14. dubna 2016 • 12:10

Pešán vs. Jandač. Fanoušci je milují i nenávidí: S tím se dá žít!

Autor: ,
TOP VIDEA
Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů Do Slavie přišli Trpišovského koně. V lize pod ním Kúdela, Kolář a Pokorný odehráli 78 zápasů
Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd Jágr na All Star Cupu? Musel bych ho v Letňanech vyzkoušet, směje se Nedvěd
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jsou výjimeční. Se vším, co k tomu patří. Teď stojí proti sobě. Trenéři Filip Pešán a Josef Jandač jsou si v mnohém podobní. Perfekcionisti. Muži, kteří si dokážou jít po svém. Umí být tvrdí, konfrontační. Také úspěšní. Fanoušci je zbožňují. A také nenávidí. Oni sami s tím umí žít.Ptali se, jestli se Josef Jandač v posledních letech změnil. „Zklidnil jsem se,“ usmál kouč. „Tedy aspoň si to myslím,“ dodal. Den před startem velkého finále byl v dobrém rozmaru. Do novinářského pléna házel trefné bonmoty, o svých odpovědích přemýšlel.

Pravda, už není ten samý trenér, který přes Liberec, České Budějovice a Pardubice přišel do Sparty. Tehdy byl kometou, s podceňovanými celky zvládl velké věci. Dvakrát postoupil do extraligy. Ovládl základní část. Tuctový ligový materiál se v jeho rukách formoval ve spolehlivá soukolí. Na jihu si ho vážili tolik, že dostal ribano se svou přezdívkou Mourinho. Fotbalového šampiona sledoval, líbilo se mu jeho chování. Styl, kterým umí uchránit mužstvo před tlakem.

Představení extraligových finalistů: Získá titul Liberec nebo Sparta?

Pro příklad poslouží vám jistě známá podzimní story. Chelsea tápala, trápila se. Portugalec svou zlobu obrátil na krásnou lékařku Evu a vyhostil ji od týmu. Veřejnost dostala nový příběh, než jsou výsledky. Slavný stratég věděl, proč to dělá.

Zkusme jiné téma

Inu, i Jandač se takhle chová. Když potřebuje sejmout tíhu zodpovědnosti ze svých svěřenců, odvede téma jinam. V Pardubicích si například v semifinále proti Vítkovicím postěžoval na kvalitu domácího ledu. „Doufám, že se na něm bude dát hrát hokej, a nebude to oraniště,“ zlobil se.

Sparťanský kouč Josef JandačSparťanský kouč Josef Jandač

Postoupit tehdy nedokázal. Přesunul se do hlavního města. K týmu, který byl v troskách, skončil dvanáctý. Zahájil přestavbu a za slušný peníz postavil soubor, který v základní části vyhrál. Zároveň ale rychle skončil. Ve čtvrtfinále na Kometě.

Už tehdy uměl být Jandač na okolí přísný. Na některé metody nebyli zvyklí ani připravení hráči. Na některé odpovědi nebyli zvyklí novináři. Nepřesná otázka znamená úsečnou odpověď, otrávený obličej. Tohle má být pro mě partner k diskuzi? Pokud někdo padne v nemilost, zůstane v ní na dlouho.

Takové chování je někdy až na hraně arogance. K sedmačtyřicetiletému muži si mnozí vybudovali averzi. Dokázali to fanoušci rudého „S“, kteří Jandače po příchodu milovali a postupně začali zatracovat (aby ho nyní zase mohli vzít na milost). Nebyli sami, kdo začal pochybovat.

Někteří budou na oplátku za sebevědomé vystupování připomínat neúspěchy ve vyřazovacích bojích. Jiným bude vadit absence hvězdné hráčské kariéry. A ti závistiví, jichž taktéž není v této zemi nejméně, budou remcat i na mimohokejové podnikání.

Jandač sám to dokáže odfiltrovat. Budoucnost ho čeká jasná, povede národní mužstvo. Splněný sen, odměna za spolehlivost. Národ toto jmenování rozděluje. Odpůrcům vadí paralela s jistým Aloisem Hadamczikem.

Právě tu teď může boss sparťanské lavičky přetrhnout. Zvítězit v extralize. „Chceme ten pohár zvednout. Těšíme se na tu sérii, ale moc dobře víme, že jeden bude na konci obrovsky zklamaný,“ hlásil před bojem o titul.

Co on nám bude vykládat?

V něm ho vyzve Filip Pešán. O devět let mladší následovník, kterého stihl vést ještě jako hráče. Odborník, který se také snaží inspirovat na západě, čerpat know-how nejlepších. Detroit Red Wings. Sir Alex Ferguson. A nakonec i ten Mourinho.

V kariéře už si dokázal projít zatracením, měli ho za protekční dítko. „Dobře pro něj, že si to zažil na začátku kariéry a dokázal se z toho zvednout,“ pokýval hlavou s uznáním Jandač. Protivník, s nímž ve svých začátcích hokej také probíral. Zároveň se Pešán nebál od začátku vést svou, nehledě na obří příkop zkušeností mezi ním a svěřenci.

Na to konto dávají k dobru sérii příhod i hráči NHL, kteří Pešána zažili v Liberci zkraje jeho trenérské kariéry. „Hráč z druhé ligy a začal nám v kabině vykládat, jak bychom měli hrát, protože on to takhle hrál kdysi v Jablonci, a fungovalo to,“ nechal se pobavit trenérem jeden z nich.

Jistá jízlivost rovněž patří do Pešánova arzenálu. Na povrch vyleze obvykle ve chvíli, kdy vzduchem proletují logické, byť vůči Liberci nelichotivé soudy.

Otázka z play off na kouče Mladé Boleslavi: „Jaký je zdravotní stav hráče Musila po nedovoleném a neodpískaném zákroku?“ Jakmile dotazovaný odpoví, Pešán si změří novináře: „Vy jste nějaký specialista?“

V Liberci každopádně odvádí vynikající práci. Prozřel. Naučil se ovládat celý tým. Více i sebe. Oproti předchozímu kontroverznímu náčelníkovi Rostislavu Čadovi, který ze dne na den nechal tým na pospas, je to nebe a dudy.

Kouč Liberce Filip Pešán už ladí Bílé Tygry na finále extraligy se SpartouKouč Liberce Filip Pešán už ladí Bílé Tygry na finále extraligy se Spartou

Pešán dostal před startem ročníku na tuzemské poměry nebývale volnou ruku. Mohl si postavit soupisku, měl k dispozici nemalé finanční zdroje. Trefil se do charakterů, po nichž toužil. Přednesl jim svou filozofii, přesvědčil je o své pravdě.

Výsledek je jasně viditelný v odrazu tabulky i play off . Jenže. Zatím jde o jednu sezonu. O jednu konstelaci rozpoložení Severočechů a jejich soupeřů. Své kvality bude muset potvrdit opakovaně, pak teprve bude jeho cesta udávat směr.

Zatím to je Jandač, kdo je značkou dlouhodobé kvality. Jakkoliv titul ještě nezískal. Tím ji může jen potvrdit. Nikoli dokazovat.

Plzeň - Sparta: Lukáš Pech poslal Spartu po devíti letech do finále

480p 360p 240p
Boleslav - Liberec: Euforie! Tygři míří do finále

Josef Jandač vydává instrukce hokejistům Sparty ve druhém semifinále proti Plzni
Josef Jandač vydává instrukce hokejistům Sparty ve druhém semifinále proti Plzni

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 
Z V VP PP P Skóre B
1.  Plzeň 43 24 5 9 5 145:98 91
2.  Mountfield 42 20 7 6 9 119:81 80
3.  Vítkovice 43 22 3 5 13 131:97 77
4.  Brno 42 19 5 8 10 124:94 75
5.  Třinec 42 19 5 6 12 118:100 73
6.  Olomouc 42 13 8 7 14 102:109 62
7.  Zlín 42 14 7 4 17 93:111 60
8.  Sparta 42 15 5 4 18 115:122 59
9.  Pardubice 42 14 5 5 18 101:117 57
10.  Chomutov 42 11 8 7 16 107:124 56
11.  Ml. Boleslav 42 13 5 6 18 94:108 55
12.  Liberec 41 12 8 2 19 103:121 54
13.  Litvínov 42 10 4 5 23 97:136 43
14.  Jihlava 41 7 6 7 21 84:115 40Klasická verze
Mobilní verze