Štěpánkovi mečbol nestačil, Kvitová vládla

0
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZOVÁNO - Petra Kvitová zahájila obhajobu loňského semifinále ve Wimbledonu hladkou výhrou 6:2 a 6:2 nad Američankou Alexou Glatchovou. Utkání na londýnské trávě, které bylo kvůli dešti přeloženo z pondělí, ukončila rychle za 55 minut. Na druhé kolo se můžou těšit i další čtyři české tenistky: Barbora Záhlavová-Strýcová, Iveta Benešová, Klára Zakopalová a Lucie Šafářová.

Mezi prsty naopak proklouzl postup Radku Štěpánkovi. Wimbledonský čtvrtfinalista z roku 2006 vedl nad španělským soupeřem Fernandem Verdaskem 2:0 na sety a ve čtvrté sadě měl mečbol, po bezmála čtyřech hodinách však prohrál. Slavný turnaj už skončil také pro debutanta Jaroslava Pospíšila, vítězku loňské juniorky Kristýnu Plíškovou a Sandru Záhlavovou s Lucií Hradeckou, jež prohrály české souboje.

Osmá nasazená Kvitová měla zápas od prvního gamu, kdy vzala soupeřce servis, pod kontrolou. Sice jednou v úvodním setu své podání ztratila, celkově pěti proměněnými brejkboly však ztrátu smazala a bez problémů postoupila.

Jednadvacetiletá Češka oplatila své americké vrstevnici drtivou porážku 2:6, 1:6 z předloňského semifinále Fed Cupu v Brně. "Byla jsem nervózní, protože jsem s ní naposledy prohrála. Věděla jsem, co umí a co na mě asi bude hrát," řekla Kvitová novinářům. "Její hra mně úplně nevyhovuje. Jsem ráda, že jsem to zvládla a že jsem ve druhém kole," dodala tenistka, jejíž další soupeřkou bude domácí Anne Keothavongová.

Záhlavová-Strýcová zdolala 7:6 a 6:4 kanadskou hráčku z kvalifikace Aleksandru Wozniakovou, kterou ve Wimbledonu porazila už v roce 2006. Česká fedcupová reprezentantka si trochu zkomplikovala situaci v prvním setu, v němž ztratila vedení 4:0 a 5:2, ale sadu nakonec získala v tie-breaku 9:7. Její příští soupeřkou bude šestá nasazená Francesca Schiavoneová z Itálie.

Benešová v českém duelu udolala Záhlavovou 8:6 v rozhodující sadě a v druhém kole ji čeká světová čtyřka Běloruska Victoria Azarenková. Při desátém startu ve Wimbledonu prošla první nástrahou teprve potřetí, a pokud ještě jednou vyhraje, vylepší si své maximum.

Wimbledon dnes nabídl i druhý ryze český duel. Šafářová v něm splnila roli favoritky proti Hradecké, i když ztratila úvodní set. Další soupeřkou jí bude Zakopalová, takže český tenis bude mít určitě minimálně jednu zástupkyni v 3. kole. Kristýna Plíšková při svém debutu na grandslamu mezi seniorkami uhrála dva gamy proti francouzské devítce Bartoliové.

Zato Štěpánek měl Verdaska "na lopatě". První dva sety vyhrál 6:2, 6:4 a v tie-breaku čtvrté sady za stavu 6:5 mu při vlastním podání chyběl k postupu jediný míček. Při přechodu na síť ho však nasazený Španěl prohodil a nakonec si po třech hodinách a 56 minutách hry vybojoval postup.

"Když je člověk tak blízko vítězství a prohraje, tak je samozřejmě hodně smutný. Dnes jsem si nezasloužil prohrát, ale na to se nehraje. Hraje se na to, kdo vyhraje poslední míč. Dnes jsem to nebyl já," řekl Štěpánek.

Pospíšil se dočkal grandslamové premiéry až ve 30 letech. Zahrál si však jen tři sety a vypadl s Rumunem Victorem Haneskem. V dnešním rozpisu figurovaly ještě další tři české hráčky, na kurt už se však nestihly dostat.

Wimbledon, mezinárodní tenisové mistrovství Anglie (tráva, dotace 14,6 milionů liber):