Reprezentace z "ponorky"! Satoranského a spol. čeká turnaj i jízda historickou tramvají | iSport.cz
Martin Hašek
8. srpna 2019 • 20:51

Reprezentace z "ponorky"! Satoranského a spol. čeká turnaj i jízda historickou tramvají

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Návraty reprezentantů: Pražská “S” cílí na velká jména
Sparta trénuje na ledě už i s Horákem. Bude na něj spoléhat. Koho chce do lajny?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Velké dobrodružství začíná, a bude to ve slavnostním! Basketbaloví reprezentanti v pátek v letenské hale Královka startují přípravný turnaj před MS zápasem proti Tunisku (17.00, PP ČT sport). Hned poté se ale obléknou do gala a nastoupí do historické tramvaje, populární Ponorky, která je odveze do Národního domu na Vinohradech na vyhlášení ankety Basketbalista roku.Ve čtvrtek to na Letné bylo bez diváků, na páteční večerní show se ale může podívat úplně každý. Dlouháni z basketbalového národního týmu se po mači s Tuniskem rychle hodí do elegance a pak vyrazí na královskou jízdu Prahou v historické tramvaji.

„Máme objednanou klasickou tramvaj od dopravního podniku. Říkali jsme si, že kluci skončí na Královce, bydlí vedle v hotelu. Když jsme řešili, jak se nejlíp dostat z Letné na náměstí Míru, tak nás napadlo tohle,“ vysvětluje Martin Peterka, PR manažer basketbalové federace. „Snažili jsme se vybrat něco netradičního, aby si to užili. Pojedou už v oblecích, takže ta kombinace může vypadat na fotkách dobře.“

Na vyhlášení Basketbalisty roku na náměstí Míru poveze tým slavný vůz, pro nějž se vžila přezdívka Ponorka, dvoudvéřové vozidlo s usměrněným nástupem cestujících předními dveřmi. Konkrétní vagon byl vyroben v roce 1942 a v pražských ulicích jezdil do roku 1967.

„Na rozdíl od normálních tramvají je větší, vejde se do něj třicet lidí. Je z modernějších tramvajových vozů. V sobotu i neděli v něm na lince 41 pojedou běžní cestující,“ vysvětluje Petr Malík, vedoucí historických vozidel pražského dopravního podniku.

Slavnostní gala symbolicky odstartuje závěrečnou část přípravy národního týmu na světový šampionát, kam se mužská basketbalová reprezentace probojovala po dlouhých 37 letech. Mužstvo se během víkendového turnaje v letenské hale na Královce utká s dalšími třemi účastníky mistrovství světa - Tuniskem, Polskem a Jordánskem.

A fanouškům se ukáže i hvězdný Tomáš Satoranský, který nedávno podepsal masivní kontrakt s Chicago Bulls.

„Na turnaj se těším, ale zároveň jsem trochu skeptický, protože na Královce jsem v životě neměl dobrý zápas,“ usmívá se Satoranský. „Možná je to tím, že tam vždycky dlouhou dobu nehraju. Teď jsem tam ale týden trénoval se střeleckým koučem, třeba se to projeví a pro mě se to tam zlepší.“

Zatímco většina týmu se na šampionát chystá už tři týdny, některé opory s ním začaly trénovat až před pár dny. Satoranský mohl například jako hráč NBA naskočit nejdřív třicet dní před startem MS. I proto je přípravný turnaj důležitý.

„Satoranský, Balvín nebo Schilb se k nám připojili až později a spolu jsme řešili nějaké čtyři tréninkové dny,“ upozorňuje reprezentační trenér Ronen Ginzburg. „Jistě budeme řešit za pochodu spoustu problémů, a tady nám to ukáže, co s nimi dělat. Musíme vybudovat týmovou chemii.“

O víkendu se borci utkají se zajímavými soupeři. Za Tunisko by měli nastoupit obrovitý pivot Salah Mejri, který hrál za Dallas v NBA, i hráči z francouzské ligy.

„Jordánsko má pro změnu pivota z Fenerbahce Ahmeta Duveriogla, který hrál na místě Jana Veselého, když byl zraněný, a Polsko má samozřejmě řadu výborných hráčů. My se ale v těchto utkáních budeme soustředit především sami na sebe,“ zdůrazňuje Ginsburg.

Pražské zápasy jsou prvním ze tří turnajů, jež reprezentanty před šampionátem čekají. Za týden hrají v Hamburku proti Polsku, Německu a Maďarsku. Cestou do Číny se ještě zastaví v Soulu, kde se postaví Angole, Koreji a Litvě.

„Cítím, že se na to hrozně těším. I do zápasů, už jsem strašně dlouho nehrál nějaký pořádný pět na pět. Těším se, že budeme mít devět přípravných zápasů. To je skvělá porce před startem mistrovství světa. Myslím, že jsme všichni natěšeni, až budeme hrát v pátek první zápas na Královce,“ řekl Satoranský.

PROGRAM TURNAJE

PÁTEK

17.00 ČESKO-Tunisko (PP ČT sport)

20.00 Polsko-Jordánsko

SOBOTA

17.30 ČESKO-Polsko (20.05 záznam ČT sport)

20.30 Tunisko-Jordánsko

NEDĚLE

15.00 ČESKO-Jordánsko (22.55 záznam ČT sport)

18.00 Polsko-Tunisko

HRÁČI V PŘÍPRAVĚ NA MS

Rozehrávači: Tomáš Vyoral (Pardubice), Jakub Šiřina (Opava), Vít Krejčí (Olivar Zaragoza/Šp.), Tomáš Satoranský (Chicago/NBA).

Křídla: Jaromír Bohačík, Vojtěch Hruban, Pavel Pumprla (všichni Nymburk), Michal Mareš (USK Praha), Lukáš Palyza (Olomoucko), Blake Schilb (Remeš/Fr.).

Pivoti: Martin Kříž, Martin Peterka (oba Nymburk), Šimon Puršl (Svitavy), Patrik Auda (Boulazac/Fr.), Ondřej Balvín (Bilbao/Šp.).

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

Hokej
Generali Česká Cup Play off NHL

Motorismus
Velká cena Brna 2020 Valašská Rally 2020

Zrušené a odložené akce
MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy se nakonec ani kompletně nedohrála.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud