Jan Jaroch
25. září 2017 • 20:11

Laver Cup nakročil do nové éry? Zkostnatělému tenisu ukázal směr

Autor:
Reklama
TOP VIDEA
Sparta - Opava: Kanga poslal Letenské do vedení 1:0. Skákavá střela prošla za Šroma Sparta - Opava: Kanga poslal Letenské do vedení 1:0. Skákavá střela prošla za Šroma
SESTŘIH: Zlín - Mladá Boleslav 3:2. Zlín otočil 0:2 a zdolal Boleslav
SESTŘIH: Zlín - Mladá Boleslav 3:2. Zlín otočil 0:2 a zdolal Boleslav
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vyždímat tenis do posledního detailu, skrýt kamery do sítě, mít je v šatně, na rozcvičce. Laver Cup je země neomezených možností a jasně předestřel, jak může vypadat budoucnost. A nejen v případě až filmového televizního produktu. Supertiebreak místo třetí sady garantoval svižné a intenzivní mače. Díky velkým jménům se i z deblu stala skutečně atraktivní podívaná. Pokud nic jiného, mohl by se stát turnaj věrozvěstem nové doby, jíž se zkostnatělý tenis jen pomalu přizpůsobuje.


REKLAMA
digi tv

Tennis Unrivaled, to byl mnohoznačný slogan Laver Cupu. Skrývalo se v něm poselství: z velkých soupeřů se stávají spoluhráči. Rovněž však vyjadřoval, že tomuto tenisovému zážitku nemohou jiné akce konkurovat. Turnaj svému slibu dostál, jak jen se svou nulovou tradicí mohl. Čím by mohl jít příkladem?

Televizní přenos? Film

Ohlodat tenis na kost a všechno maso předhodit zákazníkům u obrazovek, to se povedlo nekonečně skvěle. I ostřílení televizní experti žasli, jak náramný produkt putuje téměř k miliardě lidí po celé planetě. „Ne na mně, ale na nich záleží, jak turnaj přijmou a bude se líbit,“ prohlásil Roger Federer. Lavercupové zápasy byly snímány 35 kamerami, dalších 15 objektivů bylo rozmístěno po hale, aby přinesly co nejautentičtější zážitek. Jen pro srovnání: Česká televize vyrábí přenosy z domácích Davis Cupů na 8 až 10 kamer, Turnaj mistrů je snímán 14 přístroji.

Laver Cup ukázal, co vše je možné a ani to nebolí. Až úsměvně vychází z pokrytí pražské akce loňský skandálek při US Open, kdy se WTA mračila, že Coco Vandewegheová poskytla televizní rozhovor uprostřed zápasu. Při Laver Cupu odpovídali během hry kapitáni, kamera v šatně ukazovala Rafaela Nadala vztekle se plácajícího dlaněmi do stehen, když Tomáš Berdych pokazil volej. Diváci mohli vidět bojovou poradu před hvězdným deblem „Fedal“. „Běžně si nepustíme kamery tolik k tělu, ale tohle byly úplně jiné dny, než na jaké jsme zvyklí,“ pravil Federer. I díky ochotě hráčů dostali diváci až filmový zážitek.

Supertiebreak místo třetí sady? Super!

Počítání skóre bez výhod, sety hrané jen do čtyř gamů, to vše jsou nápady, jak zkrátit a zintenzivnit někdy až neúnosně dlouhé tenisové mače. Laver Cup nabídl svůj velmi prostý recept. Místo třetí sady se sáhne k supertiebreaku do deseti bodů. A fungovalo to naprosto skvěle. Ač se v O2 Areně hrál tiebreakový festival, žádné z utkání se nenatáhlo přes dvě hodiny. Kvalitativně asi nejlepším utkáním turnaje byl sobotní střet Nadala s Jackem Sockem, jenž se rozštípl 11:9 v supertiebreaku. I takové řešení by mohla být budoucnost tenisu.

Překvapen z prohry nejsem, narazili jsme na nejsilnější možný pár, říká Berdych
720p 360p

Když čtyřhra táhne díky jménům

V dřevních tenisových dobách byla čtyřhra královnou disciplín a singl pouze doplňkem. Současný extrémní rozdíl v popularitě se prohloubil i kvůli tomu, že hvězdná jména debl odepsala. John McEnroe, kapitán Světa a bývalá jednička v singlu a deblu, to těžko nese.

Pouze boháč Larry Ellison, majitel turnaje v Indian Wells, dokáže přesvědčit ikony bílého sportu, aby se na jeho kalifornské akci do čtyřhry zapsaly. Laver Cup takové zápasy nabízí také. Na jeho první ročník se už navždy bude vzpomínat především jako na moment, kdy spolu Federer a Nadal poprvé nastoupili na jedné straně sítě. Aby čtyřhra čněla nad dvouhru, to tu již dlouho nebylo.

Užili jsme si možnost bojovat spolu za jeden tým, říká Nadal
720p 360p

Vše o Laver Cupu zde >>

Témata:  sport, tenis, Laver Cup
 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze