Michal Koštuřík
29. listopadu 2023 • 11:00

S Jeřábkovou za postupem, kouč sní o čtvrtfinále. Házenkářkám začíná MS

Vstoupit do diskuse
1
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Brno na dně: Jak vypadá tvrdá realita v klubu. Proč ještě Bartoněk neprodal? Roli hraje i Krejčí
Požár: Trpišovský? Vše mohlo být jinak. Potřetí by Spartě kývl, kdyby...
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vítězka Ligy mistrů a jedna z nejlepších spojek světa povede házenkářky za vysněnými metami na mistrovství světa. Markéta Jeřábková (27) bude navíc hrát „doma“. Působí v Ikastu Handbold a právě v Dánsku absolvují svěřenkyně Benta Dahla všechna utkání ve skupině H. Jejím favoritem je Nizozemsko, šestý celek z loňského mistrovství Evropy. Česko by mělo dle prognóz skončit hned za ním. „Kdybychom dosáhli na čtvrtfinále, byl by to obrovský úspěch,“ řekl kouč Dahl.Ve čtvrtek Kongo, v sobotu Argentina a v pondělí silné Nizozemsko. Tři soupeři, tři různé styly. Cíl pro Češky je jasný, postup ze skupiny. Do další fáze turnaje, který hostí severské země Dánsko, Norsko a Švédsko, jdou hned tři celky, takže by se to mělo hravě povést. „Moc se těším a nesmírně si vážím toho, že jsem mohla jet,“ vyznala se Charlotte Cholevová, pravá spojka z francouzského Brwest Bretagne Handball. „Pokaždé, když se sejdeme, vidím vývoj. Jsme vždy o trošku lepší. Myslím, že jsme odvedli velmi dobrou práci od chvíle, kdy jsme tým převzali. Říkám tomu projekt,“ sdělil Dahl.

Reprezentantky vyřadily v cestě na vrchol sezony ve dvojzápase Švýcarsko a na velkou akci vzal kouč pět debutantek. Poprvé jsou na šampionátu Kateřina Dresslerová, Eliška Desortová, Natálie Kuxová, Anna Franková a Anna Jestříbková. „Naši největší přednost vidím v tom, že si každá hráčka přeje být co nejlepší a je pro ni čest reprezentovat Česko,“ prohlásil trenér.

Třiapadesátiletý norský expert převzal družstvo loni v létě po dlouhé a plodné éře Jana Bašného. Výsledky zatím vykazuje. „Tým si užívá společný čas, podporuje se. Máme dobré prostředí, což je základ. Rozhodli jsme se víceméně pro sestavu, která odehrála utkání proti Norsku na přípravném turnaji. Mistrovství světa bude skvělá akce. Těšíme se na něj, je to vrchol. Top úroveň,“ dodal.

Do Dánska se hráčky přesunuly v úterý dopoledne, jejich dočasným domovem se stalo třiadvacetitisícové město Fredriksahvn na severu země. Ve čtvrtek večer je čeká premiéra proti nečitelnému Kongu, jednomu ze zástupců afrického kontinentu. Výhra je povinností. Oba protivníci se střetli v hlavní fázi turnaje předloni ve Španělsku, Češky vyhrály s problémy 24:21 a v konečném pořadí obsadily 19. místo. „Vnímám, že jsme ušly velký kus cesty nejen v systému a taktické vyspělosti. Mistrovství bude velká zkouška v tom, jak obstojíme, jak moc se ukáže progres. Natěšenost je veliká,“ uvedla gólmanská jednička Petra Kudláčková.

Opora nabádá k tomu, ať se tým na turnaji drží své osvědčené hry. „Budeme chtít hrát rychle, koncentrovaně do obrany. A hlavně bojovat, protože tím se vždy národní tým prezentoval a tím také vyhrával zápasy. Můžeme slíbit, že do toho dáme všechno,“ ujistila devětadvacetiletá stálice z pražské Slavie.

V nominaci je sedmnáct hráček, z toho osm legionářek. Dvě z Francie a z Německa, jedna ze Slovenska, Dánska, Polska a Norska.

Největší osobností v kádru je jednoznačně Markéta Jeřábková, sestra hokejového obránce Jakuba Jeřábka z Třince. Dvojnásobná vítězka Ligy mistryň po minulé sezoně přestoupila z norského Vipers Kristiansand do dánského Ikastu a dál si drží vysokou úroveň. Obyčejně platí, že pokud se daří jí, hraje dobře celý Dahlův soubor. Na její střelecké fazoně visí také úspěch na MS.

Druhou výraznou postavou je křídlo Veronika Malá, bundesligová šampionka z německého Bietigheimu. „Uvidíme, jak budeme hrát pod tlakem,“ nechá se překvapit kouč.

Co ví o Kongu? „Máme zanalyzovaná tři jeho utkání z olympijské kvalifikace, patří mezi top čtyři africké celky. Los skupiny je dobrý, očekávám naši výhru. To je náš první cíl, první schůdek výš. Byl bych zklamaný, kdybychom si neodnesli dva body,“ přiznal Dahl, jenž na zisk titulu favorizuje Norsko. Ve finále podle něj porazí Dánsko.

Jeho sen je ale jiný. Velmi ambiciózní. „Pokud nebude Norsko ve finále, znamená to, že ho vyřadíme dvanáctého prosince ve čtvrtfinále,“ usmál se. „Když máte sny, musíte o nich mluvit, pokud je chcete opravdu naplnit,“ dodal odhodlaně.

Česko na MS

  • Kongo - 30.11. (20.30 hod.)
  • Argentina - 2.12. (15.30 hod.)
  • Nizozemsko - 4.12. (20.30 hod.)

Všechny zápasy ve skupině odehrají Češky v dánském Fredrikshavenu. Dál postupují tři celky, poslední padá do Prezidentského poháru. Všechny zápasy vysílá přímým přenosem ČT Sport.

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální zápasy
Články odjinud