Miroslav Horák
11. srpna 2009 • 04:57

Holík: Musil odchází, nebyl doma šťastný

Vstoupit do diskuse
4
TOP VIDEA
Vrtkavá práce trenéra. V této sezoně skončila už skoro polovina ligových koučů
Bitvy rivalů: zasněžená Letná, historický direkt i finále poháru
VŠECHNA VIDEA ZDE

V Česku naráží na problémy, jeho pohled na hokej není mnohým po chuti, s přísností nenachází v Jihlavě pochopení. Také proto se František Musil rozhodl pro krok, který již jednou učinil za komunismu. Odchází žít do zámoří.Novodobá emigrace? Tak trochu. Zatímco v roce 1986 talentovaný bek narážel na železnou oponu, kterou musel překonat, aby se dostal do NHL a týmu Minnesoty, nyní jeho cestu do Kanady lemují narušené vztahy v hokejovém klubu z Vysočiny.

„Základem toho odchodu je, že v Jihlavě rozhodují o hokeji kuchaři, číšníci nebo taxikáři. Řekli mu tam, že už si ho v klubu nepřejí. Zřejmě proto, že chtěl děti něco naučit a byl na ně přísnej. A to se u nás nenosí,“ komentuje to Jaroslav Holík, jehož dceru Andreu, bývalou tenistku, si Musil vzal.

„Některým rodičům, těm blbým, se právě ta přísnost nelíbila. Některým naopak ano, ale ti bohužel neměli šanci o něčem rozhodovat."

Proč František Musil odchází?
- neztotožňuje se záměry a praktikami vedení a trenérů v Dukle Jihlava

- má za to, že jeho synové David (15) a Adam (12) se v Kanadě lépe připraví na budoucí kariéru

- jeho dcera Dana chce ve Vancouveru studovat a hrát volejbal
Čtyřiačtyřicetiletý veterán z NHL se na Vysočině během posledních let snažil rozhýbat mládežnický hokej, do něhož patřili i jeho talentovaní synové David a Adam. Ve starším, patnáctiletém Davidovi, má český hokej velký příslib.

V minulé sezoně už hrával druhou nejvyšší soutěž, experti jej v předstihu pasují do elitní desítky v draftu NHL. Až tedy přijde čas šikovného beka.

Podle všeho se však Musil junior připraví na slavnou ligu v Kanadě. A to v dějišti únorových olympijských her. Právě do Vancouveru v příštích dnech zamíří kompletní Musilova rodina. „Oba kluci chtějí hrát kanadský hokej, holka tam bude studovat univerzitu,“ přidává Holík.

V Česku to zkrátka dál nešlo. Kdo zná Musila, ví, že je to velký srdcař, přímá povaha, ve světě si něčím prošel. Má zkušenosti k nezaplacení. Chtěl je předat jiným. Jenže v Jihlavě nenacházel pochopení. Nemohl se realizovat. Stejně jako před emigrací v roce 1986 ani teď nebyl doma šťastný. Řekl si dost.

František MusilFoto Pavel Mazáč/Archív Sport


„Frantovi v Dukle říkali, jak se má dělat hokej. To víte, to je něco pro naši rodinu.. U nás byli všichni vynikající sportovci a teď máme poslouchat moudra nějakých místních chcípáků?! To tedy ne,“ nebere si Holík servítky.
Odchod svých nejbližších zcela schvaluje. „Já s nimi na tisíc procent souhlasím. Když vidím, co se děje s naším hokejem...“ Zatím jde o roční zkoušku, pak se uvidí.

Legendě československého hokeje vadí, kolik nekompetentních lidí se stará o český hokej. Na svazu i v klubech. „V jihlavském vedení jsou vůbec samí chytří lidé. Pořád se říká, že by naši mládež měli dělat lidi, kteří poznali, jak se to dělá ve světě, ale skutek utek. A Franta se nebude doprošovat. Když to chtějí v Jihlavě dělat s trenéry, kteří tomu nerozumí nebo jsou přestárlí, tak ať si to s nimi dělají...“ pokračuje Holík, jenž má s akcemi jihlavských bossů dlouholeté potíže.

„Mně se líbilo, jak Jarda Jágr ve Sportu říkal, jak je dnešní hokej dávno o něčem jiném, že potřebuje mladé trenéry, kteří někde byli. Ale jak vidno, u nás se to neděje. V neděli jsem se byl dívat na zápas reprezentační osmnáctky, je to bída a utrpení. O tom, jak zvednout mládež, se u nás jenom kecá. Vůbec to nejde nahoru,“ míní.

František Musil v Kanadě uzavírá více než dvouleté působení u národního týmu jako asistent trenéra HadamczikaFoto ČTK/Kamaryt Michal

V Jihlavě velí hokeji jednatel Bedřich Ščerban, bývalý vynikající zadák. Ale podle Holíka to není muž na správném místě.

Snad by prý i byl, kdyby si ovšem nechal mluvit do práce Josefem Augustou a jeho synem Patrikem, nynějším sportovním manažerem. „Jednatel by měl rozhodovat, ale Ščerban není jednatel, ten jen poslouchá, co mu řeknou Augustovi,“ stojí si Holík za svým.

Musil, mistr světa z Prahy 1985, je v těchto dnech na turnaji v Moskvě, až ve čtvrtek přiletí, do odletu za oceán mu bude zbývat už jen pár dní.

Bývalému asistentovi Aloise Hadamczika u národního týmu, se profesní život v Kanadě příliš nezmění. Dál bude pracovat jako skaut pro Edmonton Oilers.
Vrátí se ještě domů natrvalo?

 

Vstoupit do diskuse
4


Články odjinud


Články odjinud