Český hokej oplakává hrdinu! Ševčík (†75) zářil v „okupačních“ bitvách | iSport.cz
22. července 2017 • 14:48

Český hokej oplakává hrdinu! Ševčík (†75) zářil v „okupačních“ bitvách

TOP VIDEA
Sterling ve Wembley hattrickem zničil Čechy. 0:5, nejhorší porážka v české historii Sterling ve Wembley hattrickem zničil Čechy. 0:5, nejhorší porážka v české historii
Exkluzivně z kabiny! Rytíři slavili postup do baráže Exkluzivně z kabiny! Rytíři slavili postup do baráže
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bývalý hokejový reprezentant František Ševčík dnes v noci zemřel po dlouhé a těžké nemoci ve věku 75 let. Hrál na pěti mistrovstvích světa a olympijském turnaji 1968 v Grenoblu, kde se podílel na zisku stříbrné medaile a byl vybrán do All Stars týmu.Odchovanec venkovského hokeje z Vilémovic na Blanensku odehrál v reprezentaci 95 zápasů a vstřelil 26 branek. Nejčastěji hrál v útoku s Jozefem Golonkou a Jaroslavem Jiříkem.

"Právě v Grenoblu se nám mimořádně dařilo. Byl to turnaj velkých bitev. Prohráli jsme o gól s Kanadou a o branku porazili Sovětský svaz. Měli jsme krůček ke zlatu, potřebovali jsme porazit pouze Švédsko. Remíza ale naše tehdejší sny zhatila a zůstalo na nás jen stříbro," vzpomínal Ševčík při oslavě 70. narozenin.

Dominik Hašek gratuluje Františku Ševčíkovi po jeho uvedení do Síně slávy českého a československého hokeje v roce 2014
Dominik Hašek gratuluje Františku Ševčíkovi po jeho uvedení do Síně slávy českého a československého hokeje v roce 2014

O rok později byl Ševčík u dalších legendárních zápasů proti Sovětům. Na MS ve Stockholmu Čechoslováci dvakrát porazili Sověty - po obou zápasech jim nepodali ruce, při druhém si pět z nich v čele s Jaroslavem Holíkem přelepilo rudou hvězdu na státním znaku na prsou. Podle komentátora Roberta Záruby byl Ševčík právě jedním z nich.

"Věděli jsme, že musíme lidem udělat radost. V kabině se zpívalo Ktož sú boží bojovníci," vyprávěl v rozhovoru pro Deník. Pro obyčejné lidi se stali hrdiny, pro režim nepříjemnou komplikací.

Nakonec ani dvě výhry nad Sbornou nestačily ve Stockholmu na zlato, když v závěrečném duelu prohráli se Švédy 0:1. Gól, který mohl rozhodnout o zlatu, měl na holi právě Ševčík. "Kdybych dal gól, jsme mistři. Mám tu akci pořád před očima. Gólmanu Holmqvistovi jsem to dával pod tělem, jenže puk se odrazil od tyče ven do hřiště. Chybělo pár milimetrů,“ posteskl si.

V brněnské Kometě hrával na pravém křídle útoku se Zdeňkem Kepákem a Jiříkem. V dresu Komety působil 12 sezon. Odehrál 408 zápasů, nastřílel 174 gólů a získal pět mistrovských titulů.

Těžkou zkouškou si František Ševčík prošel v osobním životě v 90. letech, kdy ho i kvůli vysokému pracovnímu nasazení zasáhla mozková mrtvice a on ochrnul na půl těla. „Trénoval jsem a rehabilitoval až sedm hodin denně a dostal jsem se z toho,“ řekl pro Deník.

 

MS v hokeji 2019 - Slovensko, Bratislava a Košice

Program Rozpis Vstupenky Tabulka Maskot

Mistrovství světa v hokeji se koná na Slovensku v Bratislavě a Košicích od 10. do 26. května 2019.

Sportovní speciály: FORTUNA:LIGA * MS v biatlonu * MS v lyžování * Tipsport extraligaČlánky odjinud


Články odjinud