Veterán Fleury zažil pohádkový návrat

0
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

Povedený comeback má za sebou jednačtyřicetiletý kanadský útočník Theoren Fleury, který rozhodl v přípravném utkání o výhře hokejistů Calgary nad New York Islanders 5:4 v samostatných nájezdech.

Olympijský vítěz ze Salt Lake City, který hrál NHL naposledy v roce 2003 v dresu Chicaga, je v týmu Flames na zkoušce.Fleuryho návrat sledovalo ve vyprodané hale v Calgary 19.289 divák a pouze 168 centimetrů měřící útočník se dočkal velkých ovací.

V rozstřelu se prosadil jako jediný, když překonal gólmana Kevina Poulina. Fleury se snaží v Calgary navázat na své úspěšné desetileté působení. S Flames slavil na startu kariéry v roce 1989 hned zisk Stanleyova poháru a jeho klubové rekordy 364 branek a 830 bodů překonal až v minulé sezoně Jarome Iginla.

V té době bývalý hráč Colorada a New York Rangers hrál nezávislou ligu v Manitobě za Steinbach North Stars, předtím po odchodu z NHL působil i v britské lize v dresu Belfast Giants.

K návratu do prestižní zámořské soutěže musel dostat souhlas od vedení NHL, protože v sezoně 2002/03 byl suspendován za porušení odvykacího programu po problémech s alkoholem.

Naopak nepříjemný večer zažil útočník Islanders Kyle Okposo, který po zákroku Diona Phaneufa ze začátku druhé třetiny opustil led na nosítkách. Několik minut ležel nehybně na ledě, ale podle vyšetření v nemocnici utrpěl naštěstí jen lehký otřes mozku.

Do statistik zápasu se zapsal český obránce Radek Martínek, který přihrál ve 21. minutě na gól Blaku Comeauovi. Díky němu vedli Ostrované 2:1.

Opora Toronta Tomáš Kaberle přispěl dvěma asistencemi v úvodní třetině u gólů Leeho Stempniaka a Nazeema Kadriho k vítězství nad Philadelphií 4:0. Stejnou bilanci měl i Milan Hejduk při výhře Colorada nad Dallasem 3:1.

V úvodu druhé třetiny po jeho přihrávce v přesilovce vyrovnal Slovák Marek Svatoš na 1:1 a v 47. minutě byl Hejduk u akce, po které upravil Wojtek Wolski na konečných 3:1. Při prvním startu za Avalanche se hned ve čtvrté minutě popral s dallaským Krysem Barchem bitkař David Kočí.

Obránce Jaroslav Špaček při svém debutu v dresu Montrealu přihrál v 19. minutě na gól další posily Canadiens Scottu Gomezovi. Gólmana Scotta Clemmensena, který nastoupil na úvodní dvě třetiny, překonali ještě Michael Cammalleri a Matt D'Agostini.

Do závěrečné části naskočil český brankář Alexander Salák, který při převaze Floridy z pouhých pěti střel Montrealu neinkasoval. Panthers se ale podařilo jen zkorigovat stav dvěma góly na konečných 2:3.

Salák už nastoupil v úterý na závěrečnou třetinu proti Ottawě a ze třinácti střel také neinkasoval. Celkem se ve čtvrtek z početné české kolonie v týmu Floridy představila pětice hráčů včetně beka Martina Škouly, který bojuje jako nechráněný volný hráč o smlouvu. V prvním vystoupení si připsal jeden záporný bod za účast na ledě při inkasovaném gólu.

Přípravné hokejové zápasy před startem NHL:

Buffalo - Washington 3:4 v prodl. (0:1, 0:0, 3:2 - 0:1)
Branky: 43. Pominville, 47. MacArthur, 58. Kennedy - 9. Giroux, 54. Knuble, 58. Beagle, 61. Pothier.

Philadelphia - Toronto 0:4 (0:2, 0:1, 0:1) - hráno v Londonu
Branky: 5. Stempniak (T. Kaberle), 14. Kadri (T. Kaberle), 40. Grabovskij, 55. Hanson.

Montreal - Florida 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Branky:
19. Gomez (Špaček), 29. Cammalleri, 33. D'Agostini - 46. Booth, 51. Dadonov. Alexander Salák (Florida) odchytal 20 minut, z pěti střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent.

Nashville - Atlanta 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Branky:
15. Laakso, 18. Arnott, 29. Dumont, 43. Weber, 45. Wilson.

Calgary - New York Islanders 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:2, 1:1 - 0:0)
Branky:
27. a 35. Jokinen, 5. Dawes, 48. Moss, rozhodující sam. nájezd Fleury - 25. a 44. Moulson, 12. Smith, 21. Comeau (Martínek).

Colorado - Dallas 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky
: 23. Svatoš (Hejduk), 29. Stoa, 47. Wolski (Hejduk) - 12. Morrow.

Anaheim - Vancouver 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Branky
: 8. Bernier, 30. Bieksa, 38. Rome.

Los Angeles - San Jose 1:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0) - hráno v Ontariu
Branky: 60. Brown - 13. Ferriero, rozhodující sam. nájezd Demers.