Ondřej Kuchař
18. dubna 2020 • 17:00

Sestava snů Karlových Varů: hvězdy „padesátek“, šlechtic i dvě věže

Vstoupit do diskuse
1
 • Koho jsme vybrali do karlovarské sestavy snů?Koho jsme vybrali do karlovarské sestavy snů?FOTO: koláž iSport.cz

  Hokejový klub v Karlových Varech byl založen roku 1932. O dvacet let později už se na západě Čech hrála nejvyšší soutěž. Váleli tam například hvězdy Jiří Feureisel, Václav Šinágl, Jiří Macelis nebo Robert Robětín, hokejista šlechtického původu, který byl perzekuován komunisty. Ti všichni se dostali do ideální sestavy dnešní Energie. Doplnila je esa z mistrovské sezony 2008/09 a další vybraní jedinci, kteří okusili led v lázeňském městě. Tohle je karlovarská sestava snů!

 • Brankáři

  Lukáš Mensator, Petr Franěk

  Jednička je nad slunce jasná. Lukáš Mensator strávil ve Varech skoro deset let, odchytal 275 zápasů a hlavně dotáhl Energii až k mistrovskému titulu v roce 2009. Byl štíhlý a malý, zato ale extrémně mrštný a flexibilní. Před jeho nástupem vládl čtyři sezony brankovišti Petr Franěk, a šlo mu to taky skvěle.

  Další tři roky se Mensator bude objevovat v dresu Karlových Varů. Další tři roky se Mensator bude objevovat v dresu Karlových Varů.Foto Barbora Reichová (Sport)

 • První obrana

  Jiří Macelis, Robert Robětín

  První obrannou tvoří legendy padesátých let. Jiří Macelis byl nesmlouvavý obránce a světový šampion z roku 1949. Hokejista šlechtického původu Robert Robětín se do Karlových Varů dostal vinou komunistické perzekuce nepohodlných. V klubu spolu s Macelisem odehrál všech pět sezon v nejvyšší soutěži mezi lety 1951 a 1956.

  Karlovarská ikona Jiří Macelis Karlovarská ikona Jiří MacelisFoto twitter.com

 • Druhá obrana

  Josef Řezníček, Ondřej Němec

  Hráli vedle sebe i v historické mistrovské sezoně 2008/09. „Pepa Řezníček si celou obranu řídil mistrovsky, z Ondry Němce udělal reprezentačního beka,“ vzpomíná tehdejší kouč Energie Josef Paleček. Ve Varech odehrál Řezníček poslední čtyři roky své kariéry. Němce angažmá na západě Čech vystřelilo do KHL.

  Radost hokejistů Karlových Varů, brankáře Lukáše Mensatora a obránce Ondřeje Němce (vpravo). Radost hokejistů Karlových Varů, brankáře Lukáše Mensatora a obránce Ondřeje Němce (vpravo).Foto Jaroslav Legner SPORT

 • Třetí obrana

  Michal Dobroň, František Ptáček

  Nejvíc startů ze všech obránců v novodobé historii Karlových Varů zapsal Michal Dobroň, za klub odehrál 364 zápasů. Byl defenzivní jistotou. Vedle něj stavíme dalšího odchovance Sparty Františka Ptáčka. Tvořivý produktivní bek byl tři sezony kapitánem Energie. Přirozený lídr nosil céčko také ve Spartě nebo Českých Budějovicích.

  František Ptáček byl na ledě přirozený lídr, kapitánem byl ve Spartě, Budějovicích i Varech František Ptáček byl na ledě přirozený lídr, kapitánem byl ve Spartě, Budějovicích i VarechFoto Michal Beránek (Sport)

 • První útok

  Josef Šafránek, Václav Šinágl, Jiří Feureisel

  Také v útoku platí, že jsou v něm vedle sebe poskládány klubové hvězdy let padesátých a ty nedávné minulosti. Elitní lajnu tvoří Josef Šafránek – tehdejší kapitán a hrající trenér, Václav Šinágl – hlavní iniciátor obnovy hokeje v Karlových Varech a úžasný střelec, a Jiří Feureisel – útočník, který za klub odehrál 20 sezon a nasázel přes čtyři sta gólů.

  Legenda karlovarského hokeje Josef Šafránek, někdejší hrající trenér Legenda karlovarského hokeje Josef Šafránek, někdejší hrající trenérFoto Profimedia.cz

 • Druhý útok

  Jan Košťál, Václav Skuhravý , Petr Kumstát

  Legendární dvě věže. Tenhle útok pomohl Karlovým Varům k mistrovskému titulu v roce 2009. V novodobé historii klubu právě oni vládnou počtu zápasů odehraných za Energii, součet jejich startů dává číslo 1946! Skuhravý sám už pokořil metu osmi stovek utkání, další přidá kapitán a velký lídr v další sezoně. Pak se mu chystá místo v trenérském štábu.

  Václav Skuhravý pokračuje v kariéře, kamarád Petr Kumstát už skončil Václav Skuhravý pokračuje v kariéře, kamarád Petr Kumstát už skončilFoto Michal Beránek (Sport)

 • Třetí útok

  Lukáš Pech, Václav Freiberg, Josef Koller

  Třetí trojici tvoří hbitý šikula Lukáš Pech, který stále patří k nejlepším hráčům extraligy. Posledních sedm let hraje ve Spartě, ve Varech hodně stojí o jeho návrat. Freiberg s Kollerem jsou další hvězdy „padesátek“. První jmenovaný byl rychlým křídlem, za Vary odehrál 13 sezon. Druhý v klubu strávil všech pět ročníků v nejvyšší soutěži mezi lety 1951 a 1956.

  Lukáš Pech (Karlovy Vary) a jeho radost z gólu. Lukáš Pech (Karlovy Vary) a jeho radost z gólu.Foto Jaroslav Legner SPORT

 • Čtvrtý útok

  Tomáš Rachůnek, Jaromír Kverka st., Martin Zaťovič

  Čtvrtou lajnu tvoří současná hlavní palebná síla Energie Tomáš Rachůnek, který už za Vary odehrál 249 zápasů. Během deseti let v klubu se v top útočníka vypracoval Martin Zaťovič, mistr z roku 2009. Třetím do party je Jaromír Kverka starší, který během pěti let na přelomu tisíciletí patřil k nejproduktivnějším hráčům Becherovky.

  Tahoun Karlových Varů Tomáš Rachůnek si proti Kometě připsal čtyři body (2+2) Tahoun Karlových Varů Tomáš Rachůnek si proti Kometě připsal čtyři body (2+2)Foto Pavel Mazáč / Sport

Vstoupit do diskuse
1
Čtvrtfinále
Články odjinud


Články odjinud