Pavel Novotný
15. září 2015 • 19:45

Těžký Djokovičův úděl: Proč fanoušci fandí jeho soupeřům?

TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Manchester City - Newcastle 3:1. Agüero nasázel hattrick SESTŘIH Premier League: Manchester City - Newcastle 3:1. Agüero nasázel hattrick
Rozesmátá Sáblíková po úspěšném návratu: Děsně jsem se bála propadáku Rozesmátá Sáblíková po úspěšném návratu: Děsně jsem se bála propadáku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Miliony diváků u televizních obrazovek, přes 22 tisíc v hledišti největšího tenisového stadionu světa... Finálové kulisy US Open k střetu gigantů byly připraveny. V utkání Novaka Djokoviče a Rogera Federera však musela světová jednička bojovat nejen se sedmnáctinásobným grandslamovým vítězem, ale i proti drtivě většině fanoušků, kteří stáli na Švýcarově straně. Proč vlastně?


REKLAMA
digi tv

Popularita Rogera Federera je po celém světě obrovská. Suverénně největší přízni se však čtyřiatřicetiletý tenista těší v New Yorku. O vyprodaných stadionech během jeho utkání není potřeba mluvit, podobné davy se tísní prakticky kdekoliv, kde se objeví.

I ve finálovém mači s Djokovičem bylo od prvního míče znát, kdo je favoritem newyorských fanoušků. Každý úspěšný míč pětinásobného vítěze US Open byl oceněn bouřlivým potleskem. Stejně se vedlo i Srbovi s tím rozdílem, že aplaus se ozýval po jeho neúspěšných úderech.

Navzdory jasné podpoře soupeře však Djokovič dokázal po setech 6:4, 5:7, 6:4 a 6:4 zvítězit a do sbírky si připsal jubilejní desátý grandslamový titul. Pro rodáka z Bělehradu chladné reakce z publika nejsou nic nového. Až na výjimky musel pokaždé ve svých osmnácti grandslamových finále bojovat proti nepřízni publika.

VIDEO: Fanoušci viděli ve finále skvělé výměny

Proti všem

Příklad? Novak Djokovič si letos o titul zahrál na všech čtyřech grandslamech. Na Australian Open čelil ve finále Murraymu i publiku, které bylo na straně skotského tenisty, na French Open hnali pařížští diváci za senzačním úspěchem Wawrinku, ve Wimbledonu pochopitelně Federera. A s ještě větší hnací silou mohl Švýcar počítat i v New Yorku. Až na pařížské finále si osmadvacetiletý tenista s přesilou vždy poradil.

Odpověď na otázku, proč Djoker bojuje na většině turnajů s nepřízní publika, musíme hledat v roce 2007, kdy si začal budovat pověst hráče, který chce dosáhnout výhry za každou, ne vždy férovou, cenu.

Poprvé na sebe Djoker výrazně upozornil před osmi lety v semifinále Wimbledonu. Pro údajný puchýř na noze od kousnutí hmyzem vzdal utkání proti Nadalovi.

Podivná skreč po jednom z dalších zápasů nenechala v klidu ani jinak diplomatického Rogera Federera. "Novakovo  zranění? Myslel jsem si, že si dělá srandu," reagovala švýcarská legenda.  

Novak Djokovič získal svůj desátý grandslamový titulNovak Djokovič získal svůj desátý grandslamový titul

Hádka s Roddickem

Ještě více klesl v očích fanoušků na US Open v roce 2008, kde v semifinálovém zápase proti domácímu miláčkovi Andy Roddickovi podle mnohých okatě předstíral zdravotní problémy, aby Američana vyvedl z rytmu.

"Novaka bolelo asi všechno. Nejdříve levý kotník, pak pravý a taky záda. Jo, a na bok jsem zapomněl. No a taky měl křeče, kašel a možná chytil Anthrax," nešetřil po prohraném duelu s pořádnou dávkou ironie Andy.

V té době světová trojka obvinění domácímu hráči hned vrátila. "Že jsem měl asi šestnáct zranění během zápasu? No, když to říká Andy, tak asi ano. Všichni si pořád myslí, že podvádím, proto jsou proti mně. Ale mě to nerozhází, dokážu si s tím poradit," reagoval Srb.

Od té doby mohl na přízeň newyorských fandů Djokovič zapomenout. Pocítil to již v následujícím utkání, kdy v semifinále k obrovské radosti publika skončil na Federerovi.   

VIDEO: Novak Djokovič si příliš fanoušků nezískal

Velká gesta se nenosí

Alespoň částečně se averze k úřadujícímu tenisovému králi zmenšila po jeho nástupu na trůn před čtyřmi lety. Jedné věci se však nezbavil. Kdykoliv, když nastoupí proti svým hlavním konkurentům v čele s Federerem, Murraym či Nadalem, může se spolehnout, že publikum ho za vítězstvím dvakrát nepožene.

"Federer dává fanouškům něco navíc. Ukazuje jim, jak se na kurtu chovat, jak si užívat života bez zbytečných excesů, a to na něm všichni milují. Je to něco, co Novak prostě nabídnout nemůže," říká autor Švýcarovy biografie William Skidelsky.

"Djokovič fanoušky dokáže pobavit, umí ocenit soupeře, zatleskat mu, ale také bohužel umí pořádně vytočit nejen sebe, ale i diváky. Dokáže být podrážděný, agresivní, a to na něm nikdo nemá rád," pokračuje.

Novak Djokovič získal svůj desátý grandslamový titulNovak Djokovič získal svůj desátý grandslamový titul

Podle dalších Djokovičovi škodí i "velká" gesta ve stylu Cristiana Ronalda a přílišné zdůrazňování svých schopností. "To se nosí ve fotbale a dalších sportech, ale sem to nepatří. Zdůrazňování "Já jsem někdo", to se prostě do tenisu nehodí," mají jasno někteří fanoušci.

Djokerovi v minulosti nepomohly ani další výstupy. "Všichni mi můžete vy***řit p**o," vykřikl před časem do hlediště v rodné srbštině Novak.

Nešťastný slovní „útok“ na sběračku v letošním Wimbledonu, kterou drsně požádal o ručník, světové jedničce s vylepšením popularity také příliš nepomohl.

VIDEO: Djokovič neudržel nervy ani ve Wimbledonu


 

Novak Djokovič s trofejí pro vítěze US Open
Novak Djokovič s trofejí pro vítěze US Open

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze