Faksa asistoval u vysoké výhry Dallasu. Obrat Flyers, slaví i Colorado

0
SESTŘIH: Olomouc - Sparta 1:4. Kanonáda hostů, rozhodl skvělý Krejčí
SESTŘIH: Hradec Králové - Slavia 1:2. Zemětřesení v sestavě a drama v závěru

Český útočník Radek Faksa asistoval u vysoké výhry hokejistů Dallasu 7:2 nad Minnesotou a bodoval poosmé v sezoně. Stars vyhráli druhý zápas za sebou a v tabulce Západní konference NHL se posunuli na čtvrté místo před Vegas, které podlehlo Coloradu 0:3. Nathan MacKinnon jednou asistoval a natáhl svou domácí bodovou šňůru už na 23 zápasů. K lepšímu výsledku Golden Knights nepomohlo ani 32 zákroků brankáře Jiřího Patery. Philadelphia porazila Montreal 3:2 po samostatných nájezdech.

Vysoká výhra Dallasu se rodila postupně. V první třetině se Stars prosadili jen jednou, když skóre v 17. minutě otevřel Joe Pavelski. Druhá dvacetiminutovka nabídla jednoznačnou střeleckou převahu domácích, která vyústila v navýšení náskoku na 3:0. Dallas zasypal debutujícího brankáře Jespera Wallstedta 16 ranami, ze kterých se ujaly pokusy Matta Duchenea a Roopeho Hintze.

Wallstedt si premiéru v NHL odbyl necelé dva měsíce po 21. narozeninách a stal se nejmladším gólmanem v historii Wild. Zároveň je nejmladším brankářem, který zasáhl do aktuálního ligového ročníku. „Byl jsem nervózní a minimálně v úvodu zápasu to můj výkon ovlivnilo. Puky ze mě vypadávaly a necítil jsem se příliš jistě. Pak se to zlepšilo, ale týmu jsem stejně moc nepomohl. Myslím, že jsem mohl předvést pár lepších zákroků a udržet tým ve hře,“ líčil švédský mladík.

Do závěrečného dějství vstoupila lépe Minnesota, která zásluhou Matthewa Boldyho snížila na 1:3. Zbytek třetiny ale opět patřil domácím hokejistům. Dallas nasázel čtyři branky a došel si pro pohodlné vítězství 7:2.

Pátou trefu Stars připravil Faksa, jenž zavezl puk do útočného pásma a vyzval ke skórování Nilse Lundkvista. Třiadvacetiletý bek dal první gól v sezoně a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. „Je to hezký pocit. Čekal jsem docela dlouho, ale lepší dát gól teď než nikdy,“ uvedl Lundkvist.

Philadelphia na domácím ledě po 12 minutách prohrávala 0:2, nepříznivé skóre ale otočila. Ještě v první dvacetiminutovce snížil Owen Tippett a ve druhém dějství vyrovnal přesilovkovým gólem Morgan Frost. Na jeho brance se asistencí podílel obránce Jamie Drysdale, jenž do Philadelphie přišel v pondělí z Anaheimu v rámci sledované výměny za Cuttera Gauthiera.

„Odehrál výborný zápas. Je velmi pohyblivý a má skvělé ofenzivní myšlení. Krásně vidí hru, což prokázal před druhým gólem, kdy Frostymu (Frostovi) předložil skvělou nahrávku,“ pochválil jednadvacetiletého obránce Sean Couturier.

Ve třetí třetině ani v prodloužení gól nepadl a o vítězi musely rozhodnout nájezdy. V těch obrat Flyers zpečetili jediný úspěšný střelec Couturier společně se stoprocentním brankářem Samuelem Erssonem.

„Lepší premiéru v novém dresu bych si nedokázal představit. Zajímavý zápas před skvělými fanoušky, navíc korunovaný výhrou. Prostě skvělý večer,“ uvedl Drysdale, jenž při debutu v dresu Flyers naskočil v prvním obranném páru a odehrál téměř 20 minut.

Colorado zdolalo Vegas 3:0 a pojistilo si třetí místo v Západní konferenci. MacKinnon díky asistenci natáhl svou domácí bodovou šňůru už na 23 zápasů, čímž vyrovnal klubový rekord Joea Sakica. Pětadvaceti zákroky a čistým kontem pomohl Avalanche k výhře nad úřadujícími šampiony brankář Alexandr Georgijev.

Patera v brance Golden Knights zlikvidoval 32 střel a při čtvrtém startu v sezoně měl poprvé úspěšnost zákroků nad 91 procent.

Domácí: 15:41. Tippett, 28:30. Frost, . Couturier

Hosté: 01:29. Monahan, 11:28. Savard

Domácí: Ersson (Hart) – Sanheim, York, Se. Walker, Ristolainen, Seeler, Zamula, Drysdale – Farabee, Couturier, Konecny – Tippett, Frost, Atkinson – Foerster, Laughton, Hathaway – Poehling, Brink.

Hosté: Primeau (Allen) – Matheson, Savard, Guhle, J. Barron, Struble, Harris – Caufield, Suzuki, Slafkovský – Jos. Anderson, J. Evans, Gallagher – Heineman, Monahan, Ylönen – Pezzetta, Stephens, Armia.

Wells Fargo Center, Philadelphia

18 238 diváků

Domácí: 16:45. Pavelski, 24:28. Duchene, 34:59. Hintz, 48:05. J. Robertson, 49:26. Lundkvist, 56:10. Seguin, 58:17. Steel

Hosté: 44:22. Boldy, 51:03. Hartman

Domácí: Wedgewood (M. Murray II) – Hanley, Harley, Lundkvist, R. Suter, Hakanpää, Lindell (A) – Pavelski, Hintz, J. Robertson – Seguin (A), Duchene, Marchment – Dadonov, W. Johnston, Benn (C) – Cr. Smith, Steel, Faksa.

Hosté: Wallstedt (M. Fleury) – Faber, Middleton, Bogosian, Goligoski, Mermis, Merrill – Zuccarello (A), Eriksson Ek (A), Boldy – Hartman, Rossi, M. Johansson – Maroon, F. Gaudreau, M. Foligno (A) – Duhaime, Dewar, Petan.

T. Hanson, S. Kozari – B. Mills, T. Gawryletz

American Airlines Center, Dallas

18 532 diváků

Domácí: 19:46. Ničuškin, 31:44. Ničuškin, 49:20. L. O'Connor

Hosté:

Domácí: Georgijev (Prosvetov) – Makar (A), Toews, Girard, J. Johnson, Malinski, C. Jones – Rantanen (A), MacKinnon (A), Drouin – L. O'Connor, Colton, Ničuškin – Kiviranta, R. Johansen, Cogliano – Polin, F. Olofsson, MacDermid.

Hosté: Patera (Saville) – Pietrangelo (A), Martinez, Cormier, McNabb, Whitecloud, Hague, Björnfot – Marchessault, Eichel, Barbašev – Stone (C), Stephenson, Dorofejev – Kolesar, N. Roy, Howden – Děnisenko, Cotter.