Šéfové Českého hokeje čelí kritice nových dresů: Nic měnit nebudeme | iSport.cz
Ondřej Kuchař
27. června 2018 • 20:25

Šéfové Českého hokeje čelí kritice nových dresů: Nic měnit nebudeme

TOP VIDEA
Liberec - Dukla: Kozák krásným lobem zvýšil na 2:0! Liberec - Dukla: Kozák krásným lobem zvýšil na 2:0!
Vítkovice - Třinec: Neskutečný obrat! Poslední gól zápasu vstřelil Kovařčík, 3:4 Vítkovice - Třinec: Neskutečný obrat! Poslední gól zápasu vstřelil Kovařčík, 3:4
VŠECHNA VIDEA ZDE

V jednom okamžiku odpálili bez varování velkou bombu. Nový dres, logo, název asociace. Bum! Po několika dnech zbyl ale z velké slávy jen pořádný kráter plný kritiky. Nové úbory národního týmu se veřejnosti nelíbí. „Zažívám zklamání, rozhodně ale nic měnit nebudeme,“ odmítá prezident Českého hokeje Tomáš Král. Pro deník Sport potvrdil, že ani zpětně by nic neudělal jinak a z nového symbolu je nadšený.Hokejový dres. Více než dvě desetiletí měl prakticky stejnou podobu. Lehce se měnily barevné odstíny, pruhy na bocích a na rukávech. Nikdy se ale nesáhlo na hlavní dominantu na hrudi: velký státní znak. V sobotu hokejový svaz představil nový design se lví hlavou. Tramtadadá! Namísto veselí a pochval ale přišla bouřka.

V internetových diskuzích byly veřejností nové dresy okamžitě ztrhány. Z anket, do kterých se napříč weby zapojily už stovky tisíc lidí, vyplývá, že devíti z deseti dotázaných se nové dresy nelíbí. Představitelé Českého hokeje odpovídají na nenávistné maily a obhajují důvody radikálního kroku. Vznikla dokonce i oficiální petice, která je žádá o odstoupení od plánu zavedení nové podoby loga.

„Reakce jsou ostré, ale v žádném případě jsem se tím nenechal otrávit. Náladu mám pořád výbornou. Čekal jsem hodně negace, ale že to bude až takové téma, to jsem netušil. Mezi lidmi v mém okolí je ten názor jiný. Na druhou stranu v době příprav byly v mém omezeném okruhu lidí ohlasy velmi pozitivní, takže určité zaskočení a zklamání popravdě zažívám. To ale k životu patří,“ přiznává prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Ani přísná odezva národa jeho názor na nové reprezentační úbory nezměnila, jakoukoli další transformaci loga odmítá. „Ač to může znít účelově, mně osobně se ten lev opravdu moc líbí a nic bych na něm neměnil. Nejen proto taky můžu v současné chvíli říct, že znak a další věci se určitě předělávat nebudou,“ potvrzuje.

Na olympiádě státní znak bude

„Diskuse nad podobou nových dresů je legitimní, chápeme, že jsou spojeny s hokejem, tedy s emocemi. Jednoznačně však odmítáme názory, které změnu spojují s neexistujícími důvody. Jakýkoli nacionalismus byl vedení našeho hokeje, v němž působí zástupci jak českých, tak moravských klubů, vždycky cizí. Novou značku používáme z úplně stejného důvodu jako hokejové federace v zahraničí, a tím je právní ochrana známky a merchandisingu. Motiv lva doprovázel náš hokej většinu existence, státní symboly navíc zůstanou zachovány jak na dresech (vlajka), tak na helmách (velký státní znak). A s velkým státním znakem budeme nastupovat i na olympiádách, kde ho regule naopak předepisují.“

oficiální vyjádření českého hokeje

Hlavním důvodem změny byly marketingové účely, jelikož hokejový svaz (dnes již Český hokej) nemohl na dres s velkým státním znakem na hrudi uplatnit ochrannou známku a zabránit tak kopírování dresu a jeho volnému prodeji.

Objevily se i názory, že veřejnost mohla být do procesu tvorby nových uniforem zapojena. To ale Král odmítá. „Žádnou změnu by to nepřineslo. Nedopadlo by to jinak. Zase by vzešel nějaký názor, který by byl zbytkem zadupaný. Vůbec nic bych neudělal jinak. Ten proces byl dlouhodobý a profesionální. Jiné vedení by třeba postupovalo jinak, nevím. Řešili jsme to ale dlouho a do hloubky. Všechny důvody změny jsme zveřejnili, je to na lidech, jestli to pochopí,“ říká.

Hlavním designérem celého projektu byl Tadeáš Drahorád a kreativní agentura Go4Gold. Dohled nad rebrandingem pak měl Alan Záruba, učitel z vysoké školy uměleckoprůmyslové, kreativní ředitel televize Nova a bratr šéfkomentátora ČT sport Roberta Záruby.

S výsledkem své práce jsou spokojení, mnozí čeští odborníci z oblasti grafického designu ale jejich dílo kritizují. „Vidíte, a já jsem se setkal s názory jiných odborníků, že to logo je naprosto úžasné a v pořádku. Vybrali jsme firmu, která pro nás v minulých letech už pracovala, a měli jsme s ní výborné zkušenosti. Také jsme nechtěli vynakládat nesmyslně velké prostředky za tuto práci. Nebylo to tak, že by nám po prvním dni přinesli návrh a my ho během hodiny schválili,“ oponuje Král.

Zároveň taky odmítá možnost postupného představování změn a chystání veřejnosti na začátek nové éry. Dopředu neavizované obří odhalení si chválí. „Byla to pecka. Myslím si, že právě takhle to bylo skvělé. My jsme se toho nebáli. Chtěli jsme udělat po vzoru jiných hokejových federací vlastní, novou a za nás krásnou identitu českého hokeje. Nechtěli jsme to dělat postupně a stahovat prostěradlo tři roky,“ uzavírá hokejový boss.

Tomáš Král je z kritiky dresů zklamaný
Tomáš Král je z kritiky dresů zklamaný

 

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga nabízí celkem 52 kol základní části, po které následuje play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >>

MS v hokeji 2019 (Slovensko)Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

Speciály 2019: MS v biatlonu * MS v alpském lyžování

Články odjinud


Články odjinud