Autor: ČTK, adl
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Překážkářky Markéta Štolová a Helena Jiranová poběží na atletickém halovém mistrovství Evropy semifinále. Dvacetiletá Štolová postoupila přímo ze třetího místa v rozběhu. Jiranová díky vyrovnání sezonního maxima 8,21 proklouzla do semifinálové čtyřiadvacítky jako poslední časem. Na šampionátu v Toruni se dnes naopak nedařilo sprinterům. Jan Veleba, Zdeněk Stromšík i Štěpán Hampl na šedesátce výrazně zaostali za svými možnostmi a vypadli už v rozběhu.

Štolová se při debutu na velké seniorské akci přiblížila časem 8,14 na dvě setiny osobnímu rekordu. Z postupu měla ohromnou radost. "Byl to můj nejtajnější sen se dostat do semifinále. Jsem ráda, že se to splnilo. Uvidíme, jak to půjde. Moc bych si přála ještě udělat osobní rekord," uvedla v nahrávce pro média. Semifinále je na programu v neděli od 13:30.

Jiranová, která na HME startuje díky svazové divoké kartě, zůstala setinu za osobním rekordem. "Spokojená nejsem, protože vím, že jsem udělala chybu hned na startu, takže to mohlo být mnohem lepší," řekla.

Doběhla pátá ve druhém rozběhu a musela čekat, zda se dostane mezi šest postupujících časem. Nakonec jí to vyšlo, časem sedmá Maďarka Gréta Kerekesová byla o šest tisícin pomalejší. V běhu Jiranové zaujala halová vicemistryně Evropy z roku 2011 Tiffany Porterová, která závodila v roušce. Britská překážkářka postoupila ze druhého místa.

Překážkářky zaskočily za sprintery, kterým se nedařilo. Republikový šampion Veleba zaběhl nejhůře v letošní halové sezoně. Výkonem 6,75 skončil v rozběhu pátý a měl daleko k prvním dvěma příčkám zajišťujícím přímý postup i k šesti nejrychlejším postupovým časům.

Veleba v této sezoně pravidelně běhal časy pod 6,70. Poslední postupový výkon měl hodnotu 6,72, což před HME čtyřiatřicetiletý sprinter zaběhl v hale v jedenácti ze dvanácti startů.

Na vrcholu sezony ale neuspěl. "Je to zklamání. Jak umístění, tak ten čas. Určitě jsem měl na to, abych běžel rychleji. Přitom se mi neběželo tak špatně. Trochu jsem zaspal na startu, ale byl jsem překvapený, že to byl až takhle špatný čas," řekl na svazovém facebookovém profilu. Svým sezonním maximům se nepřiblížili ani Stromšík (6,77) a Hampl (6,83).

V semifinálové čtyřiadvacítce chyběl i bronzový medailista z minulého HME Joris van Gool z Nizozemska, který byl v rozběhu diskvalifikován za ulitý start. Naopak bez problémů do večerního finále postoupil slovenský obhájce titulu Ján Volko. Vyhrál rozběh i semifinále, v němž si posunul sezonní maximum na 6,57 sekundy.

Tyčkařská soutěž po odstoupení zraněného Francouze Renauda Lavillenieho přišla o dalšího favorita. Obhájce titulu Pawel Wojciechowski v domácí hale třikrát shodil 550 centimetrů a s výkonem 535 byl daleko za postupovou osmičkou.

Naopak jen jeden kvalifikační skok potřeboval světový rekordman Armand Duplantis. Švédský tyčkař napoprvé založil na 560 centimetrech. Následnou výšku 570 vynechal a dál skákat nemusel, protože 560 s čistým zápisem stačilo.

Ital Lamont Marcell Jacobs vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy šedesátku ve skvělém čase 6,47 sekundy, jímž se dělí o čtvrté místo evropských historických tabulek s Brity Linfordem Christiem a Jamesem Dasaoluem. Slovenský obhájce titulu Ján Volko tentokrát skončil třetí (6,60), dostal se před něj ještě Němec Kevin Kranz (6,60).

Šedesátka pod 6,5

Šestadvacetiletý Jacobs se narodil v USA, ale jeho matka je Italka, takže se rozhodl reprezentovat její vlast. Ve finále si vylepšil osobní maximum o šest setin a dostal se do čela letošních halových světových tabulek. V Evropě se tak rychle běželo naposledy před sedmi lety. "Je to úžasné, splnil se mi sen. V tréninku jsem byl hodně rychlý, ale nečekal jsem čas 6,47. Jsem prostě v šoku," radoval se Jacobs.

Do dnešního finálového programu žádný český atlet nepostoupil. Nečekané to bylo v případě trojnásobného halového mistra i Evropy v běhu na 400 metrů Pavla Masláka. Finále, které mělo nabídnout další boj českého rekordmana o halovou medaili, vyhrál Óscar Husillos. Sedmadvacetiletý Španěl byl před třemi lety smutným hrdinou halového mistrovství světa v Birminghamu, kde proběhl cílem jako první, ale pak byl diskvalifikován a titul tehdy získal Maslák.