23. prosince 2020 • 19:35

Váňův Štědrý den? Na dostizích v Itálii, večeřet bude ve stáji

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Extraliga na Lapači? Chybí jen... Nejsilnější od sestupu, říká Tesařík. Co noví partneři?
Dokonalý obrat z 0:3 na 4:3. Hertl rozhodl o výhře Vegas proti Coloradu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Takovéhle Vánoce ještě dostihový žokej a trenér Josef Váňa nezažil. Program překážkové sezony ho přímo na Štědrý den zavede na italské závodiště v Trevisu. A slavnostní večeři uspořádá přímo ve stájích. Bramborový salát bude mít od manželky, kapra musí ještě v Itálii sehnat.Nablýskaná slavnostní tabule? Josef Váňa na ni bude muset tentokrát na Štědrý den zapomenout. Čtyřiaadvacátého prosince bude se svými koňmi na dostizích v Trevisu, večeři tak bude muset zřejmě zvládnout přímo ve stájích.

„Paní Váňová je ráda, že nemusí pro celou rodinu chystat štědrovečerní večeři. Udělá ale bramborový salát. A jede s námi klučina, který má za úkol se postarat o vepřové a kuřecí řízky,“ vypráví Váňa. „Já jsem celý život na Štědrý den nejedl nic jiného než kapra, budu si ho muset sehnat v Itálii. I když nevím, jestli v Itálii kapra jedí.“

Přímo na dráze treviského závodiště bude trávit Vánoce i početná skupina českých žokejů. Na startu budou šampioni Velké pardubické Jan Faltejsek, Jan Kratochvíl, Josef Bartoš a Pavel Kašný a také Pavel Složil mladší, Rostislav Benš a Ondřej Velek.

Kromě koní z Váňových stájí budou mít své koně ve hře i další tuzemští trenéři. V hlavním překážkovém dostihu dne Premio corsa siepi di Treviso na 3500 metrů s dotací 22 tisíc euro se mezi devítkou startujících se představí čtyři koně připravovaní v Česku - Cheminee (trenér Pavel Tůma), Chicago, No Pasaran (trenér Josef Váňa ml.) a Dallina (trenér Greg Wroblewski).

„Překážkové dostihy se běhají jako první tři, ale stejně musíme počkat do posledního, dřív nás z dráhy nepustí. Večeři asi uděláme v nějakém prázdném boxe. Talířky nebudou porcelánové, ale umělé nebo papírové. I vidličku a nůž si vezeme z umělé hmoty,“ líčí Váňa. „Pít moc nemůžeme, hned pojedeme domů. Dáme si skleničku piva, abychom zalili večeři a jedeme. Dárky si dáme, až se vrátíme. Pro italské majitele vezeme vánoční pivo z pivovaru v Chyši.“

Nejnáročnější program čeká žokeje Josefa Bartoše, který ještě ve středu v 15:40 startuje na závodišti ve francouzském Cagnes sur Mer. Na Štědrý den ho pět minut před půl druhou čeká první dostih v Trevisu, poslední pak pět minut po třetí. A pak musí na štreku zpátky do Cagnes sur Mer, kde musí být v pátek ve 14:17 znovu na startu.

„Čeká ho dvakrát 750 kilometrů kolem moře. Nesehnali jsme jiného jezdce, který by nám to odjezdil,“ líčí Váňa.

KUPTE SI KNIHU O JOSEFU VÁŇOVI. CO OBSAHUJE?

- Autobiografický rozhovor se slavným žokejem
Otevřenou zpověď o cestě z malé vesničky do legend
Svébytnou filozofii s valašským slovníkem - Vyprávění o tvrdém dětství a sporech s otcem
- Líčení momentů, kdy šlo Váňovi o život
Vzpomínky na životní koně i velké soupeře

Knihu objednávejte na iKiosek.cz ZDE>>>

Váňa. Dělám si, co chci. Kniha z edice Sport. Váňa. Dělám si, co chci. Kniha z edice Sport.Foto iSport.cz

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud