Martin Hašek
30. října 2021 • 17:38

Zlatý pár míří do Prahy. Prague Playoffs ozdobí olympijští šampioni

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Mountfield HK - Liberec 6:4. Přestřelka a Tygří boj, ale Hradec je v semifinále
SESTŘIH: Sparta - Třinec 0:3. Promarněné přesilovky a božský Kacetl. Oceláři blíž semifinále
VŠECHNA VIDEA ZDE

Uprostřed hvězdného startovního pole tenhle pár září nejjasněji. Ozdobou Prague Playoffs, kterým od 18. do 21. listopadu v pražské O2 areně vyvrcholí sezona prestižní parkurové série Global Champions, bude britský olympijský šampion Ben Maher se svým koněm Explosion W. „Věřím tomu, že mám nejlepšího koně na světě,“ říká o něm sám Maher.Pro Bena Mahera tohle bylo léto jeho života. Na olympiádě v Tokiu s koněm Explosion W vyhrál kvalifikaci a ve finále předvedl bezchybný a také nejrychlejší výkon. A se zlatou medailí na krku, z individuálního parkuru pro Velkou Británii teprve druhou od roku 1912, se jal připravovat svatbu se svou přítelkyní Sophií Gracidaovou.

Triumf v základní části Global Champions mu pak sice v dramatickém závodě v Šamoríně utekl, ale bude mít ještě další možnost, jak se ukázat. Při Prague Playoffs bude klíčovým jezdcem silného týmu London Knights a zároveň bude usilovat o triumf v elitním závodě jednotlivců Super Grand Prix, který v Praze už vyhrál před dvěma lety. A plánuje s sebou přivést svou stájovou jedničku Explosion W, který je jeho životním koněm.

„V kariéře jsem jel na hodně dobrých koní, ale žádný už nebude jako on,“ líčí Maher. „Je to docela velké prohlášení. Ale on je prostě tak inteligentní, je s ním zábava. A je to opravdový sportovec. Není to normální kůň.“

Olympijský šampion Ben Maher míří do Prahy
Olympijský šampion Ben Maher míří do Prahy

Tohohle unikátní zvíře vypiplal slavný nizozemský chovatel Willy Wijnen a dlouho si rozmýšlel, u koho ho nechá vyniknout.

„Když se narodil a poprvé jsem se mu podíval do očí, řekl jsem si: Ty budeš něco!“ vyprávěl Wijnen pro web worldofshowjuping.com. „Nechtěl jsem ho prodávat někomu, kdo by ho měl pro komerční účely a prodal ho dál. Když začal závodit, volalo mi snad sto zájemců. Hledal jsem ale jezdce, který by ho dovedl na vrchol.“

To byl úkol pro Mahera, který s výjimečným koněm vytvořil úspěšné partnerství. V rozjezdu ho brzdily jen zdravotní potíže.

„Po několika pádech v letech 2018 a 2019 jsem se dlouho trápil s bolestí zad. Nemohl jsem pořádně chodit a vlastně jsem se na koni cítil pohodlněji. Operaci jsem měl naplánovanou na leden 2020 šest měsíců předem. Teď jsem jako nový člověk,“ konstatoval Maher.

Maher v sedle Explosiona vyhrál Super Grand Prix při galashow světového parkuru Global Champions Prague Playoffs již před dvěma lety, kdy se konal druhý ročník tohoto exkluzivního závodního mítinku.

Letos tato dvojice triumfovala při olympijských hrách v Tokiu a Maher doufal, že se mu podaří ukořistit i třetí titul šampiona Longines Global Champions Tour v řadě. Toto přání se mu nesplnilo, jelikož skončil po nevydařeném posledním startu v Šamoríně až čtvrtý. O to víc však bude mít chuť ukořistit alespoň trofej z vrcholné soutěže světové parkurové túry.

„Letos jsem se svými výsledky v Global Champions spokojen. Je to obtížný ročník spojený s olympiádou a tím i nedostatkem koní pro LGCT,“ podotkl během závodů v Římě.

V Praze bude mít šanci navázat na triumf v elitní Super Grand Prix z roku 2019, kdy vyhrál za poměrně dramatických okolností.

„Pamatuji si to velmi dobře, měl jsem ve druhém kole celkem štěstí. Zavadil jsem o jedno bidlo, to vyskočilo. Byl to úžasný večer a pro mě určitě jeden z nejzapamatovatelnějších okamžiků,“ vzpomíná Maher. „Vždy se snažím startovat s nejlepším koněm a Explosion si Prahu minule užil. Super Grand Prix je úžasná soutěž, měl jsem to štěstí ji vyhrát s Explosionem před dvěma lety. Jsem rád, že i letos budou její součástí a snad budu mít i nějakou šanci ji znovu vyhrát.“

PRAGUE PLAYOFFS

Finále prestižní série Global Champions se pod názvem Prague Playoffs uskuteční od 18. do 21. listopadu v pražské O2 areně, individuálním vrcholem bude závod Super Grand Prix

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud