17. června 2016 • 19:12

Ruským atletům potvrdili trest. Kvůli dopingu by neměli jet do Ria

Autor: ,
TOP VIDEA
Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop Belgický novinář o posile, která míří do Sparty: Stanciu byl v Anderlechtu flop
Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem Liberec - Litvínov: Kantor vypěnil a hokejka letěla vzduchem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ruští atleti stále nesmějí závodit na mezinárodních soutěžích. Rozhodlo o tom hlasování rady mezinárodní atletické federace IAAF na dnešním zasedání ve Vídni, o verdiktu informovala Ruská atletická federace. Bez Rusů tak bude mistrovství Evropy v Amsterodamu, které se koná od 6. do 10. července.Dnešní verdikt IAAF může na svém zasedání příští týden v úterý 21. června revidovat Mezinárodní olympijský výbor, který tak může rozhodnout o účasti ruských atletů na olympijských hrách v Riu.

Rada jednala o případu celý den. Podle šéfa IAAF Sebastiana Coea bylo její rozhodnutí jednomyslné a poslední slovo v otázce účasti ruských atletů v Riu bude podle něj mít výhradně IAAF. Čistí ruští reprezentanti mohou požádat o povolení závodit jako "neutrální atleti".

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko se okamžitě nechal slyšet, že rozhodnutí o trvání trestu pro ruské atlety očekával. Rusko podle něj bude na situaci bezprostředně reagovat. "Je to extrémní zklamání, uděláme všechno, co bude možné. Rozhodně se odvoláme ke členům MOV," řekl Mutko.

"Sny poctivých atletů dnes byly zničeny kvůli chování nezodpovědných jedinců mezi sportovci a funkcionáři," pokračoval ruský ministr sportu. "Nemáme co skrývat. Chceme napravit reputaci našeho sportu na mezinárodní úrovni a chceme zpět do IAAF," doplnil.

Ruská atletická federace zvažuje podle generálního sekretáře Michaila Butova odvolání proti verdiktu IAAF ke sportovnímu arbitrážnímu soudu v Lausanne.

Ruské atlety IAAF vyloučila z mezinárodních soutěží 13. listopadu a o prodloužení trestu rozhodla v březnu. Dnešní verdikt podle Sky News reaguje na zprávu kontrolní komise IAAF pod vedením Runeho Andersena z Norska, která radu IAAF o výsledcích antidopingových reforem v Rusku informovala a podle níž problém s dopingem stále existuje. "Ještě je tam hodně práce," řekl radě Andersen.

Prezident MOV Thomas Bach nechtěl spekulovat, jestli nejvyšší sportovní orgán rozhodnutí IAAF změní. "Zasedání příští týden v úterý by však mělo jednat o ochraně čistých sportovců, z nichž ty nejlepší bychom rádi měli v Riu," uvedl Bach minulý měsíc.

Výkonný výbor MOV se dohodl, že se celou situací bude zabývat na telefonické konferenci v sobotu a zváží další možné kroky. Jedním z nich je možnost, že by čistí ruští atleti závodili jako nezávislí sportovci. Pokud by MOV i IAAF umožnily atletům bez dopingového škraloupu v Riu závodit, měli by ruští reprezentanti čas splnit nominační kritéria do 11. července.

Proti uplatnění principu kolektivní viny se dnes vyjádřil i prezident Vladimir Putin a mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ujistil, že Rusko podnikne veškeré právní kroky, aby se svých sportovců zastalo. "Budeme vší silou obhajovat jejich právo startovat na olympijských hrách," řekl mluvčí.

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze