Autor: Miroslav Mazal
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Měli nakročeno k nesmírně cenné výhře, basketbalisté Barcelony však neudrželi vedení a El Clásico na hřišti Realu Madrid ztratili v prodloužení poměrem 86:91. Vynikající euroligové drama mělo výraznou českou stopu, Tomáš Satoranský byl nejlepším hráčem Katalánců, navrátilec do sestavy Jan Veselý nasázel stejně jako jeho krajan 12 bodů.

Do čtvrtého střetu sezony s Realem poslal kouč Barcelony od úvodu na hřiště oba české reprezentanty. Rozehrávač Tomáš Satoranský začal přesnou trojkou a statisticky byl týmovým lídrem, pivot Jan Veselý ukázal po nemoci a návratu na palubovku velké herní zaujetí.

Tradiční kanonýr Katalánců Nico Laprovittola zajistil svému týmu v první čtvrtině dvojciferný náskok, hráči Realu se však drželi na dostřel (16:20). Podobný průběh měla i druhá desetiminutovka, domácí opět nebyli ani jednou ve vedení a po poločase panovala daleko větší spokojenost v táboře Barcelony (39:32).

Ještě na konci třetí čtvrtiny vedli hosté díky úspěšnější střelbě z delší vzdálenosti desetibodovým rozdílem a publikum v Madridu bylo jako opařené. Bílý balet se ovšem odhodlal ke skvělému návratu do zápasu.

Hlavním hrdinou poslední desetiminutovky byl nestárnoucí Sergio Llull. Právě pětatřicetiletá opora poslala domácí poprvé do vedení (69:67)! Byla to však jen první jiskřička a Real dál dotahoval.

Když už se zdálo, že koncovku zvládne i díky bodovým akcím Coryho Higginse Barcelona, znovu zabodoval Llull a vyrovnal na 73:73. Z poslední střely nedokázal rozhodnout Satoranský a hostům zápas začal protékat mezi prsty.

Navrátilec do sestavy Barcelony Jan Veselý si proti Realu Madrid připsal 12 bodů

V prodloužení totiž našel Real druhého hrdinu večera – bosenskou hvězdu Džanana Musu. Bývalý hráč Brooklynu nastřílel v nastavené pětiminutovce polovinu ze svých 18 bodů a dotáhl tým k vítězství. „Můžete vyhrát, nebo prohrát, ale nikdy nemůžete ztratit týmové DNA. V poslední čtvrtině a v prodloužení jsme ukázali charakter,“ prohlásil Musa.

Kouč Realu ocenil i nejlepšího střelce zápasu Gabriela Decka (23 bodů). „Nejen on, ale všichni hráli s velkým srdcem – zvláště když jsme se vrátili v poslední čtvrtině do zápasu,“ ocenil Jesús Mateo.

Na straně hostů byl nejlépe bodujícím hráčem Nikola Mirotič (17 bodů), kterému ovšem vůbec nesedlo prodloužení. Satoranský ke 12 bodům přidal čtyři doskoky a sedm asistencí. Veselý nasázel stejný počet bodů a zaznamenal jeden doskok.

Barcelona opustila čelo tabulky, příští týden si však Katalánci mohou bilanci vylepšit. V úterý přivítají Maccabi Tel Aviv, hned ve čtvrtek pak doma poměří síly s Bayernem Mnichov.

Evropská liga basketbalistů - 21. kolo:

Real Madrid - FC Barcelona 91:86 po prodl. (za hosty Satoranský 12 bodů, 4 doskoky, 7 asistencí, Veselý 12 bodů, 1 doskok)
Alba Berlín - Valencie 88:94
Monako - Milán 101:88
Panathinaikos Atény - Žalgiris Kaunas 89:65
Villeurbanne - Fenerbahce Istanbul 91:77