31. ledna 2023 • 22:45

Klidný zápas? To Barca neumí. Veselý a Satoranský u další bipolární výhry

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Po smolné prohře v euroligovém El Clásicu proti Realu Madrid Barcelona na domácí palubovce v úterý večer chtěla zabrat proti izraelskému Maccabi Tel Aviv. Vzhledem k postavení v tabulce byli Katalánci favoritem, ale Maccabi platí za nevyzpytatelného soupeře. Tentokráte to však Blaugranas i za přispění Tomáše Satoranského a Jana Veselého zvládli v poměru 83:78. Jednoduché výhry Barca prostě nezná.

Barca z dlouhodobého hlediska na Izraelce neumí. Poslední měření sil v listopadu sice skončilo v Tel Avivu španělskou výhrou, ale předtím se v pěti vzájemných duelech po sobě radovalo Maccabi.

Domácí nechtěli dopustit další ztrátu, nicméně ani žlutomodří nejeli do katalánské metropole jen poznávací zájezd. Hosté totiž před utkáním balancovali na hraně umístění v top osmičce pro play off. Kluby už musejí kalkulovat i s těmito počty směrem k vyřazovací fázi soutěže.

Zatímco na straně Barcelony nastoupili v základu oba Češi, hostující kouč Oded Kattash si v základní pětce vystačil pouze s Američany. Důvodem bylo jistě i přetrvávající zranění  španělského guarda Lorenza Browna. Nejvíce starostí tropil Veselému a spol. Jalen Adams, který v první půli 12 body téměř zdvojnásobil svůj běžný zápasový průměr v Eurolize.

Barcelona však působila mnohem kompaktněji a nápaditěji, přesto svěřenci Šarunase Jasikevičiuse odcházeli do kabin pouze se čtyřbodovým náskokem.

Druhá půle a typická Barcelona. Jestli zatím něco Jasikevičiusovu Barcu vystihuje v této sezoně, jsou to neskutečné výkyvy v jednotlivých částech zápasu. Ve třetí periodě Maccabi jasně demonstrovalo svou palebnou sílu trojkovou party. Pověstná obrana domácích neexistovala a izraelský zástupce jen ve třetí periodě nasázel 30 bodů.

Duel se tak stal vyrovnanějším a dotahujícím rázem byla Barcelona. Laprovittola už zkrátka neburácí na perimetru jako na počátku sezony, ale kolektiv jej zastoupil.

Čtvrtá část? Zase jiný příběh. Domácí zlepšili defenzivu a samopal Maccabi se na dobrých šest minut úplně zasekl a nevydal jediný bod. Tam se nachází důvod triumfu Blaugranas 83:78. Satoranský u toho byl 9 body, 3 doskoky a 5 asistencemi. Veselý přidal k 10 bodům doskok.

Evropská liga basketbalistů - 22. kolo:

Fenerbahce Istanbul - Olympiakos Pireus 73:93, Milán - Baskonia Vitoria 89:83, FC Barcelona - Maccabi Tel Aviv 83:78 (za domácí Veselý 10 bodů a 1 doskok, Satoranský 9 bodů, 5 asistencí a 3 doskoky), Partizan Bělehrad - Villeurbanne 92:71, Valencie - Bayern Mnichov 82:73, Boloňa - Crvena zvezda Bělehrad 84:72.