Djokovič končí! Na US Open trefil rozhodčí, přišla diskvalifikace | iSport.cz
6. září 2020 • 22:21

Djokovič končí! Na kurtu trefil rozhodčí, přišla diskvalifikace

Autor: jj, vmn
Vstoupit do diskuse
16
TOP VIDEA
iSport podcast: Přestali hráči věřit Kozlově cestě? Ustoupil Baník z přebudování týmu?
MOMENTY 5. kola: Sparta stoprocentní, Fillo smolařem, liberečtí náhradníci selhali
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jedním z největších šoků v dějinách tenisu skončilo osmifinále US Open mezi největším favoritem Novakem Djokovičem a Pablem Carreňem Bustou. Srbský vladař neporažený 26 zápasů v sezoně odcházel z kurtu poražen. Byl totiž vyloučen poté, co tenisákem trefil do krku lajnovou rozhodčí.Stalo se za stavu 5:6 v úvodním setu, kdy Španěl proměnil brejkbol. Djokovič vzal tenisák a naštvaně ho odpálil silou za sebe k základní čáře. Trefil však tak nešťastně, že se postarší čárová rozhodčí sesunula k zemi a začala kašlat. Djokovič se okamžitě zhrozil a běžel se omlouvat. Žena by měla být podle prvních informací v pořádku.

Už předtím byl Srb vzteklý, po svých neproměněných brejkbolech napálil tenisák do zdi a nedostal ani napomenutí. Běsnil, jelikož chvíli předtím upadl a zřejmě si poranil rameno, které si nechal ošetřit. Po následném incidentu, nutno podotknout že hodně smolném, ho už hlavní sudí naprosto ve shodě s pravidly vyloučil.

Grandslamové regule hlásají následující: „Hráč nesmí v žádném okamžiku fyzicky napadnout rozhodčího, soupeře, fanouška či jinou osobu na turnaji. Rozhodčí má v takovém případě po konzultaci se supervizorem právo hráče vyloučit.“

A na kurt ještě skutečně přišli supervizoři. Djokovič se snažil bránit. „Přeci s tímhle nemusí jít ani do nemocnice. Za tohle mě chcete vyloučit?“ diskutoval. Jeho soudci však byli neoblomní a verdikt potvrdili. Djokovič se obratem sbalil, odešel do šatny a za pár minut i opustil areál. K pokutě 20 000 dolarů za diskvalifikaci přibude i další ze vynechanou tiskovku.

Tenisový svět však unisono uznal, že nejtvrdší trest si zasloužil. „Správné rozhodnutí,“ souhlasila například bývalá tenistka Tracy Austinová.

„Tohle nesmíte udělat. Ale větší smůlu v tenise taky ani mít snad nemůžete. Do míčku praštil víc, než chtěl, jak byl frustrovaný. A nehoda byla na světě. Pointou však je, že tohle si prostě dovolit nemůžete. Bez debat to bylo na vyloučení,“ prohlásil expert Eurosportu Mats Wilander.

Omluvy byly marné, Novak Djokovič opustil kurt na US Open
Omluvy byly marné, Novak Djokovič opustil kurt na US Open

„Neuvěřitelné, co se právě teď stalo. Novaka Djokoviče vyloučili za nechtěné, ale hloupé gesto, když trefil čárovou rozhodčí. Jsem ráda, že je ta žena v pořádku. Ale musíme se chovat lépe, lidi,“ nabádala Martina Navrátilová.

Jedná se teprve o třetí diskvalifikaci na grandslamovém turnaji v profesionální éře od roku 1968. Podobně skončili ještě John McEnroe na Australian Open 1990 a Rakušan Stefan Koubek při Roland Garros 2000.

Djokovičovo vyloučení mimo jiné znamená, že mužský tenis bude mít nového grandslamového vítěze, prvního za posledních šest let.

Podobný incident předvedl Srb už před čtyřmi lety na Roland Garros. Tenkrát ve čtvrtfinále s  Tomášem Berdychem ale lajnového sudího tenisákem jen těsně minul a utkání pokračovalo.

Djokovič v New Yorku usiloval o 18. grandslamový titul kariéry, kterým by se přiblížil na dva Rogeru Federerovi a na jeden Rafaelu Nadalovi . A přestože v sezoně vyhrál dosud všech svých 26 utkání, odjede zpoza Atlantiku s prázdnou jako psanec.

Vstoupit do diskuse
16
Články odjinud


Články odjinud