27. května 2021 • 11:09

NSA pod Hniličkou: přezutí pneu za 39 tisíc, stránka prezentace stála 12 tisíc

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
4
TOP VIDEA
Bílkovy momenty v Plzni: fotbal z devadesátek, ale i titul, LM a výhry o gól
TOP góly 24. kola: Považancovo dělo, Petrželova petarda i Olatunjiho úder
VŠECHNA VIDEA ZDE

Národní sportovní agentura v době, kdy byla řízena Milanem Hniličkou, jednala nehospodárně, tvrdí kontroloři ministerstva financí. Na jejich zjištění upozornil Radiožurnál, který má protokol k dispozici. Kontroloři v něm například vytýkají, že agentura kupovala drahá služební auta bez soutěže. Hnilička před deseti dny na post předsedy agentury rezignoval. Tvrdil, že s výsledky kontroly ministerstva financí nemá jeho odstoupení nic společného. Rozhodl se tak prý z osobních důvodů kvůli extrémnímu pracovnímu vytížení.Podle zjištění Radiožurnálu agentura v listopadu 2019 pro Hniličku a dva místopředsedy pořídila tři Škody Superb III za 1 965 000 korun bez DPH. K nim koupila od téhož dodavatele zimní pneumatiky s disky za dalších 151 tisíc korun.

Hnilička se ohradil proti tomu, že by na těchto nákupech bylo cokoliv závadného. „Auta byla pořízena oslovením několika dodavatelů s obecnou poptávkou, nabídky byly posouzeny a byl vybrán nejlevnější dodavatel. V důsledku toho se nám podařilo pořídit vozidla značky Škoda Superb, která byla rok stará s nájezdem 3-11 tisíc kilometrů. Tato vozidla sloužila ministerstvu zahraničních věcí a hodnota každého z nich přesahovala jeden milion korun. NSA jako neplátce DPH zaplatila konečnou cenu cca 630 tisíc korun. Nechápu, co je na tom nehospodárné,“ argumentoval.

Bývalý šéf NSA Milan Hnilička a Alexander Károlyi Bývalý šéf NSA Milan Hnilička a Alexander KárolyiFoto Pavel Mazáč/Sport

Kontroloři se domnívají, že agentura zakázky rozdělila, aby se vešla do dvoumilionového limitu a mohla nakupovat bez výběrového řízení. „Postupem zadavatele došlo k porušení pravidla pro zadávání veřejných zakázek,“ napsali kontroloři do protokolu. Za výměnu pneumatik na jednom superbu zaplatila agentura přes 39 000 korun bez daně.

Za problematickou považují kontroloři také prezentaci plánů na vybudování multifunkčních hal, kterou si nechala agentura vypracovat od soukromé firmy, ačkoliv k ní sama dodala podklady. Konečná prezentace měla čtyři strany, přičemž každá z nich přišla na více než 12 000 korun. Vyrobila ji firma Economic Impact, jejíž jednatel Ondřej Špaček se hájí, že připravit informačně hutný materiál na několik málo stran bylo velice pracné.

Kontroloři se pozastavili také nad výběrem služebních notebooků a mobilních telefonů, kde podle nich nerozhodovaly parametry, ale preference značky Apple. Podle agentury byly výrobky této značky vybrány kvůli vyššímu zabezpečení.

Agentura také odměňovala své zaměstnance nad rámec jejich pracovních smluv. V letech 2019 a 2020 s nimi uzavřela ještě 84 dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti, z nichž vyplatila bezmála čtyři miliony korun.

Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička bojoval za sport, pak dostal místo na svazu hokeje Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička bojoval za sport, pak dostal místo na svazu hokejeFoto Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Bývalý předseda Hnilička je přesvědčený o tom, že se nedělo nic nezákonného. „Ke všem nálezům jsme podali námitky. Všechny investiční nákupy byli součástí víceletého investičního záměru, který nám předem schválilo ministerstvo financí v listopadu 2019, včetně počtu kusů a cen. Do tohoto záměru spadají zejména nákupy aut, výpočetní technika a software,“ uvedl.

Kontroloři zjistili v hospodaření agentury celkem 32 pochybení. Server Seznam Zprávy už dříve upozornil například na problémy v nastavení dotací. Definitivní závěry kontroly ještě ministerstvo financí nezveřejnilo, ale podle mluvčího resortu Šimona Blechy částečně vyhovělo námitkám agentury jen ve dvou případech. Agentura pod vedením nového předsedy Filipa Neussera bude muset přijmout opatření k nápravě nedostatků. Za zjištěná pochybení jí hrozí pokuty.

„V současné době se vedení NSA detailně seznamuje s výsledky kontroly a poté se rozhodne o dalším postupu. Jednoznačným cílem je napravení pochybení v co nejkratší době,“ zareagoval mluvčí agentury Jakub Večerka.

Žádné ankety nebudou. Devadesátky skončily, nechci špinavý sport, říká šéf NSA Neusser
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
4
Články odjinud


Články odjinud