27. března 2023 • 21:05

Verstappenův tchán zaplatí za urážku Hamiltona. Peníze půjdou na LGBT+

Autor: mrs
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Od nájezdů s Finy po zlatou trefu Pastrňáka. Podívejte se na všechny české góly na MS
Chybí levá noha, Červ odsune Krejčího na stopera. Co křídla a základní sestava?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Nelson Piquet, otec Verstappenovy přítelkyně Kelly, musí zaplatit v přepočtu 21 milionů korun jako morální odškodnění za rasistické a homofobní výroky namířené proti Lewisi Hamiltonovi. Ty použil v souvislosti s nehodou, která se stala v roce 2021 v Silvesrtone. Peníze poputují mimo jiné na podporu komunity LGBT+.Bývalý brazilský pilot formule 1 Nelson Piquet musí zaplatit odškodné pět milionů brazilských realů (asi 21 milionů korun). Peníze poputují do fondů na podporu rasové rovnosti a diskriminace komunity LGBT+. Soud ho tak potrestal za rasistické urážky namířené proti Lewisi Hamiltonovi z roku 2021.

Soudce Pedro Matos de Arruda ve svém rozhodnutí uvedl, že projevy Nelsona Piqueta nelze nechat bez povšimnutí, jelikož je veřejně známou osobností s dopadem na další občany. Obvinění proti sedmdesátiletému rodákovi z Rio de Janeira vznesly čtyři lidskoprávní organizace.

Poprask vzbudil Piquet loni v červnu. V podcastu Motorsport Talk označil Lewise Hamiltona jako „neguinho“, což v brazilském slangu znamená „negr“. V rozhovoru s Ricardem Oliveirou (brazilským fotbalistou) mluvil o kolizi pilota Mercedesu s Maxem Verstappenem při Velké ceně Británie v roce 2021. Verstappen během nehody zažil náraz do bariéry o síle 53 G a musel být sanitkou převezen do nemocnice. Hamilton i přes desetisekundovou penalizaci nakonec dojel první.

Ačkoliv byl podcast natočen už v roce 2021, světlo světa spatřil teprve loni v červnu. Po odvysílání se stal virálním a vyvolal řadu negativních reakcí. Piquetovo chování odsoudila formule 1, Mercedes i Mezinároní automobilová federace. Bývalý pilot se následně za své poznámky omluvil s tím, že „neguinho“ se v Brazílii využívá jako synonymum slov „chlap“ nebo „osoba“.

Hamilton zareagoval na situaci na Twitteru, kde portugalsky napsal „Vamos focar em mudar a mentalidade“ – „Zaměřme se na změnu myšlení“. Max Verstappen se postavil za svého „tchána“, nicméně dodal, že bude nejlepší poučit se do budoucna a slovo dále nepoužívat.

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud