21. srpna 2023 • 22:55

MS v atletice: Jíchová i Švábíková postupují, Richardsonová má rekord

1
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Kapitán Vrána o pátých mistrovských oslavách v Třinci v řadě: To se nikdy neomrzí

Třetí den atletického MS v Budapešti nabídl pouze večerní program. Česká běžkyně Nikoleta Jíchová postoupila do semifinále závodu na 400 metrů překážek. Čtvrtkařky Lada Vondrová a Tereza Petržilková v semifinále nezopakovaly výkony z rozběhů a finále pro ně bylo daleko. Tyčkařka Amálie Švábíková už do závěrečných bojů prošla. Osobním rekordem překonala kvalifikační limit 465 cm a představí se v medailových bojích. Mistryní světa v běhu na 100 metrů se stala Američanka Sha'Carri Richardsonová. Ta zároveň zaznamenala rekord šampionátu.

V posledním rozběhu se Jíchová výborným závěrem posunula na čtvrté místo, znamenající přímý postup v čase 55,10 sekundy.

Nejrychlejší byla Femke Bolová z Nizozemska, která svůj rozběh vyhrála s velkým náskokem a s vypuštěným závěrem za 53,39. Letošní světová jednička si chce v této disciplíně vynahradit zklamání ze smíšené štafety, kde její pád těsně před cílem připravil Nizozemsko o jistou medaili.

Jíchová přiletěla do Budapešti s cílem splnit olympijský limit, k němuž jí při mistrovství republiky v Táboře a čase 54,88 scházely tři setiny. Šanci bude mít v úterý večer, kdy je na programu semifinále.

Tyčkařka Amálie Švábíková postoupila na atletickém mistrovství světa v Budapešti do finále díky splněnému kvalifikačnímu limitu 465 cm, který je o centimetr lepší než její dosavadní osobní rekord pod širým nebem z letošní Zlaté tretry.

Švábíková základní výšku 435 cm i laťku o 15 centimetrů výš zdolala na první pokus. Na 460 cm napoprvé jen proběhla pod laťkou, ale druhý pokus už byl úspěšný, stejně jako druhý skok o pět centimetrů výš. Na halovém mistrovství Evropy v březnu v Istanbulu při zisku bronzu překonala 472 cm.

V kvalifikaci bylo 37 tyčkařek, takže se soutěž protáhla na více než dvě hodiny a mezi jednotlivými skoky byly dlouhé pauzy. Ve finále bude chybět řecká olympijská vítězka a mistryně světa z roku 2017 Katerina Stefanídiová, která kvůli zranění kotníku nezdolala svoji základní výšku.

Vondrová, jež v rozběhu poprvé pokořila hranici 51 sekund, dosáhla času 51,50 a ve svém semifinálovém běhu skončila sedmá, Petržilková byla s výkonem 51,94 osmá. Členky bronzové smíšené štafety absolvovaly třetí čtvrtku během tří dnů a viditelně jim došly síly.

Američanka Sha'Carri Richardsonová vyhrála na mistrovství světa v Budapešti běh na 100 metrů v rekordu šampionátu 10,65 sekundy a ukončila sérii jamajských vítězství na nejkratší trati. Sprinterky z karibského ostrova Shericka Jacksonová a Shelly-Ann Fraserová-Pryceová, jež usilovala o šesté individuální zlato v této disciplíně, skončily až za ní.

Američan Grant Holloway vyhrál závod na 110 metrů překážek a vybojoval třetí zlato v řadě v čase 12,96 sekundy. Soutěž trojskokanů ovládl Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso výkonem 17,64 metru a získal vůbec první atletické zlato pro tuto africkou zemi. Mezi diskaři zvítězil olympijský šampion Daniel Stahl ze Švédska. Obhájce titulu Slovince Kristjana Čeha porazil posledním pokusem dlouhým 71,46 metru.

Mistrovství světa v atletice v Budapešti:

Finále:

Muži:

110 m př (vítr 0 m/s): 1. Holloway (USA) 12,96, 2. Parchment (Jam.) 13,07, 3. Robert 13,09, 4. Crittenden (oba USA) 13,16, 5. Izumija (Jap.) 13,19, 6. Zhoya (Fr.) 13,26.

Trojskok: 1. Zango (Burk. Faso) 17,64, 2. Martínez 17,41, 3. Nápoles (oba Kuba) 17,40, 4. Ču Ja-ming (Čína) 17,15, 5. Triki (Alž.) 17,01, 6. Fang Jao-čching (Čína) 17,01.

Disk: 1. Stahl (Švéd.) 71,46, 2. Čeh (Slovin.) 70,02, 3. Mykolas Alekna (Lit.) 68,85, 4. Denny (Austr.) 68,24, 5. Dacres (Jam.) 66,72, 6. Gudžius (Lit.) 66,16.

Ženy:

100 m (vítr -0,2 m/s): 1. Richardsonová (USA) 10,65, 2. Jacksonová 10,72, 3. Fraserová-Pryceová (obě Jam.) 10,77, 4. Ta Louová (Pobř. sl.) 10,91, 5. Alfredová (Sv. Lucie) 10,93, 6. Swobodová (Pol.) 10,97.

Kvalifikace:

Muži:

110 m př. - semifinále: 1. Holloway (USA) 13,02.

400 m př. - semifinále: 1. Warholm (Nor.) 47,09, 2. Clarke (Jam.) 47,34 - vyrovnaný světový juniorský rekord.

Ženy:

100 m - semifinále: 1. Jacksonová (Jam.) a Ta Louová (Pobř. sl.) 10,79.

400 m - semifinále: 1. Paulinová (Dom. rep.) 49,54, ...19. Vondrová 51,50, 23. Petržilková 51,94 (obě ČR) - nepostoupily do finále,

400 m př. ženy - rozběhy: 1. Bolová (Niz.) 53,39, ...17. Jíchová (ČR) - postoupila do semifinále,

Tyč : 1. Moonová (USA), Peinadová (Ven.), Murtová (Fin.), Kennedyová (Austr.), ...7. Švábíková (ČR) všechny 465 - postoupila do finále.