Negramotné legendě NHL šlo o život. Kvůli lékařům | iSport.cz
5. srpna 2010 • 04:58

Negramotné legendě NHL šlo o život. Kvůli lékařům

Autor: luk
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň - Sönderjyske 3:0. Viktoria jde v EL dál, čeká ji cesta do Izraele
Vémola promluvil o Mikuláškovi, rozchodu i drogách: Pešta? Bulík, ale něco dokázal
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je legendou. Posledním koučem, který dovedl kanadský tým k vítězství ve Stanley Cupu. Mužem, který od hokeje přešel k politice a stal se senátorem. Tohle léto ale Jacques Demers nestrávil ani u ledu, ani v parlamentu. Proležel ho v nemocnici. Kvůli banální operaci kýly tam málem přišel o život, doktoři totiž skalpelem řízli, kam neměli.Nikdy nebyl vážně nemocný. Prostředí špitálu vlastně skoro neznal. Slavný hokejový kouč Jacques Demers byl proto trochu nesvůj, když musel v 65 letech do nemocnice s kýlou.

„Nevěděl jsem, co můžu čekat,“ popisoval pro stanici RDS.

Jacques Demers dal jako první na dres céčko Stevu Yzermanovi. Muži, který se pak stal symbolem kapitánství.Jacques Demers dal jako první na dres céčko Stevu Yzermanovi. Muži, který se pak stal symbolem kapitánství.Foto INT

Kdyby šlo všechno, jak mělo, pak by si moc hrůzných zážitků domů neodnesl. Jenže jednoduchá operace se nepovedla.

Šest dnů po zákroku ho zase obrovsky bolelo břicho, na kůži mu naskákaly tmavé skvrny. Lékaři stačil jediný pohled: „Rychle zpátky na operační stůl!“

Na vině byla chyba jednoho z operujících lékařů.

„Někde u střeva říznul, kam neměl. Moje tělo rychle zaplavily toxiny. Když jsem mířil na druhou rychlou operaci, mé rodině bylo řečeno: Jacques je teď někde mezi životem a smrtí,“ líčí.

Druhý zákrok se naštěstí zdařil. Demerse teď čeká tříměsíční rehabilitace, kvůli tomu v parlamentu přijde o velkou část podzimu. Podle svých slov je s tím smířený.

„Dřív mi pořád někde zvonil mobil. Při večeři, na golfu, všude. Teď zvolním. Už nepojedu všude rychlostí sto mil za hodinu.“

Foto 

Kanada se o něj hodně bála, Demers přece jen patří k největším trenérským legendám NHL.

Od roku 1993, kdy s klubem Montreal Canadiens triumfoval ve Stanley Cupu, se z titulu neradoval už žádný jiný kanadský výběr.

Trénoval Waynea Gretzkého, Gordie Howea, Stevea Yzermana. Mimo to dvakrát po sobě získal cenu pro nejlepšího kouče NHL, což se kromě něho nikdy nikomu nepovedlo.

Triumf ve Stanley Cupu.Triumf ve Stanley Cupu.Foto Archív

Jeho životopis je ale zajímavý nejen kvůli hokejovým úspěchům. Demers se až po šedesátce přiznal, že nikdy neuměl pořádně číst a psát.

„Může za to moje dětství,“ přiznal. „Mou rodinu terorizoval otec alkoholik. Nemohl jsem spát, nemohl jsem chodit do školy, nemohl jsem se nic naučit.“

Znělo neuvěřitelně, že to dokázal celé ty roky mezi hokejovou elitou ututlávat! Prý jen díky tomu, že se pokaždé obklopil schopnými lidmi. Největší problém tak měl doma, u manželky.

„Hrozně dlouho mi vyčítala, že musí šeky vypisovat pokaždé ona. Až když jsem jí vysvětlil, čím to je, byl klid,“ popisoval.

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud