4. listopadu 2008 • 10:32

Marek se do dostihů s Jágrem nepouští

Autor:
Reklama
Jan Marek
TOP VIDEA
Faul Martina Ševce? Za moje vyjádření by byla velká pokuta, říká Pešán Faul Martina Ševce? Za moje vyjádření by byla velká pokuta, říká Pešán
Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali Tecl s Jugasem učili malé Číňany hrát fotbal, Kalas a Masopust se podepisovali
VŠECHNA VIDEA ZDE

Výtečnou střeleckou formu našel v úvodu sezony Kontinentální hokejové ligy český útočník Jan Marek. Vévodí tabulce střelců a je při shodném počtu bodů s hvězdou Omsku Jaromírem Jágrem i lídrem kanadského bodování.I proto ho mohl reprezentační kouč Vladimír Růžička jen těžko opomenout v nominaci na dnešní přípravný zápas proti Slovensku i následný turnaj Karjala ve Finsku v rámci série Euro Hockey Tour.

Marek je v Magnitogorsku již třetí sezonu a poslední rok své současné smlouvy načal skvěle.

"Zatím se mi daří, mám důvěru trenéra, dobré spoluhráče okolo sebe a z toho zatím těžím. Naše pětka s Tomášem Rolinkem a Jardou Kudrnou dává hodně gólů, takže zatím spokojenost," řekl novinářům při srazu reprezentačního týmu v Praze.

Jeho konto v tomto ročníku zdobí vynikající bilance 32 bodů v 23 odehraných zápasech za 19 branek a 13 asistencí.

"Je to dobrý, napadalo mi tam hodně gólů, snažím se hodně střílet a zatím mi to vychází. Od té doby, co hraju s Tomášem a Jardou, jsme si řekli, že budeme hodně střílet a půjdeme hodně do brány. Zatím to jde," pochvaloval si Marek, který se vypracoval do pozice klíčového hráče týmu. "Pozice lídra mi vyhovuje. Občas hraju dokonce ve dvou pětkách," dodal Marek.

Pohled na špici bodování je pro něho zatím velice příjemný. "Ale je to teprve začátek. Máme za sebou asi 20 kol, před námi je dalších 40," uvedl Marek. Sám by si přál především to, aby hrál dobře celý tým.

"Teď, jak jsme začali trochu vyhrávat, tak abychom se drželi celkově kolem šestého sedmého místa, kde jsou naše ambice. Atmosféra v klubu je teď určitě lepší," všiml si změny oproti nepovedenému vstupu do sezony.

Ruské novináře prý nechává jeho souboj s Jágrem o čelo bodování v klidu, žádný z nich se ho na to dosud nezeptal. "Ruský noviny moc nečtu, ale vím, že čeští novináři tomu věnují docela pozornost. Jen vím, že jsem měl nějaký náskok a ten se pomalu ztenčuje a ztenčuje a za chvilinku třeba už budu koukat na záda já. Moc na to však nekoukám," prohlásil Marek.

S Jágrem však žádné vzájemné hecování zatím nestihli. "V neděli jsme se poprvé viděli. Neznáme se, tak jsme si podali ruce před letadlem, pozdravili se, prohodili dvě věty, ale žádné hecování moc nepřipadá v úvahu," dodal.
Oba jsou herním založením spíše nahrávači, ale Marek má v tomto ročníku na kontě více branek než asistencí.

"Taky jsem měl vždy skoro radši přihrávku, kdy můžu nahrát do prázdný brány nebo vymyslet nějakou hezkou nahrávku. Ve Spartě jsem se třeba snažil hodně nahrávat, protože Petr Ton byl třeba střelec," vysvětloval osmadvacetiletý forvard.

Nyní však začal střílet góly sám, tak se toho snaží náležitě využívat. "Sice stále nahrávám, ale když už stojím v dobré pozici a vím, že mi to tam padá, tak se nesnažím nic moc vymýšlet a snažím se hodně střílet. Trenér nám počítá střely, dřív jsem takhle vůbec nestřílel. Teď jich mám okolo třeba sedmi nebo osmi, nedávno dokonce i 11 střel za zápas. Pálím, odkud to jde."

V klubu je již třetím rokem, což považuje za svou výhodu. "Určitě mi to pomáhá. Osobně nemám rád moc velké změny a jsem rád, že jsem tam třetím rokem a v klubu to dobře funguje," ocenil Marek.

Stejně dlouho tak může hrát i se stejnými obránci Vitalijem Aťušovem a Jevgenijem Varlamovem. "Jsou výborní. Myslím, že Aťušov je momentálně nejlepší bek v Evropě. On pomáhá mně a já jemu. Je dobré, když znáte lidi okolo sebe a víte, kde, co a jak," řekl Marek, jehož během minulých let několikrát v souvislosti s reprezentací zradilo zdraví. "Radši to zaklepu, ale zatím je všechno v pořádku a cítím se dobře," dodal.

Mezi bývalou ruskou Superligou a nově vzniklou KHL nevidí žádný velký rozdíl. "Přišlo tam hodně dobrých hráčů z Ameriky a hlavní tváří KHL je Jarda Jágr, který táhne diváky. Co se týká kvality, tak zatím nepoznávám žádný velký rozdíl oproti těm dvěma letům, co byla Superliga. Zdá se mi to hodně podobný a zápasy podle mého nemají větší kvalitu, než tomu bylo doposud," řekl Marek.

Přál by si snad jen větší podporu od fanoušků svého klubu. "U nás je kapacita nějakých 7800 diváků a většinou jich přijde tak polovina. Ale ve větších městech, jako je Omsk nebo v Kazani, chodí diváků hodně. KHL diváky táhne a bývá většinou plno," přiblížil.

V Magnitogorsku je však podle jeho slov většinou ticho. "Až potom, když třeba hrajeme s dobrým soupeřem, je to remíza nebo vedeme, tak když potřebujeme pomoct, diváci nás podpoří hromovým ´Metallurg´, ale jinak fanoušci v Čechách s pověstným kotlem jsou určitě o hodně lepší. V Rusku jsem žádné takové prostory pro fanoušky ani vymezené neviděl," uzavřel Marek.

MS v hokeji 2018: program a skupiny >>

Témata:  sport, hokej, khl, Marek, jágr, omskKlasická verze
Mobilní verze