Nová pravidla? Vedení extraligy je hájí, Pešán má obavy: Bude to bordel! | iSport.cz
13. září 2018 • 04:40

Nová pravidla? Vedení extraligy je hájí, Pešán má obavy: Bude to bordel!

Autor: , ,
TOP VIDEA
Liberec - Dukla: Kozák krásným lobem zvýšil na 2:0! Liberec - Dukla: Kozák krásným lobem zvýšil na 2:0!
Slavný hlas oktagonu Buffer: UFC je raketa, která míří vzhůru Slavný hlas oktagonu Buffer: UFC je raketa, která míří vzhůru
VŠECHNA VIDEA ZDE

Velký pátek se blíží. Extraliga s řadou nových či pozměněných pravidel klepe na dveře a žádá o vstup. Letošní ročník bude zajímavý! V souvislosti s úpravami pravidel ze strany IIHF došlo k výraznému zmenšení brankoviště, změně posuzování a trestání některých faulů a dalším změnám. Své hlasy k inovacím poskytla generalita extraligy i někteří trenéři. Kouč Chomutova Vladimír Růžička je vůči nastolení nových pořádků smířlivý, liberecký Filip Pešán má obavy. Sestav si vlastní tým z hráčů extraligy a hraj o 150 tisíc korun >>>"Jsou to pravidla IIHF a musíme je převzít, abychom pak na mezinárodní scéně nepokulhávali," prohlásil na středeční tiskové konferenci v Praze ředitel extraligy Josef Řezníček. "Bude potřeba shovívavosti, trpělivosti a porozumění, ale na druhou stranu si myslím, že český fanoušek je náročný, takže se asi nevyhneme i určitým věcem, které se mohou i kritizovat," připustil bývalý obránce.

"Myslíme si, že to bude poměrně složitá věc především na akceptaci diváků. Věříme, že je vzděláme dost na to, aby byli informovaní," připomněl předseda komise rozhodčích Vladimír Šindler.

Nově se ve hře objeví třeba pravidlo o pozdním dohrání. "Někdo může sledovat určitou podobnost s pravidlem o nedovoleném bránění a má pravdu. Na druhou stranu odlišnost bylo třeba vymezit. U pozdního dohrání jde o to, že hráč, který odehraje puk, může být atakován jen bezprostředně po jeho odehrání a nikoliv s časovou prodlevou," řekl Šindler.

Startuje extraliga, v platnost vstupují nová pravidla. Glosuje je šéf rozhodčích
1080p 720p 360p

Mezinárodní hokejová federace rovněž přišla s pravidlem, podle něhož nebude gól uznán v případě, pokud ho hráč umístí do sítě bruslí. V extralize však nadále zůstává původní pravidlo, které umožňuje uznat gól bruslí za předpokladu, že nedošlo k úmyslnému kopnutí puku. "Myslíme si, že se nejedná o krok správným směrem, neboť je snaha o to, aby padaly góly a když nejde vyloženě o úmyslné kopnutí, jsme proto, aby gól bruslí mohl nadále platit," vysvětlil Šindler.

Přísněji se začne trestat i chybné zahrání nebo postavení hráčů na vhazování. Namísto druhého vykázání bude následovat dvouminutový trest. "Pořádali jsme školení, na které jsme pozvali všechny kluby z extraligy, první i druhé ligy. Sto procent těchto klubů má mládežnické týmy, které hrají i další soutěže. Setkali jsme se s velkou odezvou. U nižších soutěží taková nebyla, ale podmínky jsme zajistili. A krajské komise rozhodčích mají kompletní materiály k tomu, aby mohli dělat školení na regionální úrovni," ujistil Šindler.

Sporné gólové situace se však budou v hokejové extralize přezkoumávat na základě takzvané trenérské výzvy až od příští sezony 2019/20. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje rozhodl, že pravidlo, které platí v NHL, uvede v platnost až ve chvíli, kdy jej bude možno naplno využívat na všech stadionech.

"Plánovali jsme to už nyní, kluby o zavedení tohoto pravidla hodně stály, jenže přídavné zařízení je třeba napojit do nových videosystémů. A při revizích stadionů jsme to ještě v polovině srpna mohli odzkoušet pouze na dvou stadionech. Proto jsme zavedení trenérské výzvy odložili na původně zamýšlený termín," uvedl Řezníček.

Co na změny říkají trenéři?

Extraligové týmy si vyzkoušely nová pravidla již během přípravných zápasů a neobešlo se to bez řady problémů. A liberecký kouč Filip Pešán očekává, že jen tak mávnutím kouzelného proutku nezmizí.

"Myslím, že v tom bude trošku bordel, protože Švýcaři to mají trošku jinak, stejně tak Švédi, my to máme trošku jinak, také IIHF... Bude v tom bordel, ale bordel, který bude stejný pro úplně všechny týmy v extralize. Kdo se na to rychleji adaptuje a nebude to tolik řešit, ten bude zápasy vyhrávat," domnívá se Pešán.

Sudí mají kromě jiného zamezit zdržování hry po zakázaném uvolnění prostřednictvím záměrně špatného postoje na vhazování. A dohlížet mají třeba i na správně upravenou výstroj.

"Vhazování lehké nebude, na druhou stranu se bojím, že místo soustředění se na střídání se bude každý tým soustředit na to, jestli náhodou nemá soupeř zastrčený dres. Budou na sebe pořvávat střídačky a myslím, že teď na začátku to bude o hlídání soupeře a křičení na rozhodčí daleko víc, než tomu bylo doteď," řekl Pešán.

Zápasy se navíc - přinejmenším zpočátku - patrně protáhnou. "Paradoxně jsou to změny, které by měly zrychlit běh zápasu, ale mě naopak přišlo, že utkání jsou strašně dlouhá. A to jsme ještě neměli komerční pauzy a hrálo se s patnáctiminutovými přestávkami," připomněl Pešán.

Podle Vladimíra Růžičky mohou navíc rozhodčí nyní hru hodně rozkouskovat. "Třeba když jsme hráli domácí zápas s Litvínovem, bylo to takové divné, jak byla hra rozkouskovaná. Pro diváka to podle mého nebylo vůbec zajímavé. Uvidíme, jak moc budou chtít sudí vše urychlit. Každopádně bude vše záležet na nich. Jestli budou vylučovat kvůli tomu, že má hráč o dva a půl milimetru jinde hokejku, než má mít...," podotkl kouč Chomutova.

Připustil ale, že je to i pro samotné rozhodčí těžké. "Jednou jsou nastavená nějaká pravidla a podle nich musíme jít. Je to celosvětově a tady v Česku si nemůžeme dělat pravidla podle toho, co nám vyhovuje. Já s tím žádný problém nemám, jen si přeju, aby hra měla spád. Aby prostě fanoušek nešel otrávený ze zápasu, když jde z hokeje, přestože jeho mužstvo vyhraje," prohlásil Růžička.

"Rozporuplné bude asi posuzování toho pravidla u gólmana, kdy chytí puk kolem brankoviště a nemůže ho rozehrát, protože na něj pojede protihráč. Bude záležet, jak to rozhodčí v tu chvíli posoudí. Pravidla jsou každopádně nějak daná a hráči se s tím musí samozřejmě vyrovnat," připomněl další změnu ohledně zdržování brankářů Vladimír Kýhos, trenér Mladé Boleslavi.

"I mně ale připadá, že místo, aby se zápas urychlil, tak se protahuje. Také je vlastně na pořadu dne, že mohou vlastně trestat lajnoví rozhodčí (chybné vhazování), což si myslím, že není dobře," doplnil Kýhos.

ANKETA: S jakými ambicemi vstupují hokejisté do nového ročníku extraligy?
1080p 720p 360p

Své hlasy k inovacím pravidel poskytla generalita extraligy i někteří trenéři. Kouč Chomutova Vladimír Růžička je vůči nastolení nových pořádků smířlivý, liberecký Filip Pešán má obavy.
Své hlasy k inovacím pravidel poskytla generalita extraligy i někteří trenéři. Kouč Chomutova Vladimír Růžička je vůči nastolení nových pořádků smířlivý, liberecký Filip Pešán má obavy.

 

TIPSPORT extraliga – nejvyšší hokejová liga 2018/2019

Aktuální kolo Kompletní rozpis zápasů Tabulka Kanadské bodování hráčů Statistiky brankářů Program v TV Nová pravidla a tresty Přestupy ONLINE Sazka Fantasy extraliga

Nejvyšší domácí hokejová soutěž Tipsport extraliga nabízí celkem 52 kol základní části, po které následuje play off, skupina o udržení a baráž o extraligu. Nově Tipsport extraligu vysílá vedle ČT sport i program O2 TV Sport. Program extraligy v TV sledujte zde >>

MS v hokeji 2019 (Slovensko)Program * Rozpis * Vstupenky * Tabulky

Speciály 2019: MS v biatlonu * MS v alpském lyžováníČlánky odjinud


Články odjinud