Hokej vs. drogy a alkohol: Švédsko má zákony, Finsko program, Česko nic | iSport.cz
Pavel Ryšavý
13. června 2021 • 12:17

Hokej vs. drogy a alkohol: Švédsko má zákony, Finsko program, Česko nic

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Sparta proti Monaku narazila na strop. Co chybělo Hložkovi? Vácha řešil jeho ideální roli
SESTŘIH: Sparta padla na Letné s Monakem 0:2 a Liga mistrů se jí vzdálila
VŠECHNA VIDEA ZDE

TÉMA SPORTU | O problémech profesionálních hokejistů se v Česku šeptá. Nemluví se o nich nahlas, ale víte, že hodně z nich má trable s dluhy případně závislostí na hazardních hrách. Pere se s alkoholem nebo drogami, někdy prohrává. Program, který by takové věci řešil? Není. Chybí. Máte peníze? Tak se starejte. Deník Sport zjišťoval, jak vypadá podobná situace ve Švédsku, Finsku a v KHL. Kokain není ani zdaleka českou specialitou. Jen ve Skandinávii je snazší najít cestu z maléru ven. V uzamčené části článku se k tématu vyjadřuje ve svém komentáři také ruský novinář Vladimir Rauš. Život je fajn, život je party! Jasně, proč ne. Ale jen party nesmí ustřelit do spirály dluhů, závislosti na alkoholu nebo omamných látkách. Kolikrát sami ani nepoznáte, že se kolotoč netočí kolem vás, ale už v něm sedíte. Otevřeně o démonech hokejistů promluvil pro deník Sport bývalý hokejista Jan Platil. Sám byl závislý na lécích na bolest.

Drogy, alkohol, závislost na hazardu, finanční negramotnost. Hokejová kariéra se nastartuje, hráč vyskočí od desetitisíců ke statisícům měsíčně. Peněz máte na hromadě relativně dost. Lákadel, za co je utratit a jak vedle hokeje upustit ventil, je hodně.

Když se zamotáte do potíží? V NHL existují speciální programy, do kterých se hráči mohou klidně anonymně sami přihlásit, řešit své démony. Platil podobný scénář měl navrhovat i vedení Českého hokeje. „Prezident Tomáš Král mi řekl, že kluby si mají takové věci řešit interně. Svaz s tím nemá nic společného,“ pronesl bývalý bek.

Když se zaměříte na Švédsko a Finsko, narazíte na zásadní rozdíl. Hráč je zaměstnanec, tudíž má jiná práva (nebo prostě má práva) v porovnání s Českem.

Dočtěte si celý článek a získejte neomezený přístup k obsahu na iSport.cz!

S iSport PREMIUM budete mít exkluzivní videa, zákulisní informace i analýzy. První měsíc jen za 49 Kč.

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud