9. května 2014 • 22:18

To byla bitva! Česko porazilo na úvod Slovensko až v prodloužení

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Čeští hokejisté vstoupili do mistrovství světa v Minsku výhrou nad Slovenskem 3:2 v prodloužení. V 58. minutě vyrovnal Jaromír Jágr a v čase 61:50 rozhodl Jakub Klepiš. Další zápas čeká svěřence trenéra Vladimíra Růžičky v neděli od 19:45 SELČ proti Švédsku.

Růžičkův tým začal aktivně a měl v úvodu výraznou převahu. Hned ve druhé minutě po Červenkově přihrávce dorážel před brankovištěm Hertl, ale puk za Lacova záda neprotlačil. Vzápětí šel pykat na dvě plus dvě minuty Mikuš, ale v oslabení ujel Viedenský, jehož unik nezastavil ani Němcův faul, slovenský útočník však nezakončil přesně.

Růžičkův výběr se vrátil do přesily po Marinčinově faulu. Hrál i 81 sekund v pěti proti třem, což sice nevyužil, ale při přetrvávajícím oslabení Slovenska otevřel skóre střelou od modré čáry k pravé tyči Němec. Hned vzápětí prověřil Laca Novotný. V 11. minutě řešil nebezpečnou situaci i Salák, jehož po Tatarově přihrávce otestoval Pánik.

Slováci zvýšili při snaze vyrovnat aktivitu, Tybora nepustil do šance faulem Zámorský. V přesilovce při kombinaci nejzkušenějších hráčů týmu českého kouče Vůjtka připravil Šatan šanci Nagyovi. Pak už při plném počtu hráčů na ledě stihl Salák vypíchnout puk před Šatanem.

Na přelomu první a druhé části se Slováci ubránili při Brejčákově pobytu na trestné lavici, Češi pak odolali při Petružálkově trestu. V 26. minutě ale jásali v Areně Čižovka slovenští fanoušci, kteří měli nad českými v hledišti výraznou převahu. Miklíkova střela, lehce tečovaná Ševcem, zapadla pod horní tyč nad Salákovou vyrážečkou.

Za dvě minuty krosčekoval za slovenskou brankou Brejčák Poláka, pro něhož zápas skončil a zamířil na rentgen do nemocnice. Češi se v přesilovce neprosadili, naopak Salák musel řešit Tatarův pokus. Při Kindlově vyloučení a špatné rozehrávce Vitáska, který nahradil Poláka, měl šanci Mikuš.

Slováci byli aktivní, český gólman musel krýt Marcinkův pokus a v 36. minutě už po Réwayově ideální nahrávce Viedenskému neměl šanci proti ráně do odkryté části branky zasáhnout. Před druhou pauzou zachytil Ďalogovu rozehrávku Zaťovič, ale Laco Petružálkův pokus snadno kryl.

V úvodu třetí části slovenský gólman musel zasahovat proti Červenkovi, Kovářovi a Petružálkovi. V 46. minutě chyběla přesnost Zaťovičově asistenci před odkrytou branku Novotnému.

Slováci ale další šance českému týmu nenabízeli. Naopak v 51. minutě podržel svůj tým Salák při Réwayově příležitosti. Češi pak odolali při Vitáskově trestu a v 58. minutě se dočkali vyrovnání. Němec z rohu našel před brankou Jágra a dvaačtyřicetiletá hvězda New Jersey se stala nejstarším českým střelcem v historii MS. Jágr překonal Petra Nedvěda, kterému bylo při gólu v roce 2012 čtyřicet let.

Nastavení rozuzlil po 110 vteřinách Klepiš, který přejel modrou čáru a zamířil přesně k tyči.

ČR - Slovensko 3:2 v prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Němec (Červenka, Hudler), 58. Jágr (Němec, Hertl), 62. Klepiš (Vitásek, Ševc) - 26. Miklík (Tatar), 36. Viedenský (Réway, Miklík). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Piechaczek (Něm.) - Dědulja (Běl.), Raming (Rus.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 7900.

ČR: Salák - Němec, Kindl, R. Polák (34. Vitásek), Ševc, Zámorský, Kolář II - Jágr, Sobotka, Klepiš - Hertl, Červenka, Rolinek - Sekáč, Jan Kovář, Hudler - Petružálek, Novotný, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.
Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Valach, Švárny, Brejčák - Šatan, Hrivík, Nagy - Miklík, Marcinko, Réway - Pánik, Mikúš, Tatar - Skokan, Viedenský, Tybor. Trenéři: Vladimír Vůjtek st., Peter Oremus a Vladimír Országh.

Hosté: 06:24. Němec, 57:53. Jágr, 61:50. Klepiš

Domácí: Laco (Janus) – Sloboda, Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Švárny, Valach, Brejčák – Šatan (C), Hrivík, Nagy – Miklík, Marcinko, Réway – Pánik, Mikúš, Tatar – Skokan, Viedenský, Tybor. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Hosté: Salák (Jakub Kovář) – Němec, Kindl, Polák, Ševc, Zámorský, Kolář, (Vitásek) – Jágr, Sobotka, Klepiš – Hertl, Červenka, Rolinek (C) – Sekáč, Jan Kovář, Hudler – Petružálek, Novotný, Zaťovič. Trenér: Vladimír Růžička.

Bulanov (Rusko), Piechaczek (Německo) – Dědulja (Bělorusko), Raming (Rusko)

Hala Čížovka, Minsk

6920 diváků

ONLINE: Slovensko - Česká republika (19:45)

0

Mistrovství světa v hokeji ONLINE

Program Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.