28. prosince 2016 • 09:18

Rusové se poprvé přiznali k řízenému dopingu: Bylo to spiknutí

Autor: ,
TOP VIDEA
Odvolání Hrubeše nebude mít v UEFA negativní dopad, soudí Damková Odvolání Hrubeše nebude mít v UEFA negativní dopad, soudí Damková
Djokovič o Štěpánkovi: Přinesl své zemi mnoho radosti. Zaslouží si oslavu! Djokovič o Štěpánkovi: Přinesl své zemi mnoho radosti. Zaslouží si oslavu!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Po dlouhých měsících tvrdohlavého odmítání někteří ruští funkcionáři v rozhovorech s New York Times poprvé přiznali, že v Rusku fungoval řízený dopingový systém, z čehož velkou zemi na východě obviňuje zpráva profesora Richarda McLarena. Nadále však popírají, že by byl program řízen státem.Celý svět má jasno: V Rusku existoval organizovaný dopingový systém, který po léta torpédoval fair play ve sportu, a jedním z jeho vrcholů byly zimní olympijské hry v Soči, kde v roce 2014 pomáhali měnit pozitivní vzorky za čisté dokonce agenti státních služeb.

„Bylo to institucionální spiknutí,“ řekla pro New York Times současná generální ředitelka ruské antidopingové agentury Anna Anceljovičová, ačkoli se brání tvrzení, že do podvodů byly zapojeny i státní struktury.

Stejně se na věc dívá také jednaosmdesátiletý Vitalij Smirnov, jeden z nejmocnějších sportovních funkcionářů v zemi posledních desítek let, jeho kariéra sahá hluboko do sovětské éry.

„Z mého pohledu jako bývalého ministra sportu a prezidenta olympijského výboru jsme udělali hodně chyb,“ přiznává však Smirnov.

Profesor Richard McLaren, který prezentoval dvě zprávy nezávislé komise WADA, v nichž obvinil Rusko ze státem organizovaného dopingového programu, podobná vyjádření vítá. Upozorňuje však na to, že mohou být motivována snahou o zmírnění sankcí proti ruskému sportu.

„Jde o odstraňování škod. Na fakta můžete nalepit různé nálepky, ale je to tak trochu hra se slovíčky,“ uvedl McLaren.

Z dopingu už bylo obviněno přes 650 ruských sportovců a na svět se dostala už velká jména. Olympijský vítěz v běhu na lyžích na 50 kilometrů Alexandr Legkov a stříbrný medailista ze stejného závodu na hrách v Soči v roce 2014 Maxim Vylegžanin mají od mezinárodní federace FIS pozastavenou činnost kvůli podezření z porušení pravidel o dopingu. Nezúčastní se kvůli tomu Tour de Ski, stejně jako jejich kolegové Jevgenij Bělov a Alexej Petuchov.

„Musíme najít důvody, proč mladí sportovci berou doping, a proč souhlasili, aby byli dopováni,“ uvedl Smirnov.

 

Témata:  sport, sport, rusko, rusko, doping, doping
 

FORTUNA liga – první fotbalová liga 2018/2019

Program a rozpis zápasů Tabulka Aktuální kolo Tabulka střelců VIDEO: momenty a sestřihy Nový hrací model Fantasy liga

Nejvyšší česká fotbalová soutěž nově s názvem FORTUNA:LIGA v sezoně 2018/2019 prožívá revoluci. Po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělí do tří skupin, do kterých si přenesou bodové zisky: skupina o titul (1.-6.), skupina o baráž o EL (7.-10.) a skupina o udržení (11.-16.).

SESTŘIHY všech zápasů 11. kola Fortuna ligy »

12. kolo Fortuna ligy:

Bohemians 1905 - Plzeň (pá 19.10., 18:00), Olomouc - Zlín (so 20.10., 15:00), Slovácko - Teplice (so 20.10., 17:00), Baník - Karviná (so 20.10., 17:00), Příbram - Jablonec (so 20.10., 17:00), Dukla - Opava (ne 21.10., 15:00), Liberec - Slavia (ne 21.10., 17:00), Sparta - Boleslav (po 22.10., 18:00)

Články odjinud


Články odjinudKlasická verze
Mobilní verze