24. ledna 2015 • 20:29

Češi zničili Alžírsko, ale Egypt jim do osmifinále MS nepomohl

0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Už před zápasem věděli, že jejich sen o postupu do osmifinále mistrovství světa se nesplní. Čeští házenkáři museli před závěrečnými boji ve skupině věřit v pomoc Egypťanů, ti ale přes veškerou snahu padli s Islandem 25:28. Jícha a spol. tak v zápase s Alžírskem hráli jen o páté místo ve skupině, ale souboj zvládli s hrdostí: afrického soupeře zničili rozdílem třídy 36:20.

Reprezentanti obsadili ve skupině s dvěma výhrami a třemi prohrami pátou příčku a zahrají si ještě dva duely o Prezidentský pohár a 17. až 20. místo. V nich se pokusí odvrátit nejhorší umístění na světovém šampionátu v samostatné historii, jímž je 18. pozice z MS 2001. V prvním zápase Prezidentského poháru v pondělí změří síly s Ruskem, hned v úterý pak s jedním z dvojice Bělorusko, Bosna a Hercegovina.

Český celek navzdory tomu, že už před utkáním přišel o postupové naděje, nepůsobil na palubovce sklesle a navázal na povedenou první půli z minulého duelu s Islandem.

Čeští házenkáři už před zápasem proti Alžírsku věděli, že sen o postupu do osmifinále se jim nesplní

Mezi tyčemi se znovu dařilo brankáři Štochlovi a po první inkasované brance už jen utěšeně narůstalo české vedení. Po osmi minutách upravil kapitán Jícha na 5:1 a radost z toho měl i trenér místního fotbalového klubu Al Ahlí Milan Máčala, který přišel krajany povzbudit do hlediště.

Pak se sice loňský vítěz afrického šampionátu dvakrát dotáhl na rozdíl dvou tref, ale víc už se za celý zápas nepřiblížil. Reprezentanti dobře kombinovali, stříleli branky z rychlých akcí, a když ve 23. minutě upravil ranou do horního rohu obránce Szymanski na 15:7, alžírský trenér sáhl už k druhému oddychovému času.

Český nápor ale nijak neotupil a v 28. minutě zařídil po brejku Petrovský už dvouciferný rozdíl ve skóre. Do kabin šel národní tým v přestávce s ještě o gól vyšším náskokem než proti Islandu (21:10).

Češi nepolevovali ani po přestávce a soustředěným výkonem soupeři zcela znechutili hru. Bezradní Alžířané nebyli schopni překonat obranný val, Štochl dál úřadoval mezi tyčemi a v 43. minutě vedla reprezentace už o 17 gólů.

Na hřiště tak trenéři mohli poslat i náhradníky z lavičky, kteří si zatím v Kataru příliš nezahráli. I kvůli tomu se už český náskok nezvýšil.

Egypt obrat nedotáhl

Češi k udržení šance na osmifinále potřebovali, aby Egypt, který už měl jistý postup, obral Islanďany aspoň o bod. Úvod vypadal slibně, africký přemožitel národního týmu vedl 4:1, jenže ve zbytku první půle podal vlažný výkon a do kabin šel s mankem 10:15.

Po změně stran se do egyptské branky postavil Handauí, který vychytal výhru proti českému celku. Island rychle zvýšil už na rozdíl šesti gólů, ale Afričané se poté začali přibližovat ve skóre. Dvakrát se dotáhli na rozdíl jedné branky, ale následný soupeřův útok ani jednou neubránili a více zdramatizovat zápas už nedokázali.

Mistrovství světa házenkářů v Kataru:
Skupina C:
ČR - Alžírsko 36:20 (21:10)
Sestava a branky ČR: Štochl, Galia - Hrstka 4, Bečvář 1, Jurka 3, Jícha 7, Sobol, P. Horák 2, Babák 3, Linhart 5, Petrovský 1, Zdráhala 3, Šindelář 2, Kasal 1, Szymanski 4, Motl.
Nejvíce branek Alžírska: Hamúd, Daúd oba 5. Rozhodčí: Hizaki, Ikebuči (oba Jap.). Sedmimetrové hody: 1/1 - 3/2. Vyloučení: 3:1. Diváci: 500.

Island - Egypt 28:25 (15:10), Francie - Švédsko 27:25 (11:12).

Skupina D:

Argentina - Rusko 30:27 (17:16), Německo - Saúdská Arábie 36:19 (18:8), Dánsko - Polsko 31:27 (16:12).

1. Německo 5 4 1 0 150:124 9
2. Dánsko 5 3 2 0 154:127 8
3. Polsko 5 3 0 2 135:121 6
4. Argentina 5 2 1 2 132:123 5
5. Rusko 5 1 0 4 133:131 2
6. Saúdská Arábie 5 0 0 5 87:165 0

Osmifinálové dvojice: Rakousko - Katar, Španělsko - Tunisko, Chorvatsko - Brazílie, Slovinsko - Makedonie, Německo - Egypt, Island - Dánsko, Polsko - Švédsko, Francie - Argentina.