Play out: Karlovy Vary srazily Olomouc 6:2. Zlín porazil Dynamo 6:3

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Boje neúspěšných hokejových dobyvatelů play off začaly. Tato část sezony má nabídnout šanci na udržení v extralize týmům, které se nachází na barážových pozicích. Letos je však již jasno o klubech mířících do bitev o záchranu. Jistotu baráže mají Pardubice a Karlovy Vary. V 1. kole play out se dobře předvedli hokejisté karlovarské Energie, kteří porazili venku Olomouc rozdílem 6:2. Dynamo naopak nezvládlo utkání ve Zlíně a prohrálo 3:6.

Energie si zastřílela

V dresu Olomouce, která přišla v závěrečném kole dlouhodobé části o šanci na play off, debutovali v extralize obránci Lukáš Spurný a Ludvík Rutar. První šanci si vypracovali domácí v přesilové hře při Stloukalově vyloučení. Kotal překonal blafákem Honzíka, ale obránce Harant stihl puk odvrátit do bezpečí.

Energie svoji první šanci v utkání ve 12. minutě proměnila, když Kindlovu nabídku využil tvrdou ranou z první obránce Rýgl. O 46 sekund později nechala obrana Hanáků prostor Rachůnkovi, který po sólu zamířil přesně mezi Faltrovy betony.

Po sérii šancí na obou stranách ve 33. minutě domácí snížili. Eberle dostihl včas puk za brankou, nahrál volnému Burianovi a ten překonal přesnou ranou Honzíka. Na Faltrovi pak ztroskotal volný Flek.

Závěrečné dějství ovládli hosté. Ve 44. minutě se po Rachůnkově střele prosadil z dorážky Harant. Pak v přesilovce Sičákovu ránu tečoval Gríger, z další dorážky překonal Faltra Flek a v 55. minutě zvýšil Stloukal z podobné situace už na 6:2. Výsledek korigoval v početní výhodě pěti proti třem zadák Škůrek.

"Byla to z naší strany hrůza. Sice už v uvozovkách nemáme o co hrát, ale pořád máme na dresech jmenovky a hrajeme za klub, město, sponzory a hlavně pro diváky. Musíme si k tomu něco říci, protože takhle hrát určitě nemůžeme," prohlásil olomoucký obránce Jiří Ondrušek.

"Martin Falter nechytal moc zápasů, a když ano, tak jsme mu nepomohli. Dneska to byl asi vrchol. Divím se, že neroztřískal všechny hokejky," dodal Ondrušek.

Dynamo nevyzrálo na Zlín

Zlín, který v posledním kole základní části přišel o naději na play off a zároveň je zachráněný, představil hned trojici nových jmen. Premiéru v extralize si odbyli obránce Vojtěch Zadražil z Prostějova a útočníci Lubomír Kovařík a Matouš Kovařík z Přerova.

Pohromadě zůstala první řada Beranů ve složení Bukarts, Holík a Kubiš, která se v sedmé minutě postarala o úvodní gól. Při Havlíkově vyloučení se trefil kanonýr Bukarts. Ve 13. minutě ale vyrovnal střelou z mezikruží Poulíček. Vrátit vedení na stranu Zlína mohl nováček Kovařík, ale při brejku nemířil přesně.

Skóre se znovu měnilo hned v úvodu prostředního dějství. Nejdříve neuspěl pardubický Nahodil a Zlín poslal do vedení Ostřížek, který zblízka proměnil Honejskovu přihrávku. I nadále měli navrch domácí, ale kapitán Veselý ani Popelka neuspěli, Žižkova rána skončila na tyči. V další šanci netrefil prázdnou branku Ondráček.

Na začátku třetí části chyboval gólman Hübl, čehož s klidnou hlavou Zlínští využili. Ondráček ještě vylepšil pozici pro Ostřížka, jenž svou druhou brankou v utkání zvýšil na 3:1. Následně sice snížil Nahodil, ale po Okálově přihrávce vrátil domácím dvoubrankový náskok bek Horák. Po gólech Veselého a Holíka vedl Zlín už 6:2. Výsledek ještě zkorigoval Tomášek.

"Možná ty góly přišly ode mne pozdě, ale hlavní je, že přišly. Radost z nich člověk má. Na soupeři šlo poznat, že má na sobě obrovskou deku. Na tempu bylo ale poznat, že o nic nejde," řekl Ostřížek, který očekával nízký zájem o utkání. "Říkali jsme si s klukama, že atmosféru si budeme muset udělat na střídačce sami."

PSG Zlín - HC Dynamo Pardubice 6:3 (1:1, 1:0, 4:2)
Branky a nahrávky: 7. Bukarts (Kotvan, P. Holík), 22. Ostřížek (Honejsek, Žižka), 42. Ostřížek (J. Ondráček), 48. O. Horák (Okál), 54. O. Veselý (Popelka, Kovařík), 57. P. Holík (Bukarts) - 13. Poulíček (M. Kaut), 44. Nahodil (Ovčačík, Bárta), 57. D. Tomášek (J. Sýkora). Rozhodčí: Pražák, Kubičík - Polonyi, Zíka. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. Diváci: 1012.

HC Olomouc - HC Energie Karlovy Vary 2:6 (0:2, 1:0, 1:4)
Branky a nahrávky: 33. Burian (Eberle), 57. Škůrek (Ondrušek, Sundher) - 12. Rýgl (D. Kindl), 12. T. Rachůnek (Gríger, Sičák), 44. Harant (T. Rachůnek, Gríger), 46. Gríger (Sičák, D. Kindl), 49. Flek (O. Beránek), 55. Stloukal (Rýgl, Davídek). Rozhodčí: Šír, Kika - Tošenovjan, Kotlík. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 2421.

HC Dynamo Pardubice

Domácí: 06:19. Bukarts, 21:43. Ostřížek, 41:44. Ostřížek, 47:43. O. Horák, 53:48. O. Veselý, 56:16. P. Holík

Hosté: 12:02. Poulíček, 43:10. Nahodil, 56:37. Tomášek

Domácí: Kašík (Štůrala) – Kotvan, V. Zadražil, Blaťák, O. Horák, Matějíček, Žižka (A) – Kubiš, P. Holík, Bukarts – O. Veselý (C), Popelka, Kovařík – Ostřížek, Honejsek, J. Ondráček – Goiš, M. Kratochvíl, Okál.

Hosté: J. Hübl (Martin Růžička) – Chaloupka, Trončinský (A), Ovčačík, Trejbal, Ščotka, Nedbal, Zajíc, Havlík – Hubáček (C), Tomášek, J. Sýkora – Starý, Nahodil (A), Bárta – Beran, T. Kaut, Poulíček – M. Kaut, Špirko, Zadina.

Domácí: 32:51. Burian, 56:27. Škůrek

Hosté: 11:14. Rýgl, 12:00. T. Rachůnek, 43:49. Harant, 45:51. Gríger, 48:01. Flek, 54:39. Stloukal

Domácí: Falter (Konrád) – Škůrek, Ondrušek (C), Staněk, Rašner, Rutar, Spurný – Burian (A), Sundher, Eberle (A) – Laš, Herman, Fořt – Macuh, R. Vlach, T. Mikúš – Matai, Mrázek, Kotala – Podlaha.

Hosté: Honzík (Tadeáš Dvořák) – Sičák (A), Harant, Baránek, Tomáš Dvořák, Rýgl – T. Rachůnek, Gríger, Mikulík – Vachovec (A), Skuhravý (C), Gorčík – Stloukal, Tuominen, Kindl – Flek, Davídek, O. Beránek.