Za Jiříkovu (†71) smrt může chyba. Nezvládl riskantní otočku | iSport.cz
21. listopadu 2011 • 14:03

Za Jiříkovu (†71) smrt může chyba. Nezvládl riskantní otočku

Autor: ČTK
Legendární hokejista Jaroslav Jiřík zemřel po havárii s letadlem
TOP VIDEA
Naděje pro vrcholové sportovce? Prymula promluvil o uvolnění opatření, do akce by mohla jít Kvitová i Plíšková
Hašek o synově kauze: Špatně na všechny strany. Pro Martinovo PR katastrofa
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tragická nehoda, při které letos v červenci zahynul v Brně-Medlánkách ve svém ultralehkém letounu slavný hokejista Jaroslav Jiřík, vznikla pravděpodobně i kvůli jeho chybě v pilotáži. Jiřík měl patrně potíže se strojem a hned po startu byl nucen přistát.Přestože k tomu měl dostatečné prostory, rozhodl se pro riskantní otočku s letounem a návrat na letiště. Manévr ale nezvládl, řekl dnes ČTK Lubomír Stříhavka z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Jednasedmdesátiletý Jiřík byl bývalým hokejovým reprezentantem, který si jako první Čech zahrál v zámořské NHL.

Jeho koníčkem bylo létání. Ultralight koupil těsně před kolizí. Podle dostupných informací měl stroj potíže s motorem. Závadu na něm ale vyšetřování neprokázalo. Motor prý neměl dobrý zvuk a ztrácel výkon. Krátce před pádem údajně Jiřík s mechaniky pracoval na odstranění potíží.

Poslední zkušební let ale nezvládl. Stroj neměl platný technický průkaz a nesplňoval tedy podmínky pro řádný provoz.

Jiřík zahynul 11. července. Podle svědků hned po startu vystoupal se strojem do výšky asi 100 metrů. Svědci následně slyšeli pokles výkonu motoru. Nad polem s řepkou pak letoun rychle zatočil doleva o 180 stupňů. Pilot se chtěl s největší pravděpodobností vrátit tímto manévrem zpět na letiště, což byla podle odborníků chyba.

"Během zatáčení neudržel potřebnou rychlost, což mělo za následek přetažení a ztrátu řízení," uvádí k příčině neštěstí zpráva Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Ke všeobecným poučkám pro piloty přitom platí, že ve výšce pod sto metrů nelze se strojem dělat prudké manévry. Stroj by měl letěl nejlépe přímo, pilot by měl jen mírně regulovat směr letu a na vhodném místě přistát. Jiřík měl tyto plochy k dispozici, ale z vyšetřování vyplývá, že je nevyužil.

Patrně chyboval již ve chvíli, kdy usedl do stroje, přestože nebyla známá údajná příčina projevu nepravidelností v chodu motoru. Letadlo se po nezdařeném manévru zřítilo do pole s řepkou, kde se vzňalo. Pilot na místě zahynul.

Jiřík získal s Kladnem a Brnem šest domácích mistrovských titulů, zúčastnil se deseti světových šampionátů a tří olympijských turnajů. Z OH 1964 v Innsbrucku si přivezl bronzovou medaili a o čtyři roky později z Grenoblu stříbrnou. V lize hrál až do roku 1975 s celkovou bilancí 450 utkání a 300 branek.

 


Články odjinud


Články odjinud