Sparta vyhrála, ale ztratila Kováře. Sobotka: Ideální výkon? Kdepak

0
Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

Pořád platí, že od Nového roku Spartu porazil jen Liberec. Teď v Hradci vyhrála 4:3 v prodloužení, když Mountfieldu poprvé nevyšel jeho risk, že dokončuje zápas bez brankáře. Ale když se do zápasu trochu ponoříte? „Měli jsme štěstí, že se nám podařilo udržet v utkání,“ upřímně pravil trenér Hans Wallson. Body Sparta získala, ovšem hrozí, že ztratila jedničku Jakub Kováře. Gólman střídal kvůli zranění.

Poprvé Hradci nevyšel jeho risk z prodloužení. Znovu odvolal brankáře, potřetí v sezoně zkusil vychytávku, že se čtyřmi bruslaři proti třem uspěje. Tentokrát se Sparta ubránila a Vladimír Sobotka pak od modré trefil skvěle. Filip Pavlík v pokleku zkoušel máchnout „lapačkou“, ale marně.

„Úplně ideální výkon to nebyl,“ stejně se pak zakabonil Sobotka. „Umíme být lepší, škoda toho gólu před koncem, jeli jsme si sem pro tři body. Ale je fajn, že jsme to nakonec urvali,“ přidal. Štvalo ho, že Sparta inkasovala 95 sekund před koncem na 3:3. Na druhou stranu, když Hradec dotahuje, je hodně kousavý. V posledních třech minutách je jedním ze dvou nejnebezpečnějších týmů extraligy. Pouze Mountfield a Vítkovice v daném časovém úseku dokázaly nastřílet 10 gólů. Prostě musíte být hodně na pozoru, když banda kouče Martince ztrácí a blíží se konec.

A že to nebyl ideální výkon? Kdo viděl Spartu v úterý v Pardubicích, dá Sobotkovi zapravdu. Tam soka válcovali, tady se o ničem podobném nedalo mluvit. „V první řadě je potřeba taky říct, že to byl hodně těžký zápas, proti nám stál kvalitní soupeř,“ spustil po zápase trenér Hans Wallson. Na lavičce byl tentokrát sám bez Miloslava Hořavy, kterého skolila nemoc a zůstal doma.

Výrazných momentů se dalo najít poměrně dost. Mounfield měl slušné možnosti, které se rodily z jeho pohybu, některé navíc nedotáhl do koncovky, protože se na poslední chvíli vždycky někde zjevila hokejka, nebo velké tělo v rudém dresu. „Ano, Hradec hrál ve velké rychlosti, první dvě třetiny bruslil lépe než my. Měli jsme štěstí, že se nám podařilo udržet v utkání,“ přidal Wallson.

Mountfield HK - Sparta: Marcel v ráži! Hradecký bek během jednoho střídání poslal k zemi dva soupeře

Mezi velké chvíle zápasu se dá určitě zařadit nahrávka Jordanna Perreta, po které domácí Christophe Lalancette srovnával na 2:2. Hradecký útočník objížděl branku, chytře ale nahrál už na první tyči a parťák pochopil. Velký ohlas v obou táborech spustily i „monster hity“ Patrika Marcela. Dvakrát za jedno střídání ve druhé třetině přejel svým parním válcem dva soupeře. Těžko se zvedá z ledu, když vás trefí, těžko.

Vlastně trochu překvapilo, že proti tak silnému soupeři Hradec vystrčil do akce jednoho z nejhorších brankářů extraligy. Čísla Jana Růžičky jsou mizerná, ve všech podstatných gólmanských veličinách se drží u dna. Před zápasem se Spartou inkasoval o 12 branek víc, než v jeho případě vidí data. Velké problémy má v horní části branky, hlavně na své lapačkové straně. Jeho úspěšnost zákroků tady činí 76 % (kolega Kiviaho je na 87 %).

Taky tady byly znát trable kolem rukavice. Zápas skončil 3:3 po normální hrací době. Ale dvakrát Růžička netrefil lapačkou dobře puk, jednou ho s klikou odpálil k modré čáře, podruhé mu pak poskakoval kolem branky. Vítězný gól mu ovšem čísla nezhorší, když padl na lapačku kapitánu Pavlíkovi...

Spartě se ale taky narodil jeden problém, po zápase jen ještě nebylo jasné, jak je velký. Defenzivě slušně v úvodu zatápěl Radovan Pavlík, jeho rakety v bruslích umí udělat neplechu. Po jednom jeho průniku, kdy pláchli s Jakubem Lvem, udělal brankář Jakub Kovář skvělý zákrok. Tutovku sebral, rychle se přesunul od levé tyče k pravé. Jenže pak musel střídat. Jednička se už pak nevrátila a zápas dochytal Josef Kořenář. Možná ho teď čeká pořádný zápřah.

Mountfield HK - Sparta: Komplikace pro hosty! Kovář se při zákroku zranil a zamířil do kabiny

Chycené góly nad očekávání (před nedělním kolem)

1. M. Mazanec (Třinec)         14,6
2. P. Kváča (Liberec) 14,11
3. R. Will (Pardubice)           14,04
30. Š. Lukeš (K. Vary)          -6
31. J. Růžička (Mountfield HK) -12,06
32. L. Bow (Kladno)  -14,41

Statistika ukazuje, kolika očekávaným gólům brankář zabránil (algoritmus serveru Hockey Logic přidává každé střele konkrétní váhu, s jakou pravděpodobností měla skončit v síti), nebo naopak o kolik gólů víc brankář dostal oproti očekávání (záporné znaménko)

Domácí: 04:28. Lev, 39:55. Lalancette, 58:25. Jergl

Hosté: 02:48. M. Forman, 09:22. Safin, 51:17. G. Thorell, 63:57. Sobotka

Domácí: J. Růžička (Kiviaho) – Jank, McCormack, Kalina, Blain, Rosandić, F. Pavlík (C), Marcel – Eberle, Cingel, Kev. Klíma – Perret, Lalancette, Jergl – R. Pavlík, Lev (A), Novák – Pilař, Štohanzl, Lang.

Hosté: J. Kovář (7. Kořenář) – Kempný, Mikliš, Němeček, Jandus, Moravčík, T. Tomek, Polášek (A) – M. Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Konečný, Horák, P. Kousal – Buchtele, D. Vitouch, Safin – Hauser, G. Thorell, Kaše.