Tomáš Hurt (†38) zemřel: Dostihový sport pláče. Tragédie druhého muže Velké pardubické | iSport.cz
Květoslav Šimek
3. května 2020 • 09:59

Dostihový sport pláče. Tragicky zemřel druhý muž Velké pardubické (†38)

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Top góly: elegantní zakončení Hložka, Musův krásný lob
Baník - Plzeň: Tohle mohla být geniální rozlučka! Baroš v samotném závěru mohl rozhodnout utkání
VŠECHNA VIDEA ZDE

Bývalý elitní žokej a trenér Tomáš Hurt, stříbrný z Velké pardubické 2007, tragicky zemřel v den svých 38. narozenin. Tomáš Hurt byl nedávno hospitalizován po těžkém pádu v tréninku, ale příčinou úmrtí byla nehoda a pád, který neměl s dostihy ani tréninkem nic společného, jak potvrdil pro iSport.cz Josef Váňa.Tomáš Hurt, syn známého žokeje a trenéra Jiřího Hurta, patřil k největším jezdeckým talentům. „Marodil s játry, spadl ze schodů, když vycházel z paneláku,“ popsal okolnosti tragédie dostihový trenér Josef Váňa skon svého pracovního jezdce. Celý rozhovor s Josefem Váňou čtěte ZDE>>>

Dostihy jezdil Hurt od patnácti let, ve dvaceti byl s patnácti výhrami šampionem překážkových jezdců. Podle statistik Jockey Clubu odjezdil 922 dostihů (189 rovinových a 733 překážkových). Vyhrál jich celkem 109 (20 rovina, 89 překážky).

Velkou pardubickou absolvoval Tomáš Hurt sedmkrát. Nejlepším výsledkem bylo druhé místo s Decent Fellowem z roku 2007. Tehdy se do sedla obhájce vyšvihnul na poslední chvíli za zraněného Josefa Bartoše. Sám měl přitom v rámcových dostizích několik nepříjemných pádů.

„Vypadalo to, že mám něco s rukou, odpoledne mi ji šestkrát obstřikovali a opichovali,“ popisoval tehdy Hurt pro benešovský Deník. „Naštěstí to bylo dobré.“ Dlouho se zdálo, že si Hurt jede s Decent Fellowem pro vítězství. Až na poslední překážce je předběhla Sixteen s Dušanem Andrésem.

Vítěz Velké pardubické z roku 2007 Dušan Andrés, Tomáš Hurt (uprostřed) a Pavel Kašný
Vítěz Velké pardubické z roku 2007 Dušan Andrés, Tomáš Hurt (uprostřed) a Pavel Kašný

„Sixteen je schopná za posledním skokem ještě zrychlit, zatímco Decent je tempař, který musí soupeře utahat,“ líčil smířeně Hurt. „Navíc Decentovi je už dvanáct, Sixteen je o pět let mladší. Pokoušeli jsme se ostatním ujet, to se nám ale nepodařilo.“

Ze sedmi startů ve Velké pardubické Tomáš Hurt čtyři dokončil. V roce 2002 byl čtvrtý s Centaxem, v roce 2004 sedmý s Barbarescem a v roce 2003 devátý s Charmem. S Hastavenem (2005) a Nerem (2006) se do cíle nedostal. Stejně tak s Hagardem při své premiéře v roce 2000. Bylo mu tehdy osmnáct let, koně trénoval jeho otec Jiří.

Vítěz Velké benešovské, který ve třetí kvalifikaci porazil i vynikajícího Belovodska, nechtěl do Velké pardubické odstartovat. „Bylo to velké rozčarování,“ vzpomínal Tomáš Hurt pro Jezdci.cz na svéhlavého koně. „Tak dlouho jsem se na Velkou těšil, jenže když se Hagard rozhodl, že nepoběží, tak prostě neběžel.“ Osmiletého hnědáka sice nakonec rozhýbal, ale na druhé překážce ho zastavil, protože všichni už byli daleko pryč.

Jezdeckou kariéru Tomáš Hurt ukončil v roce 2008 ve Slušovicích v sedle Valdemosa. Vrhnul se na trénování. V domácím středisku v Benešově, kde začal za velké podpory manželů Jarky a Petra Trachtových, připravil jako trenér 105 vítězů. Kromě jedničkových Magmy, Charhizarda nebo Adiutanta (Křišťálový pohár a Zlatý pohár), patřilo k největším úspěchům i senzační třetí místo Dupla v Českém derby 2008 (startoval s kursem 770:10).

Vstoupit do diskuse
0

Sport 2020

MS v hokeji 2020 zrušeno Olympiáda 2020 odložena EURO o rok odloženo

Koronavirová pandemie zasáhla všechny probíhající i plánované sportovní soutěže a akce. Kompletně zrušen byl ročník Tipsport extraligy, fotbalová Fortuna ligy pokračuje od 23. května. Na začátku června se rozjela na Britských ostrovech i Premier League.

Tenisové vybavení * Tenisové rakety * Tenisové míče na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud