Autor: Miroslav Mazal
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Poslední zápas basketbalistů Barcelony v letošním roce přinesl vše, o čem mohli fanoušci červenomodrých snít. Drama, vítězné emoce i pekelnou atmosféru. A v neposlední řadě fantastický výkon Tomáše Satoranského (19 bodů, 10 asistencí a 2 doskoky). Katalánský tým zachránila v euroligovém dramatu na palubovce Crvené zvezdy Bělehrad skvělá střelba za tři body a byla z toho výhra 99:94 po prodloužení.

Už nástup na palubovku věštil divoký duel. Tomáš Satoranský si s mírným úsměvem na rtech vychutnával pekelnou atmosféru před startem euroligového šlágru. Podobně na tom byl Jan Veselý, který v důvěrně známé hale (dřívější název Pionir) zářil před lety v konkurenčním týmu Partizanu Bělehrad.

Satoranský nastolil trend utkání od samotného úvodu. Trefil dvě trojky jako přes kopírák a poslal Barcelonu do vedení. Za první čtvrtinu pak přidal další dva zásahy z dálky a Crvena zvezda byla pod tlakem (17:28).

Jenže ve druhé čtvrtině se tým kouče Duška Ivanoviče probudil a s ním i zaplněné tribuny. Srbský celek předvedl díky jednoduchým košům nevídanou bodovou šňůru 17:0 a řádění domácích utišil až Veselý. V závěru poločasu pak Nico Laprovittola ukázal své zbraně a Barcelona tak i přes krizové chvíle vedla 43:40.

Ve třetí čtvrtině už to ovšem s katalánským celkem vypadalo zle. V domácím dresu zářil Nemanja Nedovič a když se šťastně trefil z dálky Luka Mitrovič, bylo to už 72:60.

V závěru zápasu si ale hosté vzpomněli na svou nejsilnější zbraň večera – střelbu zpoza trojkového oblouku. V tomto směru vynikali hlavně Alex Abrines a Sertac Sanli, který vyrovnal stav.

K vítězství přesto měli po proměněných šestkách o mnoho blíže domácí, jenže v poslední sekundě zápasu zázračně vyrovnal Nikola Mirotič. „Střela (Mirotiče) nám dala možnost hrát prodloužení, ale hlavně nám dodala energii,“ řekl Satoranský pro Euroleague TV.

Další parádní trojku pak v prodloužení předvedl Cory Higgins a pozadu nezůstal ani Satoranský. Český rozehrávač pak dokonce působil jako prodloužená ruka barcelonské lavičky, protože kouč Šarunas Jasikevičius nervově vypjatý duel nezvládl a byl vykázán ze scény.

Barcelona si díky vítězství 99:94 po prodloužení napravila chuť z předvánočního duelu ve Valencii (83:84) a vylepšila si postavení v tabulce Euroligy, kde má stejnou bilanci jako vedoucí Baskonia.

Pomohl k tomu zejména double double Satoranského, jenž atakoval své bodové maximum v soutěži. Veselý pomohl výhře 10 body, 5 doskoky a jednou asistencí. Pro domácí tým šlo teprve o druhou porážku pod taktovkou Ivanoviče. „Hráli ale velmi chytře, mnoho týmům mohou dělat problémy. Velký respekt pro ně. Pro nás je to skvělé vítězství, protože jsme se vrátili do zápasu ze situace, kdy jsme ve čtvrté čtvrtině prohrávali o 12 bodů,“ dodal Satoranský.

Evropská liga basketbalistů - 16. kolo:

Crvena zvezda Bělehrad - FC Barcelona 94:99 po prodl. (za hosty Satoranský 19 bodů, 10 asistencí, 3 doskoky, Veselý 10 bodů, 5 doskoků, 1 asistence), Panathinaikos Atény - Olympiakos Pireus 71:95, Villeurbanne - Alba Berlín 79:91, Boloňa - Fenerbahce Istanbul 92:88.