19. května 2023 • 13:53

Formule přijde kvůli Imole o půl miliardy. Kolik stojí zorganizovat GP?

Autor: mrs
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zlato? Věřím tomu. Z týmu cítím flow, říká Jandač. Nominace? Štěstí přeje připraveným
SESTŘIH: Česko - Švédsko 7:3. Nároďák se porve o zlato, finále po 14 letech!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Šestý závod mistrovství světa musel být zrušen kvůli záplavám na severovýchodě Itálie. Liberty Media coby majitel formule 1 tak přijde o hostitelský poplatek od Imoly, který měl činit 440 milionů korun. Pro rozpočet F1 paradoxně nejde o příliš bolestivou částku. Podle neoficiálních údajů je Imola druhou „nejlevnější“ GP v kalendáři. Pokud by se ovšem zrušil závod například v Losail nebo Baku, F1 by tím přišla o více než miliardu.Při pohledu na aktuální snímky z italské Imoly, je patrně každému jasné, že zrušení víkendové Velké ceny bylo nevyhnutelné. Zaplavené ulice, zdevastovaný majetek, bezpečnostní složky pomáhající lidem, které uvěznila v jejich domech voda… Takto aktuálně vypadá region Emilia-Romagna, který měl být dějištěm v pořadí šestého závodu formule 1.

Vyvstala tak otázka, zdali Velkou cenu přesunout na náhradní termín nebo ji zcela zrušit. Kvůli už tak nabité sezoně se však přistoupilo k druhému možnému scénáři - italská GP pro letošek zmizí z kalendáře bez náhrady. Jelikož má Imola podepsanou pořadatelskou smlouvu až do roku 2025, monoposty se sem vrátí opět v příštím roce.

Pro Liberty Media je každá zrušená GP poměrně drahou záležitostí. Přichází tím totiž o pořadatelský poplatek, který organizátoři musí uhradit za to, že smí Velkou cenu na svém okruhu uspořádat. Společně s prodejem práv televizním stanicím jde o zcela klíčové příjmy formule 1.

Liberty Media je tak logicky poměrně přísná v tom, komu hostitelský poplatek odpustí. Například v roce 2021 ve Spa požadovala po organizátorech nekompromisně celou částku i navzdory tomu, že se kvůli dešti téměř nezávodilo. Velká cena tehdy začala po více než tříhodinovém odkladu. Piloti odkroužili tři kola za safety car, poté byl závod opět přerušen a následně ukončen. Jelikož však GP formálně vzato odstartovala i skončila, vyžadovala formule 1 po organizátorech plnou výši poplatku.

Imola je Velkou cenou, která platí jednu z vůbec nejnižších hostitelských částek. Promotéři GP musí zaplatit zhruba 20 milionů dolarů, tedy v přepočtu 440 milionů korun. Formule 1, tak může mluvit do jisté míry o štěstí. Kdyby se závod neuskutečnil v některé z nových destinací jako je Saudská Arábie nebo Bahrajn, byla by ztráta daleko vyšší. V těchto zemích jsou poplatky téměř dvojnásobné a činí v přepočtu více než miliardu korun.

Výjimku, co se poplatků týká, má od Liberty Media pouze Velká cena Miami a Las Vegas. V těchto dvou případech hradí náklady na pořádání částečně F1 a částečně organizátoři.

Kolik činí pořadatelské poplatky? (ceny v dolarech)

Bahrajn - 52 milionů
Saudská Arábie - 55 milionů
Austrálie - 37 milionů
Ázerbájdžán - 57 millionů
Miami -                     
Imola - 20 milionů     
Monako - 20 milionů
Španělsko - 25 milionů
Kanada - 32 milionů
Rakousko - 25 milionů         
Velká Británie - 26 milionů
Maďarsko - 40 milionů
Belgie - 22 milionů
Nizozemsko - 32 milionů
Monza - 25 milionů
Singapur - 35 milionů
Japonsko - 25 milionů
Qatar - 55 milionů
Austin - 30 milionů
Mexico - 30 milionů
Brazílie - 25 milionů
Las Vegas -
Abú Dhabí - 42 milionů

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální události
Články odjinud


Články odjinud