20. října 2013 • 07:38

Kornfeil byl v Austrálii dvanáctý, Márquez byl diskvalifikován

0
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
SESTŘIH: Everton - Liverpool 2:0. Překvapení v Merseyside derby, Reds se vzdaluje titul

Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil vybojoval ve Velké ceně Austrálie čtyři body za dvanácté místo a v celkové klasifikaci Moto3 je nadále jedenáctý těsně za elitní desítkou. Dva závody před koncem seriálu ztrácí dva body na malajského soupeře Zulfahmiho Khairuddina, s kterým na Phillip Islandu prohrál o 131 tisícin.

Víkendové dění u protinožců se neslo ve znamení obav o bezpečnost jezdců kvůli rychlosti opotřebování pneumatik na novém asfaltu na tamním okruhu. Závody proto vedení šampionátu výrazně zkrátilo, v MotoGP se jelo dokonce poprvé v historii s povinnou výměnou motocyklu, a to nejpozději po deseti kolech.

A právě zastávka v boxech vývoj v šampionátu v královské kubatuře výrazně ovlivnila. Dosavadní lídr pořadí Marc Márquez totiž zajel k mechanikům o kolo později, než bylo předepsáno, a byl diskvalifikován. Místo možné předčasné korunovace nejmladším šampionem MotoGP v historii vyšel dvacetiletý Španěl podruhé letos bodově naprázdno, zatímco cílem projel jako první jeho krajan a obhájce titulu Jorge Lorenzo a snížil manko v celkové klasifikaci na 18 bodů.

Úřadující mistr světa oslavil ve 100. startu v MotoGP celkově 50. vítězství v Grand Prix a šesté letos, druhý skončil další Španěl Dani Pedrosa před Valentinem Rossim z Itálie. Lukáš Pešek skončil devatenáctý.

Španělé řádili v Moto3

Závod Moto3 skončil čtyřnásobným španělským triumfem, ve fotofiniši zvítězil Alex Rins o pouhé tři tisíciny před Maverickem Viňalesem a 178 tisícin před lídrem pořadí Luisem Salomem, čtvrtý skončil Alex Márquez. Rins vyhrál potřetí z posledních čtyř závodů, v sezoně celkově pošesté a na Saloma ztrácí už jen pět bodů.

Ve třídě Moto2 došlo na Phillip Islandu ke změně v čele šampionátu, protože na první místo se posunul po vítězství Pol Espargaró. Španělský jezdec vytěžil z absence dosavadního lídra Scotta Reddinga z Británie, který si v kvalifikaci zlomil ruku.