Autor: Miroslav Mazal
0
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Dramatický souboj se smolným koncem pro tým Tomáše Satoranského a Jana Veselého nabídl čtvrteční program basketbalové Euroligy. Předvánoční lahůdka se stala kořistí Valencie, která doma udolala Barcelonu 84:83. Favorizovaní hosté sahali po prodloužení, ale nakonec se museli smířit s pátou prohrou v sezoně.

Začátek duelu se odehrál pod taktovkou Jana Veselého, český pivot byl v prvním poločase nejlepším střelcem vyrovnaného klání. Hráči Valencie se v první čtvrtině oklepali z devítibodové šňůry Barcelony a poločas vyhráli 41:38. Veselý byl na 12 bodech.

Úvod druhé půle vyšel katalánskému celku, který poslal do vedení Nico Laprovittola, domácí se však vzchopili a nepustili hosty do trháku. Naopak! Američan Jared Harper rozvášnil publikum trojkou na startu čtvrté desetiminutovky a rozzuřený kouč hostů si bral time out.

Jenže tři minuty před koncem se domácí dostali poprvé v utkání do dvouciferného vedení. Naděje Barcelony se v závěru pokusil oživit do té doby nevýrazný Tomáš Satoranský. Finiš favorizovaného celku pod taktovkou českého dirigenta vyšel naprázdno.

Minutu a půl před koncem sice snížil trojkou Laprovittola, jenže nejlepší střelec zápasu v klíčové chvíli vyslal příliš krátký pokus zpoza tříbodové hranice a odmítl vyrovnání.

Valencie se pak dostala do čtyřbodového vedení a trojka Nikoly Kaliniče v poslední sekundě už znamenala jen snížení na konečných 84:83.

Veselý si při páté euroligové porážce v sezoně připsal 14 bodů a 2 doskoky. Satoranský za 23 minut na palubovce stihl 6 bodů, stejný počet doskoků a 4 asistence.

Evropská liga basketbalistů - 15. kolo:

Anadolu Efes Istanbul - Panathinaikos Atény 88:69
Žalgiris Kaunas - Bayern Mnichov 75:67
Milán - Monako 79:71
Valencie - FC Barcelona 84:83 (za hosty Veselý 14 bodů a 2 doskoky, Satoranský 6 bodů, 6 doskoků a 4 asistence)

1. Fenerbahce Istanbul 15 10 5 1253:1157 66,7
2. Real Madrid 15 10 5 1258:1171 66,7
3. Baskonia Vitoria 15 10 5 1284:1201 66,7
4. FC Barcelona 15 10 5 1191:1138 66,7
5. Monako 15 10 5 1238:1213 66,7
6. Olympiakos Pireus 15 9 6 1296:1175 60,0
7. Anadolu Efes Istanbul 15 8 7 1249:1165 53,3
8. Maccabi Tel Aviv 15 8 7 1224:1218 53,3