Jaroslav Kalina
29. prosince 2017 • 10:03

Hořký debut Piráta: Rychlý gól, trest, sejmutá maska a přihlížení obratu

0
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby

Takovou premiéru si jistě nepředstavoval. Mladý chomutovský brankář Dominik Pavlát ve čtvrtek nastoupil do svého vůbec prvního extraligového utkání a rovnou proti lídru z Plzně. Piráti se po špatných dvou třetinách nakonec prostříleli k famóznímu obratu a výhře 7:6 v prodloužení. Osmnáctiletý rodák z Tábora však domácí divoké přestřelce a skalpu Západočechů pouze přihlížel. V duelu vydržel jen 26 minut a během této doby se octl hned v několika nepříjemných patáliích.

Po odchodu zkušeného Jána Laca do Sparty se v chomutovském brankovišti vytvořila díra, kterou trenér Vladimír Růžička nutně potřeboval zacelit. K nové jedničce Štěpánu Lukešovi tak připojil juniora Dominika Pavláta. Mladičký brankář, o kterém se mluví v souvislosti s následujícím draftem NHL, dostal prostor okamžitě. V ostrém testu čelil plzeňské mašině a ta Pavlátovi debut pěkně osolila.

Uběhlo sotva dvacet vteřin hry, kdy první střelou utkání propálil chomutovského strážce branky zkušený střelec Milan Gulaš. O chvíli později navíc Pavlát poslal své mužstvo do početní nevýhody, když odehrál puk mimo led a sudí udělili gólmanovi trest za zdržování hry.

„První dotek s pukem byl, když jsem ho lovil z brány. Druhý, když jsem kotouč vyhodil na dvě minuty. Vůbec nevím, co k tomu mám říct,“ nelibě uvedl pro klubový web extraligový debutant.

Chomutov - Plzeň: Dvacet sekund a gól! Gulašova trefa dala hostům vedení

Jakoby smůly nebylo málo, tak v první třetině inkasoval ještě jednu branku od Jana Schleisse a následně při osobním souboji s plzeňským soupeřem ztratil helmu.

Nicméně Pavlátovo a týmové trápení pokračovalo i do prostřední části zápasu, která byla pouze v režii Plzně. Dva slepené góly nakonec vyhnaly mladého Piráta z brány a pro zbytek utkání vyměnil masku za kšiltovku a přihlížení na střídačce.

Po zaznění druhé sirény zamířil se spoluhráči do kabiny, kde zřejmě musel zaznít hromový hlas trenéra Vladimíra Růžičky, protože do třetí třetiny nastoupil zcela jiný Chomutov, který odmítl zahodit zápas.

Piráti chtěli s duelem ještě něco udělat. A taky udělali. Využili laxní hry hostů a z negativního skóre 2:5 vytvořili obrat na 6:5. Plzeňští ještě stihli vyrovnat a posunout utkání do prodloužení, zasloužená štěstěna však byla na straně Chomutova.

Chomutov - Plzeň: Pavlát vyhodil puk a dostal dvě minuty

Triumf Severočechů završil v prodloužení útočník Ivan Huml, který zazářil pěti kanadskými body za dva góly a tři asistence. Mimochodem takový bodový příděl za zápas extraliga neviděla již dva sezony. „Chtěl bych spoluhráčům hrozně poděkovat. Oni mi strašně pomáhali a jsem rád, že se na to nevykašlali. Makali pořád dál a dotáhli jsme to do vítězného konce,“ řekl Pavlát na adresu spoluhráčů.

Opora chomutovské juniorky brala extraligovou premiéru poněkud dvoustranně. “Samozřejmě jsem smutný, že se mi to moc nepovedlo. Ale jsem hrozně rád za týmové vítězství. Určitě si debut budu pamatovat a nikdy na něj nezapomenu,“ přiznal.

Chomutov - Plzeň: Sklenička vyhnal Pavláta z branky - 4:2 pro hosty

Domácí: 13:04. Vondrka, 14:49. Skokan, 40:14. Koblasa, 52:47. Mrázek, 57:00. Smejkal, 57:35. Huml, 61:58. Huml

Hosté: 00:20. Gulaš, 07:35. Schleiss, 24:14. Mertl, 25:14. D. Sklenička, 31:26. Stach, 58:02. Stach

Domácí: Pavlát (26. Š. Lukeš) – Tomáš Dvořák, Valach, Dietz, Flemming, Knot, Slovák, Mrázek – Smejkal, Huml, Vondrka – Sklenář, V. Růžička, Skokan – Poletín, Chlouba, Koblasa – A. Dlouhý, Šťovíček, Hlava.

Hosté: Hylák (M. Svoboda) – Moravčík, Jones, D. Sklenička, P. Kadlec, Pulpán, Čerešňák, Kvasnička – Indrák, Mertl, Gulaš – Stach, Kracík, D. Kindl – Schleiss, Kratěna, Eret – Rubner, Preisinger, Straka.