Pohře Ducks 1:2 v prodloužení ale nedokázal zabránit. New Jersey Devils bez zraněného útočníka Ondřeje Paláta si zastříleli ve Washingtonu, kde vyhráli 6:3.

Anaheim otevřel skóre ve 32. minutě v oslabení, když se na hranici brankoviště prosadil bekhendovým blafákem Frank Vatrano. Dostál, který v úvodní třetině zneškodnil únik Williamu Nylanderovi, odolával až do času 54:17. Převahu Toronta zúročil v přesilové hře z dorážky John Tavares. O výhře kanadského klubu rozhodl nejlepší střelec NHL Auston Matthews střelou bez přípravy z pravé strany a připsal si 30. gól v sezoně.

„Dostál nás držel v zápase a je ostuda, že jsme pro něj zápas nevyhráli,“ uvedl trenér Anaheimu Greg Cronin. Českého gólmana chválil. „Když se dostane do svého rytmu, je to elitní brankář. Je skvělý. Nepatří k nejvyšším gólmanům, kteří by zabírali v brance hodně místa. Je nižší, ale neskutečně rychlý, agresivní. Góly se mu dávají těžko,“ vyzdvihl.

Dostál překonal o dva zásahy klubový rekord Johna Gibsona. „Je to moje práce. Je jedno, jestli na vás jde dvacet nebo čtyřicet střel. Soustředím se na to, abych každou chytil. Nestarám se o to, kolik jsem měl v zápase zákroků,“ uvedl Dostál. „Na začátku si vypracovali několik šancí a měl jsem i štěstí, že neskórovali. Pomohlo mi to, dodalo mi to sebevědomí,“ doplnil.

Dostál inkasoval až z padesáté střely Toronta v zápase. „Mohli jsme si vést lépe před brankou. Více mu clonit a ztížit mu výhled, vypracovat si více šancí z dorážek. Ale je skvělé, že jsme vytrvali a byli jsme odměněni,“ řekl Tavares. Aktivitou oplýval zejména Matthews, který vypálil třináctkrát. Anaheim postrádal Radko Gudase, který do zápasu nenaskočil kvůli nemoci.

Výhru New Jersey řídili tři dvougóloví střelci - Nico Hischier, Dawson Mercer a Michael McLeod. Hosté v utkání ztratili vedení 2:0 a 3:1, ale na vyrovnání Washingtonu odpověděl už po 46 sekundách McLeod v závěru druhé třetiny klíčovým gólem na 4:3.

„Byla to pravděpodobně nejdůležitější branka zápasu. Vyrovnali, mohlo je to nakopnout, ale těsně před koncem třetiny jsme si vzali vedení zpět,“ řekl trenér New Jersey Lindy Ruff. Palát podle něj zřejmě vynechá ještě několik zápasů.

Domácí: 18:38. McMichael, 31:25. Kuzněcov, 38:58. Carlson

Hosté: 03:03. Hischier, 09:50. Hischier, 28:08. Mercer, 39:44. M. McLeod, 47:16. Mercer, 55:35. M. McLeod

Domácí: Shepard (Kuemper) – Fehérváry, Carlson (A), Sandin, Bear, T. van Riemsdyk, Jensen – Ovečkin (C), Kuzněcov, Wilson (A) – Protas, McMichael, Mantha – Pacioretty, D. Strome, M. Phillips – Malenstyn, Dowd, Aube-Kubel.

Hosté: Daws (Vaněček) – Siegenthaler, Nemec, L. Hughes, Marino, Bahl, C. Miller, B. Smith – Toffoli, J. Hughes (A), Bratt – Haula, Hischier (C), Mercer – Lazar, M. McLeod, Holtz – Tierney, Bastian.

Sutherland, Blandina – MacPherson, Cherrey.

Capital One Arena, Washington

17 156 diváků

Domácí: 31:41. Vatrano

Hosté: 54:17. Tavares, 62:12. Matthews

Domácí: Dostál (Gibson) – LaCombe, Fowler, Vaakanainen, Drysdale, Mintjukov, Ljubuškin – Max Jones, Henrique, Zegras – Vatrano, McTavish, Killorn – McGinn, Lundeström, Leason – Groulx, Carrick, Silfverberg.

Hosté: Mar. Jones (Hildeby) – Rielly, Brodie, Benoit, McCabe, Giordano, Liljegren – Knies, Marner, Bertuzzi – Tavares, W. Nylander, Holmberg – Domi, Järnkrok, McMann – Kämpf, Gregor, Matthews.