9. listopadu 2008 • 08:16

Sýkora vydřel body pro Tučňáky

Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

Český útočník Petr Sýkora rozhodl o vítězství hokejistů Pittsburghu 4:3 po samostatných nájezdech na ledě New Yorku Islanders v sobotním utkání NHL.

Sýkora byl jediným úspěšným střelcem v závěrečném penaltovém rozstřelu. Dokonal v něm obrat Penguins, kteří v průběhu utkání prohrávali už 1:3.

Tučňáky nastartoval gólem na 2:3 v 37. minutě Jordan Staal. V třetí třetině si pak hosté vytvořili drtivý tlak, soupeře přestříleli 18:1 a v 57. minutě se dočkali vyrovnání, poté co se podruhé v zápase prosadil Tyler Kennedy.

Islanders přišli o vítězství v závěrečné části už počtvrté z posledních pěti zápasů. "Hrůza," povzdychl si po utkání obránce Andy Sutton. "Jedna věc je prohrát a dokázat se z toho poučit, jenže něco úplně jiného je prohrát a opakovat přitom pořád ty stejné chyby. A přesně to je náš případ."

Penaltový rozstřel už Ostrované vůbec nezvládli. Sýkora se prosadil hned v první sérii, když zamířil bekhendem přesně pod horní tyčku, naopak na druhé straně vyhořeli Doug Weight, Bill Guerin i Trent Hunter.

Při poslední penaltě ještě svitla domácím naděje, protože po Hunterově střele doklouzal brankář Pittsburghu Dany Sabourin téměř celým tělem za brankovou čáru a puk měl přitom schovaný pod betonem.

Rozhodčí ale nakonec po poradě s kolegou u videa shledali, že kotouč v brance neskončil. "Bylo to hodně těsné, puk jsem měl pod kolenem. Rozhodčí neměli šanci kotouč vidět," řekl Sabourin.

Vedle Sýkory si vítězný gól v sobotu připsal také Václav Prospal, díky jehož trefě porazila Tampa Bay 2:1 Philadelphii. Flyers, v jejichž dresu Prospal v minulé sezoně postoupil až do semifinále Stanley Cupu, vedli po první třetině 1:0.

V druhém dějství ale vyrovnal Jussi Jokinen a v 34. minutě zakončil Prospal rychlé přečíslení a svým třetím gólem v sezoně skóre otočil ve prospěch Lightning.

Svůj podíl na obratu si může přičítat i trenér Tampy Barry Melrose, který o přestávce po první třetině promlouval svým svěřencům do duše. "Přišel jsem do šatny a zaútočil na jejich hrdost a odvahu. A jestli bude potřeba, jsem připraven to dělat po každé první třetině. Když totiž tvrdě makáme, je z nás skvělý tým," nechal se slyšet Melrose.

"Jsem rád, že jsme všichni pochopili, co měl kouč na mysli," prohlásil brankář Tampy Mike Smith, který si připsal 34 zákroků. "V první třetině jsme hráli laxně, nesráželi jsme se, prohrávali jsme osobní souboje. Ale pak jsme naštěstí dokázali zabrat."

Čeští hokejisté se výrazně prosadili v přestřelce mezi Torontem a Montrealem, kterou nakonec vyhráli domácí Maple Leafs 6:3. Gólem a asistencí se o to zasloužil obránce Pavel Kubina, na dvě branky přihrál jeho spoluhráč Tomáš Kaberle. V dresu Canadiens se trefili Robert Lang a Tomáš Plekanec.

Nejbohatší na góly byla druhá třetina, v níž se skóre měnilo celkem šestkrát. Domácí nejprve získali dvoubrankový náskok, hosté ale po trefách Langa a Plekance vyrovnali na 2:2. Vítězný gól vstřelil v 37. minutě za stavu 3:3 Nick Antropov, v třetí třetině pak Toronto výhru pojistilo dvěma góly.

Gólem a asistencí znovu přispěl k úspěchu Maple Leafs mladý útočník Michail Grabovskij, jenž v uplynulých čtyřech zápasech vstřelil dohromady šest gólů a na další dva přihrál. Dvakrát se v zápase trefil jeho spoluhráč z útočné formace Niklas Hagman.

"Za poslední dva týdny byl naším nejlepším hráčem," řekl trenér Toronta Ron Wilson na adresu Grabovského, jehož Toronto v létě získalo právě z Montrealu.

Utkání hned v první třetině poznamenal tvrdý zákrok útočníka Canadiens Toma Kostopoulose, který zezadu narazil na mantinel Mika Van Ryna.

Obránce domácích zůstal několik minut ležet na ledě s tržnou ránou na hlavě a podle prvních odhadů lékařů bude minimálně měsíc mimo hru.
"Byl to špinavý zákrok, takové věci do hokeje nepatří," zlobil se Van Rynův spoluhráč Matt Stajan. Kostopoulos byl vyloučen do konce utkání a Toronto v přesilovce vstřelilo úvodní gól zápasu.

Chmurné období prožívá se svými spoluhráči na Floridě brankář Tomáš Vokoun. Jeho 35 zákroků zdaleka nestačilo na úspěch v utkání s Phoenixem, jemuž Panteři podlehli 1:4 a připsali si již šestou porážku za sebou.

Gólem a asistencí přispěl k vítězství Kojotů finský útočník Olli Jokinen, který přišel v létě do Phoenixu právě z Floridy, kde odehrál sedm sezon. "Myslím si, že to víc prožívala moje rodina než já. Když hrajete, nemyslíte na to, kdo stojí proti vám. Nakonec vždycky toužíte po vítězství," řekl Jokinen.

Jeho bývalí spoluhráči přitom nezačali utkání špatně a díky trefě Richarda Zedníka vedli po první dvacetiminutovce 1:0. V dalších dvou třetinách ale pokaždé dvakrát inkasovali.

Bezchybné výkony předvádí v brance Vancouveru Roberto Luongo, který při výhře Canucks 2:0 nad Minnesotou už potřetí za sebou vychytal čisté konto. Luongo drží neprůstřelnost dohromady 201 minut a osm sekund, naposledy kapituloval v druhé třetině nedělního utkání s Detroitem (2:3).

V brance se daří také Stevu Masonovi z Columbusu. Dvacetiletý nováček přispěl 22 zákroky k výhře Blue Jackets 3:1 nad Calgary a i v třetím zápase kariéry odešel jako vítěz. Vedle Calgary tento týden vychytal i střelce Edmontonu a Montrealu.

"Columbus nemá pověst silného týmu, ale tohle se letos začíná měnit," prohlásil sebevědomě Mason, jehož tým je s 16 body druhý v tabulce Centrální divize za Detroitem.

Vítězný druhý gól zápasu vstřelil další zelenáč v sestavě Blue Jackets Derick Brassard, jenž byl vyhlášen nejlepším nováčkem října. Asistenci si u jeho gólu připsal obránce Jan Hejda.

Pozici nejlepšího týmu celé NHL potvrdili hokejisté San Jose výhrou 2:1 nad Dallasem. Rozhodující gól vstřelil 28 sekund před koncem třetí třetiny Patrick Marleau a prodloužil tak letošní domácí neporazitelnost Sharks na devět zápasů.

Statistika sobotních zápasů NHL:

Boston - Buffalo 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Branky: 18. Wideman, 23. Kobasew, 28. Savard - 11. Connolly. Střely na branku: 40:33. Diváci: 17.565.

Toronto - Montreal 6:3 (1:0, 3:3, 2:0)
Branky: 9. a 32. Hagman (na druhou Kubina, T. Kaberle), 22. Grabovskij, 37. Antropov, 42. Kubina (T. Kaberle), 57. Ponikarovskij - 25. Lang, 30. Plekanec, 33. Koivu. Střely na branku: 41:20. Diváci: 19.512.

NY Islanders - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 17. Weight, 29. Jackman, 35. Hilbert - 23. a 57. Kennedy, 37. J. Staal, rozhodující nájezd Sýkora. Střely na branku: 22:32. Diváci: 14.303.

Philadelphia - Tampa Bay 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
Branky: 18. Briere - 28. J. Jokinen, 34. Prospal. Střely na branku: 36:22. Diváci: 19.412.

Washington - NY Rangers 3:1 (2:0, 0:0, 1:1)
Branky: 10. Laich, 18. Poti, 60. Sjomin - 47. Voros. Střely na branku: 28:29. Diváci: 17.948.

Columbus - Calgary 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 5. Chimera, 23. Brassard (Hejda), 29. Malhotra - 22. Iginla. Střely na branku: 28:23. Diváci: 14.088.

Colorado - Nashville 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 36. Tucker. Střely na branku: 20:26. Diváci: 18.007.

Phoenix - Florida 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 38. a 57. Boedker (na druhou Hanzal), 31. Mueller, 46. O. Jokinen - 14. Zedník. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 39 střel inkasoval čtyři góly a úspěšnost zásahů měl 89,7 procenta. Střely na branku: 39:27. Diváci: 14.807.

Detroit - New Jersey 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 4. a 31. Marián Hossa, 45. Maltby - 25. Parise. Střely na branku: 31:25. Diváci: 20.066.

Los Angeles - St. Louis 5:3 (1:0, 2:0, 2:3)
Branky: 4. Kopitar, 28. Frolov, 39. Preissing, 52. Doughty, 59. Brown - 42. McDonald, 54. Berglund, 59. Boyes. Střely na branku: 31:27. Diváci: 17.182.

Vancouver - Minnesota 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 14. Salo, 58. D. Sedin. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18.630.

San Jose - Dallas 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky: 8. Boyle, 60. Marleau - 44. Eriksson. Střely na branku: 33:24. Diváci: 17.496.