Ivo Pospíšil
4. září 2017 • 10:00

Hvězda Maďarů: nahradil Satoranského v Barceloně, dnes mu Hanga nedá dýchat

TOP VIDEA
Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu Slovácko - Sparta: Stanciu vykoupal dva obránce, Drchal dal svůj první gól – 1:0 pro Spartu
Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs Zákrok na Jágra? Strašné, jsme tu, abychom ho ochránili, smějí se Travelling Jagrs
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z RUMUNSKA | Svým způsobem přišel navázat na úspěchy Tomáše Satoranského v Barceloně. Před ME v basketbale zde stvrdil tříletý kontrakt na sedm milionů eur. A s pověstí nejlepšího obránce letošní Euroligy vyrukuje dnes i na českou hvězdu, kterou bude chtít eliminovat a naopak přiblížit Maďarsko postupu do osmifinále ME. „Asi to tak dopadne, že na něj půjdu,“ říká Ádám Hanga. Pro tým Ronena Ginzburga v klíčovém duelu hlavní hrozba!Jeho otec pochází z Rovníkové Guiney, maminka je Maďarka. A v něm se snoubí zarputilost evropské země s africkou atletičností. „Je to určitě jejich hlavní hvězda,“ přiznává Lukáš Palyza a i trenér Lubomír Růžička před ním varuje. „Z Maďarska dělá soupeře našeho ranku, který bude rozhodovat o pořadí v naší skupině.“

Seznamte se, Ádám Hanga. Osmadvacetiletý basketbalista, který dnes bude stát českým reprezentantům v cestě zajištění si jistoty postupu do osmifinále ME. Doslova.

V letošní sezoně byl vyhodnocen nejlépe bránícím hráčem Euroligy, a byť první zápas s Chorvaty nedohrál kvůli nataženému svalu v noze, v duelu s Českem, který je též pro Maďary po dvou dosavadních porážkách na turnaji klíčový, se vydá na dřeň.

Mimo jiné i při bránění Tomáše Satoranského.

„Ne, ne, ne, to nebudu já, pošlu na něj někoho jiného,“ smál se Hanga nejprve, když otázku dostal, hned později ale vážně přikývl: „Ale jo, asi to tak bude. Ve španělské lize jsme na sebe hráli hodně a bránili se vzájemně, máme i stejnou zastupující agenturu, takže se dobře známe a nejspíš na sebe vyjdeme i teď. Basket je ale týmový sport, takže to nebude Satoranský proti Hangovi, ale Česko proti Maďarsku,“ míní.

ME v basketbalu 2017 ONLINE: Česko - Maďarsko sledujte ZDE »

Lídr maďarských basketbalistů Ádám Hanga na mistrovství Evropy 2017
Lídr maďarských basketbalistů Ádám Hanga na mistrovství Evropy 2017

S českou oporou má ale Hanga společného víc než jen schopnost tvořit hru.

Do Barcelony s nižším platem

Po minulé sezoně se totiž stal novou posilou Barcelony, s níž podepsal tříletý kontrakt na sedm milionů eur. A že to nebylo bez komplikací. Z dosavadního působiště Baskonie se totiž prý musel sám vykoupit za 400 tisíc eur.

„Je zajímavé, když lidi říkají: Ty jdeš do Barcelony, to je větší klub a lepší tým. Ovšem pokud budu upřímný, nejsem si jistý, protože poslední dva roky jsme byli mnohem lepší s Baskonií my. Já sám jsem ale cítil, že přišel čas na změnu a někdy si hráč prostě musí vybrat, aby se ještě zlepšoval. Navíc jsem šel s platem o 30 % níž. Musím se tedy smát lidem, kteří mi říkají, že jsem šel do Barcy pro peníze “ usmál se hráč, kterého v roce 2011 draftoval v NBA San Antonio Spurs.

Tedy rok předtím co Satoranského Washington.

Souboj těch dvou tak bude pro dnešek od 14.00 klíčový a vítěz bude mít osmifinále ME na podnose. „Tomáš se ovšem brání velmi těžce. Je to atletický, rychlý a silný hráč. V českém týmu má taky o dost jinou roli než v NBA, pravděpodobně tady bude hrát agresivněji do koše. Dobře si ho pamatuju ze vzájemných zápasů s Barcelonou, kde byl dost dobrý, a proto se dostal až do NBA,“ dodal Hanga.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze